Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-02-22 09:43:57

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

witam,wczoraj poznym wieczorem instalowalem system,Linux Mint bo miałem problemy z dyskiem ssd na ktorym był system (pisalem o tym w innym poscie)i juz sie cieszylem ze wszystko ok,a tu masakra,chyba przez to ze pozna pora przy instalacji i ustawiania punktu montowania,nie zauwazylem ze zamiast ext wybralem ext3 i chyba dlatego mi sformatowalo cala partycje na ktorej mialem akurat prywatne cenne dla mnie nagrania i zdjecia.Probowalem odzyskac je tym pakietem photo rec,ale odyskalo mi jakies 50% danych, a reszte to smieci z jakimis dziwnymi rozszerzeniami,ale akurat kilku kluczowych dla mbie plikow mi nie odzyskalo.Mam wobec tego pytanie jakim innym programem moge jeszxze probowac?moze extmagic,ale mam problem z ulozeniem skladni aby kopiowal odzyskane dane na inna partycje?
Na wspomnianym dysku nie ma systemu,byly tam tylko dane,pliss pomocy jak to odyskac?

Offline

 

#2  2017-02-22 10:42:23

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

Jeżeli dane zostały nadpisane to są nie do odzyskania.

Offline

 

#3  2017-02-22 12:55:10

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

Tutaj to chyba jedynie NSA byłoby w stanie pomóc, oczywiście po zapewnieniu ich, że jest się terrorystą opłacanym przez alkaide. Wtedy może nawet by zrezygnowali z wszelkich opłat. xD

W sytuacjach usuwania, zmieniania układu partycji, to nie jest jakiś straszny problem dla danych zawartych na takim dysku. Wystarczy wskazać położenie superbloka i określić gdzie znajduje się usunięty zasób.

W przypadku, gdy się formatuje partycję nowym system plików (tak jak w tym przypadku), to efektywnie się czyści całą strukturę opisową, na której system plików się opiera. Innymi słowy mówiąc, system nie wie już które bloki są podpięte pod jakie pliki, a bez tej wiedzy szukaj igły w stogu siana. xD

Te odzyskane pliki, to w zasadzie jedynie sztuczka polegająca na binarnym przeszukiwaniu nośnika (z pominięciem systemu plików i jego struktury opisowej) w celu odnalezieniu nagłówków i stopek plików. Nie wszystkie jednak pliki (typy) mają tego typu nagłówki i stopki. Z tym, że nie pamiętam, czy do odzyskania wystarczy sam nagłówek czy również i stopka. Ale to i tak bez znaczenia, bo odzyskanie plików w ten sposób zależy w dużej mierze od fragmentacji plików, czyli plik na dysku musi być zapisany sekwencyjnie -- jeden blok po drugim aż do końca pliku. Jeśli plik jest pofragmentowany, to występują przerwy w jego strukturze i bez metadanych sytemu plików, żadne narzędzie automagicznie ci nie powie, gdzie są następne bloki (części) pliku. xD  Dlatego w zasadzie te narzędzia do odzysku danych w dużej mierze są w stanie odzyskać tylko małe pliki, bo one zwykle są ciągłe. Generalnie im mniejszy plik, tym większa szansa, że się go oda w ten sposób odzyskać.

Offline

 

#4  2017-02-22 13:08:26

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

W przypadku niektórych plików są potrzebne nagłówek i stopka.
Przykładowo w plikach mp4 informacje związane z zawartością (indeksy, liczba klatek itp) są umieszczone na końcu (pewnie wynika to z tego, że dopiero po zakończeniu nagrania wiemy ile klatek nagraliśmy).

Offline

 

#5  2017-02-22 13:58:30

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

czyli co zadnym innym narzedziem nic wiecej nie odzyskam ponad to co mi sie udalo? ktos polecil mi spod windowsa program portable data recovery,a ze mam tez winde to sprbuje,co o tym myslicie?
********
dopisane
A sa jakies platne aplikacje,ktore by sobie piradzily z tym problemem?mysle ze nie jestem puerwszym ktory ma taki problem i ktos juz wczesniej zastanawial sie jak to naprawic,a na tej partycji mialem akurat prywatne zdjecua i nagrania i to jest dla mnie bezcenne

Ostatnio edytowany przez vnu007dl (2017-02-22 14:08:18)

Offline

 

#6  2017-02-22 14:40:22

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

Może jakieś drobne różnice w tych darmowych aplikacjach będą ale ja bym na twoim miejscu się nie spodziewał za wiele, bo one wszystkie działają na tej samej zasadzie i w ten sam sposób. A płatny soft czy firmy, to nie wiem ale słyszałem, że oni tylko kasę biorą i w zasadzie i tak danych nie odzyskują. xD

Może i nie jesteś pierwszym i zapewne nie ostatnim ale prościej, taniej i bardziej komfortowo jest się nauczyć używać komputera, by sobie nie formatować partycji z ważnymi danymi nowym system plików. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2017-02-22 14:47:06)

Offline

 

#7  2017-02-22 14:57:34

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

taa dobre,od 20 lat pierwszy raz mi sie cos takiego stslo.myslalem ze moze jest jakis platny soft co umie takie pociete pliki odyskiwac

Offline

 

#8  2017-02-22 14:59:41

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

Dla przeciętnego Kowalskiego nie ma. xD

Offline

 

#9  2017-02-22 15:25:22

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

no a jak to robia firmy co odyskuja dane?dzwonilem do takiej firmy i mi powiedzial 1500 zl,zakladam ze maja jakis soft do tego i nie robia tego mlotkiem ani srubokretem.

Offline

 

#10  2017-02-22 15:40:26

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

Jak dzwoniłeś, to trzeba było się ich zapytać. xD Pamiętaj tylko, by najpierw ci te dane odzyskali, a dopiero potem im płać. xD

Offline

 

#11  2017-02-22 16:31:21

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: odzyskiwanie danych z ext4 po formacie

1500 - to Cię chyba chcieli naciągnąć, albo dali cenę zaporową abyś im dupy nie zawracał.
Mój znajomy zajmuje się odzyskiwaniem danych, ale rozmowę rozpoczyna od 10 000. Same dane też mają swoją cenę.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)