Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-02-17 20:11:10

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Witam.

Mam komputer stacjonarny z płytą główną K8NF6G-VSTA, procesor AMD AThlon 64 2800+ i 2 GB ramu. Obecnie mam na nim Debiana testinga z XFCE, który razem z dyskiem przeszedł już kilka zmian sprzętu i wydaje mi się, że przez to działa zbyt wolno oraz pojawiają się błędy przy uruchamianiu. Próbowałem zainstalować sterowniki NVIDII, ale coś się posypał interfejs graficzny i uruchamia się zamiast sterownika otwartego vesa, przez co wiele programów nie działa prawidłowo i brakuje rozdzielczości. Nie udało mi się naprawić tego, poza tym brakuje mi miejsca na partycjach,  więc chciałbym zainstalować go od nowa na większym dysku.

Jak zainstalować i skonfigurować system, aby wycisnąć z tego sprzętu wszystkie możliwości? Sprzęt trochę już przestarzały, ale pod Windowsem XP (który dostałem zainstalowany i skonfigurowany razem z komputerem) gry 3D czy filmy nawet HD działają nawet znośnie, system uruchamia się szybko (ale to też dlatego, że jest świeży). Pod Linuxem natomiast mam wrażenie, że system jest strasznie zamulony, te same filmy nawet  nie chcą się uruchomić (wyświetla tylko jedną klatkę filmu, choć głos odtwarza się prawidłowo), a gra (symulator Maszyna) pod wine nie działała z powodu braku OpenGl. Przy przeglądaniu internetu zużycie procesora praktycznie stale pokazuje mi 100%.

Czy wystarczy przeprowadzić zwykłą instalację i pozostać przy sterownikach wbudowanych, czy do pełnego wykorzystania zasobów płyty głównej i procesora konieczna jest instalacja sterowników zamkniętych? Myślałem też o skompilowaniu jądra, a nawet do przejścia na gałąź oldstable, by uzyskać jak największą wydajność, tylko nie wiem czy to nie uniemożliwi później korzystania z niektórych programów.

Procesor jest 64 bitowy, ale rozumiem, że system powinien być na architekturę i386, bo mam mało pamięci?

Kod:

$ lspci -k
00:00.0 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP61 Memory Controller (rev a1)
    Subsystem: ASRock Incorporation 939NF6G-VSTA Board
00:01.0 ISA bridge: NVIDIA Corporation MCP61 LPC Bridge (rev a2)
    Subsystem: ASRock Incorporation 939NF6G-VSTA Board
00:01.1 SMBus: NVIDIA Corporation MCP61 SMBus (rev a2)
    Subsystem: ASRock Incorporation 939NF6G-VSTA Board
    Kernel driver in use: nForce2_smbus
    Kernel modules: i2c_nforce2
00:01.2 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP61 Memory Controller (rev a2)
    Subsystem: ASRock Incorporation 939NF6G-VSTA Board
00:02.0 USB controller: NVIDIA Corporation MCP61 USB 1.1 Controller (rev a2)
    Subsystem: ASRock Incorporation 939NF6G-VSTA Board
    Kernel driver in use: ohci-pci
    Kernel modules: ohci_pci
00:02.1 USB controller: NVIDIA Corporation MCP61 USB 2.0 Controller (rev a2)
    Subsystem: ASRock Incorporation 939NF6G-VSTA Board
    Kernel driver in use: ehci-pci
    Kernel modules: ehci_pci
00:04.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP61 PCI bridge (rev a1)
00:05.0 Audio device: NVIDIA Corporation MCP61 High Definition Audio (rev a2)
    Subsystem: ASRock Incorporation MCP61 High Definition Audio
    Kernel driver in use: snd_hda_intel
    Kernel modules: snd_hda_intel
00:06.0 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP61 IDE (rev a2)
    Subsystem: ASRock Incorporation 939NF6G-VSTA Board
    Kernel driver in use: pata_amd
    Kernel modules: pata_amd, ata_generic
00:07.0 Bridge: NVIDIA Corporation MCP61 Ethernet (rev a2)
    Subsystem: ASRock Incorporation 939NF6G-VSTA Board
    Kernel driver in use: forcedeth
    Kernel modules: forcedeth
00:09.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
    Kernel driver in use: pcieport
    Kernel modules: shpchp
00:0b.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
    Kernel driver in use: pcieport
    Kernel modules: shpchp
00:0c.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
    Kernel driver in use: pcieport
    Kernel modules: shpchp
00:0d.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation C61 [GeForce 6100 nForce 405] (rev a2)
    Subsystem: ASRock Incorporation C61 [GeForce 6100 nForce 405]
    Kernel modules: nvidia
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
    Kernel modules: amd64_edac_mod
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
    Kernel driver in use: k8temp
    Kernel modules: k8temp
01:08.0 RAID bus controller: Promise Technology, Inc. PDC20271 (FastTrak TX2000) (rev 02)
    Subsystem: Promise Technology, Inc. PDC20271 (FastTrak TX2000)
    Kernel driver in use: pata_pdc2027x
    Kernel modules: pata_pdc2027x
03:00.0 Ethernet controller: SysKonnect SK-9E21D 10/100/1000Base-T Adapter, Copper RJ-45 (rev 14)
    Subsystem: SysKonnect SK-9E21 Server Adapter
    Kernel driver in use: sky2
    Kernel modules: sky2

Offline

 

#2  2017-02-17 20:41:13

  zyga64 - Użytkownik

zyga64
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Po zainstalowaniu powinieneś mieć sterownik nouveau a nie vesa. Do kompletu jest Mesa a więc sprzętowy OpenGL :)
Spróbuj na tym sprzęcie MX Linux. https://mxlinux.org/ Jest to pochodna debiana, korzysta z jego repozytoriów (Jessie).

Do tak starej karty graficznej (zintegrowanej) lepszym rozwiązaniem może okazać się otwarty sterownik nouveau.
Ja np. miałem problemy z wine na sterowniku własnościowym.

Wybierz wersję x64, 2GB wystarczy do XFCE.

Offline

 

#3  2017-02-17 21:35:34

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Miałem nouveau i właśnie dlatego próbowałem wgrać sterowniki własnościowe, bo sądziłem że to jakoś zwiększy wydajność (myślałem, że może nouveau nie wykorzystuje wszystkich możliwości karty graficznej). Właśnie jak uruchamiałem program pod wine, to był komunikat braku OpenGl - program działał, ale nie wyświetlał się obraz (biały ekran). Instalowałem tak:

Kod:

apt-get --no-install-recommends install nvidia-legacy-304xx-kernel-dkms nvidia-legacy-304xx-driver nvidia-settings-legacy-304xx

Wszytko się konfigurowało bez problemu, choć zapomniałem wcześniej doinstalować narzędzi do budowania modułów i nagłówków, ale nie udało się ich później zainstalować, bo nie zostały znalezione nagłówki do mojej wersji kernela.
Potem środowisko graficzne się nie uruchomiło, więc usunąłem zainstalowane pakiety, ale nie przywróciło to nouveau.

Przy x64 będzie zauważalna poprawa wydajności? Myślałem nawet o przejściu na LXDE, bo XFCE też trochę czasem przymula.

Offline

 

#4  2017-02-18 09:12:08

  zyga64 - Użytkownik

zyga64
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Z moich obserwacji nie ma różnicy w wydajności między LXDE a XFCE. Jest natomiast w wygodzie użytkowania na korzyść XFCE. Fajny jest Whisker menu zamiast domyślnego menu programów.

Na Stretchu też miałem problem z doinstalowaniem nagłówków do systemowego kernela 4.7, ale upgradowałem do 4.8 i poszło.

Ostatnio edytowany przez zyga64 (2017-02-18 09:12:31)

Offline

 

#5  2017-02-18 12:21:14

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

tokirium:Wszytko się konfigurowało bez problemu, choć zapomniałem wcześniej doinstalować narzędzi do budowania modułów i nagłówków, ale nie udało się ich później zainstalować, bo nie zostały znalezione nagłówki do mojej wersji kernela.

Zainstalował linux-headers, instaluj tak jak tu jest opisane w tych dwóch:
Instalacja
https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers#jessie-304xx

konfiguracja:
https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers#Manual

No i ja  nie przepadam za XFCE, to zaproponuje może MATE.

Offline

 

#6  2017-02-18 14:33:18

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

MATE może już być zbyt wolne, na szybszym laptopie z Mintem trochę wolno chodzi. Myślałem nawet o FLuxboxie, ale z nim jest dużo zabawy w konfigurację. Chciałbym też, żeby menu działało automatycznie i zapewniało dostęp do wszystkich programów - w XFCE tak jest, nie wiem jak w LXDE.

Offline

 

#7  2017-02-18 14:42:18

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Mint nawet ten budowany na Debianie, nie wspominając o tym budowanym na Ubuntu, to nie jest czysty Debian. Mint zawsze był mułowaty i chyba jest dalej. Przed robieniem czegokolwiek zainstaluj sterowniki do karty.

Offline

 

#8  2017-02-18 16:01:55

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Mam podobny sprzet, ta sama zintegrowana karte graficzna Geforce 6100 n405. 2GB ramu, podobny procesor AMD AThlon 64 4200+.
Bezproblemowo smiga mi 64 bitowa wersja testinga na jadrze 4.9 i sterownikach zamknietych nvidii 304xx.
Odtwarzaja mi sie filmy nawet w HD i dziala Youtube w przegladarce. Mam nawet zainstalowany zamknietozrodlowy OpenGL i dzialaja jakies gierki, chociaz fajerwerkow sie nie spodziewam - byle openttd poszedl ;)

Ostatnio edytowany przez wikingagressor (2017-02-18 16:10:04)


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#9  2017-02-20 13:16:20

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

wikingagressor napisał(-a):

Mam podobny sprzet, ta sama zintegrowana karte graficzna Geforce 6100 n405. 2GB ramu, podobny procesor AMD AThlon 64 4200+.
Bezproblemowo smiga mi 64 bitowa wersja testinga na jadrze 4.9 i sterownikach zamknietych nvidii 304xx.
Odtwarzaja mi sie filmy nawet w HD i dziala Youtube w przegladarce. Mam nawet zainstalowany zamknietozrodlowy OpenGL i dzialaja jakies gierki, chociaz fajerwerkow sie nie spodziewam - byle openttd poszedl ;)

A jakie masz środowisko graficzne?

Czy sterowniki NVIDIA można instalować przed instalacją Xorg, czy dopiero po nim? Czy w razie gdybym chciał skompilować jądro (dla większej wydajności) to mogą być jakieś komplikacje, czy wszystko samo się dopasuje do nowego jądra? Bo skoro do instalacji sterowników trzeba pobierać pliki nagłówkowe kernela, to czy sterowniki będą pasować do skompilowanego jądra?

Offline

 

#10  2017-02-20 15:29:31

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

tokirium napisał(-a):

wikingagressor napisał(-a):

Mam podobny sprzet, ta sama zintegrowana karte graficzna Geforce 6100 n405. 2GB ramu, podobny procesor AMD AThlon 64 4200+.
Bezproblemowo smiga mi 64 bitowa wersja testinga na jadrze 4.9 i sterownikach zamknietych nvidii 304xx.
Odtwarzaja mi sie filmy nawet w HD i dziala Youtube w przegladarce. Mam nawet zainstalowany zamknietozrodlowy OpenGL i dzialaja jakies gierki, chociaz fajerwerkow sie nie spodziewam - byle openttd poszedl ;)

A jakie masz środowisko graficzne?

Czy sterowniki NVIDIA można instalować przed instalacją Xorg, czy dopiero po nim? Czy w razie gdybym chciał skompilować jądro (dla większej wydajności) to mogą być jakieś komplikacje, czy wszystko samo się dopasuje do nowego jądra? Bo skoro do instalacji sterowników trzeba pobierać pliki nagłówkowe kernela, to czy sterowniki będą pasować do skompilowanego jądra?

Lepiej nie kombinowac z wlasnoreczna kompilacja jadra, szczegolnie jak masz zamiar uzywac binarne sterowniki nvidia, bo nie wiesz co im bedzie potrzebne do dzialania. Lepiej pozostac przy mainstreamowym jadrze, gdzie teoretycznie ktos to sprawdzal, ze bedzie dzialalo. Polecam wgrac sobie 4.9 - bo jest w miare stabilne i dlugoterminowe, wiec na ok rok czasu jest spokoj.
Xorga musisz miec tak czy inaczej i stery nvidii potrzebuja go do dzialania.

Co do srodowiska graficznego, to przez dlugi czas siedzialem na XFCE, a ostatnio przenioslem sie na LxQt.
Smiga raczej ok wszystko, po wgraniu wszystkiego system zajmuje jakies 300-400 MB pamieci.
Polecam przy tak malej ilosci ramu nie otwierac wiecej jak 20 kart w firefoxie.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#11  2017-02-20 16:00:20

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Sterowniiki nvidi musisz instalować po instalacji Xorg.
Ten debianowy wymaga paczki xserver-xorg-video-nvidia, która z kolei wymaga xorg.
Te własnościowe też wymagają Xorg.

Ostatnio edytowany przez arecki (2017-02-20 16:11:02)

Offline

 

#12  2017-02-20 16:55:03

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Chodziło mi tylko o wywalenie obsługi niepotrzebnych procesorów, bo podobno to już wystarczająco przyśpiesza system. Na moim sprzęcie każdy zaoszczędzony mb jest cenny, tym bardziej że sporo korzystam z internetu. Korzystam też trochę z grandorgue, więc te 2GB ramu to i tak mało.

Offline

 

#13  2017-02-21 05:28:16

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Jeszcze raz caly watek przejrzalem i zobaczylem, ze nie masz zainstalowanych headerow do jadra, ktore sa potrzebne dla dkms w celu stworzenia modulu do sterownikow nvidii. Dlatego pierwsza rzecza jaka musisz zrobic jest zainstalowanie nowego jadra 4.9 z headerami i dkms. Dopiero wtedy mozna instalowac sterowniki nvidia i polecam nie wrzucac opcji --no-install-recommends, dzieki temu dodatkowo zostana doinstalowane biblioteki opengl i karta bedzie w pelni dzialac na sterach binarnych od nvidii.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#14  2017-02-21 22:30:02

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Wiem, to był już stary Debian i miał za małą partycję - już jak aktualizowałem go kiedyś do jądra 4.6 to podczas aktualizacji były problemy z brakiem miejsca. Zainstalowałem na razie testowo nowego Debiana na architekturę amd64, z LXDE. Różnica w wydajności jest zauważalna. Włączyłem film HD z płyty i trochę się zacinał. Potem zainstalowałem zamknięte sterowniki NVIDIA i wszystko poszło gładko, wg tej instrukcji https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers#jessie-304xx (instalację przeprowadziłem po zamknięciu środowiska graficznego). Po instalacji film chodził płynnie :)
Niestety nie udało mi się jeszcze uruchomić gry w wine - jakieś braki bibliotek chyba.

Czy to normalne, że przy instalacji LXDE przez  apt-get install lxde xdm pobrało 999mb danych, czy jakieś niepotrzebne śmieci mi pobrało? Tutaj było napisane, że zostanie pobrane ok.24mb danych. https://dug.net.pl/~azhag/debiandoc/debian-instalac … #s-pelne_lxde

Co do LXDE to można się przyzwyczaić, ale menu było lepsze w XFCE. Jakby dla Fluxboxa był jakiś lekki program tworzący automatycznie menu z instalowanych programów to na nim spróbowałbym oprzeć środowisko graficzne.

Offline

 

#15  2017-03-23 16:08:47

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Jak teraz instaluje sięFirefoxa w Debianie - dalej trzeba wpisaćapt-get install iceweasel? Bo jak wpisujęfirefox, to nie działa. Po instalacji LXDE miałem firefoxa, ale teraz po reinstalce systemu  zainstalowałem okrojone lxde-core, bo dużo niepotrzebnych śmieci instalował mi.
Szczerze mówiąc to bardziej wolałbym Seamonkey, bo z niej wcześniej korzystałem, ale nie ma na nią dostępnychpluginów, które sąmi potrzebne, więc chyba muszę przejśćna Firefoxa I Thunderbirda. Tylko że Firefox bardzo dużo ramu mi zużywał - po włączeniu 200 mb, ale już po całym dniu pracy potrafi zająćprawie 2 gb, bez względu na to, ile jest otwartych kart. Pamięćjest zwalniana dopiero po wyłączeniu Firefoxa. Czy to normalne? Przy surfowaniu teżczasem sięzawiesza, procesor praktycznie stale na 100% aktywności.
Czy jest jakaśminimalna, szybka przeglądarka, ale obsługująca java script? Te które znalazłem właśnie nie obsługująskryptów, więc niektóre strony praktycznie w ogóle nie działają, np. autosurfy - trzeba ręcznie odświeżaćstronę, by naliczało.
I jeszcze jedno - zainstalowałem iceweasel, tylko dlaczego firefox jest w angielskiej wersji? Kiedyśjak instalowałem z repozytoriów, to od razu instalował mi polskąwersję, zgodnie z językiem systemowym.

Ostatnio edytowany przez tokirium (2017-03-23 16:28:23)

Offline

 

#16  2017-03-23 16:46:22

  multim - Użytkownik

multim
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-08-29

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Instalacja firefoxa:

Kod:

apt install firefox-esr

Co do lekkiej przeglądarki to Seamonkey.

Ostatnio edytowany przez multim (2017-03-23 16:50:38)

Offline

 

#17  2017-03-24 11:25:03

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Przez długi czas korzystałem z Seamonkey i chętnie bym korzystał dalej, bo potrzebny mi klient poczty, a pod paroma względami Seamonkey jest wygodniejsza i bardziej funkcjonalna od Firefoxa, ale nie ma do niej tych dodatków, których potrzebuję. Seamonkey to chyba tylko jako Iceape jest w repozytoriach, lepiej chyba pobrać ze strony projektu wersję binarną?
Oprócz głównej przeglądarki przydałaby mi się  jakaś bardzo prosta szybka przeglądarka, ale która prawidłowo wyświetli strony. Testowałem przeglądarkę Epiphany, ale nie obsługiwała java script - np. strona autosurfa nie odlicza w ogóle timera, nie odświeża stron oraz ma rozjechane menu. Wprawdzie w ustawieniach zaznaczyłem opcję obsługiwania java, ale to nic nie pomaga. Może trzeba jeszcze jakiś pakiet doinstalować? Testowałem też przeglądarki tekstowe (poprzedni post pisałem właśnie w Links 2), ale przez brak obsługi skryptów są niefunkcjonalne.

Offline

 

#18  2017-03-24 13:49:46

  multim - Użytkownik

multim
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-08-29

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Seamonkey ja instalowałem ze strony, nie z repo Debiana.
A Midori próbowałeś?

Offline

 

#19  2017-03-24 18:09:26

  tokirium - Użytkownik

tokirium
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Testuję, ale demonem prędkości to też nie jest. W tym momencie przy otwartych dwóch kartach i wyłączonym wczytywaniu obrazków zajmuje 1,2gb ramu, a Firefox przy 6 kartach 350 mb.

Ostatnio edytowany przez tokirium (2017-03-24 19:37:21)

Offline

 

#20  2017-03-25 19:47:44

  zyga64 - Użytkownik

zyga64
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-02-17

Re: Debian instalacja i konfiguracja - płyta główna ASrock K8NF6G-VSTA

Spróbuj Palemoon. U mnie bardzo dobrze sprawdza się na starszych maszynach.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)