Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-08-25 22:48:22

  HumanDev - Użytkownik

HumanDev
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-03-27

Hardering - utwardzanie naszego systemu

Witam.
Czy ktoś ma jakieś sprawdzone sposoby, na utwardzenie naszego systemu?
Wyłącznie niepotrzebnych usług,  używanie SElinux?
Na co zwracać uwagę przy konfiguracji, gdy nie używamy naszego systemu w roli serwera tylko jako system do codziennego użytku?
Z góry dziękuję za propzycję.

Offline

 

#2  2016-08-25 23:09:37

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Hardering - utwardzanie naszego systemu

Grsecurity & PaX - łatka na kernel.
Mocno wzmacnia okolice kernela,  sterowników, pamięci ram i urządzeń w /dev.
Cgroup do kontrolowania programów pod kątem zasobów, da się spiąć z firewallem, żeby filtrować po programach dostęp do sieci.

Apparmor - profile dla wszystkiego, co gada z siecią albo otwiera otwiera pliki z sieci.

Razem całkiem niezła zbieraninka, która w wielu przypadkach bywa dużo skuteczniejsza od SELinuxa,
ale jest o wiele prostsza w implementacji.

Do tego kompilacja programów (zamiast gotowych paczek  o bardzo zróżnicowanej jakości) z maksymalnie bezpiecznymi flagami kompilatora.

W wielkim skrócie, tak wygląda mój Gentuś czyli oficjalnie  Gentoo Hardened.

SOA#1

To by było na tyle

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-08-25 23:10:29)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2016-09-25 18:05:30

  HumanDev - Użytkownik

HumanDev
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-03-27

Re: Hardering - utwardzanie naszego systemu

Grsecurity sobie darowałem, w którymś z wątków pisałeś, że system z tym patchem nie jest normalnym systemem. Zainstalowałem SElinuxa, staram się też większość pakietów kompilować. Poczytam jeszcze co można zrobić w kierunku harderingu jak uda mi się znaleźć coś ciekawego to oczywiście tutaj to opiszę.

Offline

 

#4  2016-09-26 08:13:17

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Hardering - utwardzanie naszego systemu

rsbac

Offline

 

#5  2016-10-01 15:29:07

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Hardering - utwardzanie naszego systemu

Jacekalex dobrze pisze... przede wszystkim nie trzeba być kosmitą żeby to sobie w miarę ogarnąć

HumanDev napisał(-a):

Grsecurity sobie darowałem, w którymś z wątków pisałeś, że system z tym patchem nie jest normalnym systemem

a jaki utwardzony system jest normalnym systemem hm? analogicznie jaki samochód rajdowy jest normalnym samochodem?

Ostatnio edytowany przez hi (2016-10-01 15:30:55)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#6  2016-10-01 17:01:29

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Hardering - utwardzanie naszego systemu

HumanDev napisał(-a):

Grsecurity sobie darowałem, w którymś z wątków pisałeś, że system z tym patchem nie jest normalnym systemem. Zainstalowałem SElinuxa, staram się też większość pakietów kompilować. Poczytam jeszcze co można zrobić w kierunku harderingu jak uda mi się znaleźć coś ciekawego to oczywiście tutaj to opiszę.

Śmieszna uwaga.
Grsecurity można tak skonfigurować, że jest praktycznie bezobsługowy, przy całkiem solidnym poziomie ochrony.
Zwłaszcza w Debianie, gdzie ostatnio kernel grsec masz w repo.

SELnux jest tworzony między innymi po to, żeby akcjonariusze Red-Hat głodni nie chodzili, także jego poziom komplikacji i abstrakcji nieźle napełnia kasę koncernu z tytułu szkoleń i "commercial support".

Jak chcesz łatwy w konfiguracji ACL, to zdecydowanie Apparmor daje niezłe możliwości i jest bardzo elastyczny w użyciu, do tego Grsec tworzy pancerną zasłonę na poziomie ring0 - kernela.

Tej pary Selinux nie zastępuje, chociaż liczba funkcji i opcji SELinuxa nadaje się małą encyklopedię.
Jak pokazuje historia sieci komputerowej US Navy, nawet najlepsi specjaliści pracujący na systemach Red_Hat nie poradzili sobie z bezpieczeństwem sieci, po której przez długi czas buszowali chińscy hakerzy. 

Także SELinuxa zawsze będę traktował z lekkim przymrużeniem oka.
Natomiast ilość błędów generowana przez SELinuxa jest kosmiczna, wystarczy spojrzeć w logi AVC czy w Debianie czy w Androdzie od wersji 5.0. gdzie go wsadzili specjaliści z Google.

Dzięki SELinuxowi mój tablet (Nexus 7, Andek 6.0.1) generuje znacznie więcej logów,
niż Gentoo z Grseciem, Apparmorem i Cgroups.

Przyjemnej zabawy. xD

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-10-01 17:02:55)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)