Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-10-23 09:17:14

  lulek - Użytkownik

lulek
Użytkownik
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2016-01-03

jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

cześć
czy to jest dobrze dobrane?

Karta sieciowa Asus PCE-N10 Bezprzewodowy adapter WiFi N150, IEEE 802.11b/g/n, PCI, transfery do 150Mbit/s

Asus RT-N12 Router

Ostatnio edytowany przez lulek (2016-11-07 14:06:44)

Offline

 

#2  2016-10-23 11:37:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

Jeżeli do PieCA to lepiej i stabilnej kupić kabel sieciowy CAT6 o przepustowości 1Gbit - ten router ma porty 100Mbit, takze 1Gbit nie pociągnie, starczy CAT5, żadne wifi mu nie dorówna stabilnością.

Wifi? karta sieciowa wykorzysta tylko 50% nominalnej prędkości routera, router ma 300Mbit karta wifi tylko 150 Mbit.
Praktycznie przy wifi N 150Mbit i tak poleci pewnie jakieś 65-85Mbit, przy Wifi N300 byłoby troszkę więcej.

Prędkości z instrukcji i tak nie osiągniesz, zwłaszcza na częstotliwości 2.4 Ghz, lepiej brać graty na częstotliwość 5Ghz, ale routery są dosyć drogie, a kart zgodnych z Linuxem obrabiających  częstotliwość  5Ghz jest niewiele na razie (problem ze sterownikami).

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-10-23 11:47:26)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2016-10-23 11:58:32

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

Podepnę się :)

Jako że w przyszłym miesiącu mają mi podpiąć światłowód to pewnie kupię drugi router {czasowo będę miał net od dwóch dostawców}
Czy ten model jest godny uwagi
http://www.euro.com.pl/routery/tp-link-tl-wdr3600.b … 9.00&cr=0


Z tego co wygooglałem to openwrt go obrabia.
Mój lapek i córki obsługują 5GHz, reszta może na 2.4 pracować.

Co sądzicie o tym ?


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#4  2016-10-23 12:36:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

Ten TPlink nie jest zły, choć to starszy model.
Nie widziałem jednak u niego wejścia na światłowodę, musi być jakaś przejściówka.

Ja raczej dorzuciłbym ze 120 zł i wziął model TP-link  8890 (o ile nie pomyliłem modelu),
który jest uniwersalny, ma WAN RJ45 i  modem ADSL.
Jakby go kiedyś trzeba by  zmienić dostawcę, albo  opylić na Alledrogo, to prawie każdemu będzie pasował.

Przy tych dwóch zobacz tylko, czy obrabiają równocześnie 2.4 i 5  Ghz czy tylko jedną częstotliwość równocześnie.



Pełny wypas, i najbardziej uniwersalny model to chyba
będzie Archer VR400 (obrabia jeszcze modemy LTE) ale ten dopiero będzie koło 400zł pewnie.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-10-23 12:39:31)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2016-10-23 12:42:17

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

musi być jakaś przejściówka.

Tak.Tę daje Inea.
Wyjście z niej jest ethernetowe.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#6  2016-10-24 08:58:52

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

ilin napisał(-a):

Podepnę się :)

Jako że w przyszłym miesiącu mają mi podpiąć światłowód to pewnie kupię drugi router {czasowo będę miał net od dwóch dostawców}
Czy ten model jest godny uwagi
http://www.euro.com.pl/routery/tp-link-tl-wdr3600.b … 9.00&cr=0


Z tego co wygooglałem to openwrt go obrabia.
Mój lapek i córki obsługują 5GHz, reszta może na 2.4 pracować.

Co sądzicie o tym ?

Odpuść sobie to już leciwy router. Myślałem kiedyś o nim i postawieniu na nim Gargoyle (https://www.gargoyle-router.com/).
Ale jak poczytałem sobie, że musze doposażyć dodatkowe zasilanie do modemu LTE itp. to mi przeszło.
Na forum bez-kabli.pl bardzo dobre opinie ma firma DOVADO. Słynie z bardzo dobrej jakości oraz wzorowego supportu (min. przez bardzo długi czas dostarczaja aktualizacje oprogramowania do swoich routerów).
Mam od nich DOVADO Tiny AC - od stycznia 2016 - jednym słowem rewelacja.

Offline

 

#7  2016-10-24 20:05:48

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

Jacekalex napisał(-a):

Wifi? karta sieciowa wykorzysta tylko 50% nominalnej prędkości routera, router ma 300Mbit karta wifi tylko 150 Mbit.
Praktycznie przy wifi N 150Mbit i tak poleci pewnie jakieś 65-85Mbit, przy Wifi N300 byłoby troszkę więcej.

To zależy od warunków środowiskowych. Dla przykładu N800, jeśli w otoczeniu nie ma żadnych zakłóceń, to wynegocjowana zostanie modulacja QAM-256 5/6, czyli 83% pasma (z tych 800 mbit/s) będzie szło na transfer faktycznych danych, reszta to dane nadmiarowe zapewniające wiarygodność transmisji WiFi. Tu jest rozpiska: http://mcsindex.com/ . Czyli strata 17% . Do tego może dojść długi Guard Interval przy dużych zakłóceniach, co redukuje przepustowość o kolejne 10%. Może też nie być możliwe  korzystanie z 40 MHz szerokości kanału i przy 20 MHz przepustowość spadnie o połowę z tych 77%, czyli jakieś 39%. xD Oczywiście o ile urządzenie odbiorcze i nadawcze będą nadawać 4 strumieniami przestrzennymi naraz, a zwykle odbiorniki mają jeden (najwyżej dwa) takie strumienie. Także przepustowość dostaje jeszcze w łeb 4 lub 2 krotnie, czyli w skrajnych warunkach wyjdzie z tych 800 mbit/s jakieś 80 mbit/s.  xD No i tam jeszcze wchodzi narzut protokołu w ramkach bezprzewodowych, choć teraz już nowsze standardy WiFi wykorzystują agregację ramek i ten overhead jest raczej niewielki. Także przed zakupem lepiej się upewnijcie co kupujecie, bo potem po podłączeniu routera będziecie obwiniać producenta, że na opakowaniu jest 800, a realnie to 80. xD Oczywiście to jest w przeliczeniu tylko na jednego klienta WiFi, a tych może być kilku, a wtedy dobrze jest mieć MU-MIMO. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-10-24 20:08:06)

Offline

 

#8  2016-11-01 18:40:35

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

Co sądzicie o tum cudeńku.
Cena wydaje się być przystępna a możliwości na miarę moich potrzeb.
Nie potrzeba mi żadnych pierdół do LTE itp.

http://www.mediaexpert.pl/routery-xdsl/router-tp-li … WUicgod9zkK_g

Z tego co widzę to openwrt go obrabia.
https://wiki.openwrt.org/toh/start

Poz 886

Z tego co się orientuję to podłączoną drukarkę do usb tylko windowsy obsługują na oryginalnym sofcie.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#9  2016-11-02 11:11:14

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

No nie wiem czy tak to OpenWRT na nim działa: https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?pid=318610#p318610 . Jak chcesz się bawić w OpenWRT i inne takie to szukaj routerów na podzespołach od Qualcomm Atheros. A ten Archer C2 ma https://wiki.openwrt.org/toh/hwdata/tp-link/tp-link_archerc2ac750

Offline

 

#10  2016-11-02 20:53:53

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

a czemu nie klasyczny tl-wn 1043nd? na allegro po 2 stówy, podpinasz zewnętrzny dysk 2,5'' bez dodatkowego zasilania i robisz co chcesz.


linux regd. user #248790

Offline

 

#11  2016-11-02 21:01:04

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

rychu napisał(-a):

a czemu nie klasyczny tl-wn 1043nd? na allegro po 2 stówy, podpinasz zewnętrzny dysk 2,5'' bez dodatkowego zasilania i robisz co chcesz.

Korci mnie to 5GHz.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#12  2016-11-02 23:41:09

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

wstyd się przyznac, ale nie mam żadnych doświadczeń z 5GHz. w blokowisku na którym obecnie mieszkam, gdzie łapię > 20 sieci sąsiadów, nie wiem nawet czy warto próbowac


linux regd. user #248790

Offline

 

#13  2016-11-03 03:21:08

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

U mnie jest 7-12 (w porywach do 30 nawet, diabli wiedzą skąd) sieci, ale jak do tableta musiałem net doprowadzić, to po prostu zająłem z maksymalną chamską brutalnością kanał 2,
i po trzech dniach już był mój. xD
Powód był taki, ze chociaż tablet obrabia 5Ghz to nie znalazłem żadnej karty wifi USB na 5 Ghz ze sterownikiem pozwalającym na AP z hostpad, ale sposób "na  Dżyngis Chana" okazał się skuteczny.

Stanęło na 2,4 Ghz TP-link 722N z koniecznością powalczenia o kanał.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-11-03 03:21:53)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#14  2016-11-03 07:15:26

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

Co masz na myśli? Ciągły intensywny przesył danych, żeby zająć częstotliwość i żeby inne routery automatycznie przeszły na inne kanały?

Ps. Widzę że mieszkanie na wsi jednak ma swoje zalety, w okolicy 0 sieci ;D


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#15  2016-11-03 08:33:13

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

Ja tam od siebie polecam NETGEAR WNR3500L v2. Ma w sobie procka 480 MHz Broadcom BCM5357, 128MB RAM, 128MB NAND Flash oraz pełną obsługę OpenWRT/Tomato i innych takich wynalazków. W ostatnim wydaniu Tomato dla tego routera jest też funkcja Multi-WAN oraz przepuszczanie przez sieć TOR ( http://tomatousb.org/forum/t-644375/tor-relay-with-shibby-build ). Automatycznie dobiera sobie kanały Wi-Fi tak by nie kolidowały z otaczającym tłem (i bardzo dobrze je sobie dobiera bo na fabrycznym firmware miałem kłopoty z zasięgiem i mocą Wi-Fi a na Tomato to cudo szczególnie jak się ma w około prawie 30 sieci Wi-Fi po sąsiadach). Przesył danych po Wi-Fi do 300 Mb. Wideo Full-HD 60 FPS po DLNA/Upnp bez problemów, bez zacięć (mam podpięty pod router dysk 2TB który robi za sieciowy/domowy magazyn danych z filmami, muzyką i zdjęciami). Mimo, że nie ma anten zewnętrznych zasięg ma zacny. Na ławce przed blokiem mam jeszcze bez problemów zasięg swojego internetu (ok. 100 metrów + dwie ściany).

Ostatnio edytowany przez neo86 (2016-11-03 08:51:15)

Offline

 

#16  2016-11-03 16:30:10

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

Jakiś czas temu TP-LINK zrobił akcję wsparcia migracji z 2,4 GHz na 5 GHz. Wtedy przy zakupie routera Archer* dorzucali gratis kartę Archer T4U: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/promocja-tp-lin … r-archer.html . Trzeba było się wtedy decydować. xD

Generalnie 5GHz jest bardzo przyzwoite w blokach. U mnie w okolicy jest ze 40 sieci WiFi 2,4 GHz i do tego cała masa sprzętu RTV/AGD/IT, który nadaje na 2,4 GHz, a to sprawia, że standardowo 40 MHz kanały nie chcą się załączyć i też jest problem z pozostałymi opcjami, co drastycznie redykuje transfer WiFi. W 5 GHz tego nie ma, choć zasięg jest mniejszy ale na przeciętne mieszkania w zupełności wystarczy. Jedyny problem, to urządzenia, które nie nadają na 5 GHz, bo modernizację trzeba zrobić ale karty WiFi nie są znowu takie drogie, gorzej ze smartfonami/tabletami i innymi takimi. xD

Offline

 

#17  2016-11-03 17:49:34

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

Hepita napisał(-a):

Co masz na myśli? Ciągły intensywny przesył danych, żeby zająć częstotliwość i żeby inne routery automatycznie przeszły na inne kanały?

Ps. Widzę że mieszkanie na wsi jednak ma swoje zalety, w okolicy 0 sieci ;D

Mam na myśli komputer sąsiada, na którym mu zainstalowałem Linuxa, i który też ma kartę wifi, zapuściłem na dwa dni iperfa i więcej na mój kanał nikt nie zagląda.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#18  2016-11-08 14:46:54

  makalega - Użytkownik

makalega
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-12

Re: jak dobrać router i karte sieciowa pod wi-fi ?

@neo86
Testowałeś na nim Openwrt? posiadam ten sam model tyle że w wersji v1 z mniejszą ilością ramu, i faktycznie o ile  Tomato działa na nim świetnie, to podobno z Openwrt już nie jest tak kolorowo, nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno Openwrt nie lubi się z urządzeniami na procesorach  broadcoma, jeśli testowałeś to podziel się co działa,  a co nie.

Ostatnio edytowany przez makalega (2016-11-08 14:58:00)


Śpieszmy się kochać kobiety - tak szybko tyją...
:)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)