Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-08-30 09:37:30

  alfa444 - Użytkownik

alfa444
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-03-25

Przeładowanie debiana

Nurtuje mnie czy debiana da się, podobnie jak winde, przeładować / spowolnić / uszkodzić nadmierną ilością zainstalowanego softu, lub instalowaniem i usuwaniem dużej ilości softu ?
Jestem newbie w linuxach (używam ich regularnie od roku a debiana od pół roku) i muszę się odnaleźć który soft jest the best a który to crap :)

Offline

 

#2  2014-08-30 09:43:16

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Przeładowanie debiana

Wszystko się da. :]

Instaluj, testuj i se zrób listę pakietów. Jak skończysz, to wipe systemu i wgrywasz wszystko od początku, tym razem już tylko odpowiednie oprogramowanie.

Offline

 

#3  2014-08-30 09:55:06

  alfa444 - Użytkownik

alfa444
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-03-25

Re: Przeładowanie debiana

Czyli debian rozleci się tak czy siak od takich eksperymentów?

Offline

 

#4  2014-08-30 10:34:37

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Przeładowanie debiana

Oprogramowanie ma błędy, a gorsze od błędów w oprogramowaniu są tylko błędy wynikające ze współpracy jednych aplikacji z drugimi. Do tego dochodzi jeszcze jakość budowanych paczek i utrzymywanie ich na przestrzeni lat. Jeśli instalujesz pełno rzeczy, coś w końcu przestanie współgrać i system zacznie wariować.

Ja przeorałem sporo oprogramowania i wybrałem sobie to, które mi jest potrzebne i system działa bez zarzutu ale to nie jest zadanie na nockę. Instaluj i testuj, tak jak napisałem, wybieraj i zapisuj, a po jakimś czasie zrób wipe i przejdź na kolejny poziom, pozbywając się przy tym wadliwego, niespieranego czy utrzymywanego już oprogramowania. Ja tak robię i mam dość sporą listę pakietów, którą sobie non stop aktualizuję.

Ostatnio edytowany przez morfik (2014-08-30 10:35:43)

Offline

 

#5  2014-08-30 10:55:19

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Przeładowanie debiana

Przez mój system przewinęło się kilka tysięcy pakietów - tysiące bibliotek, wszystkie środowiska graficzne, w tym większość pakietów z sida i experimentala, trochę ręcznie kompilowanych i system od lat ma się dobrze.

Wszystko zależy od tego kto siedzi przed komputerem.

Offline

 

#6  2014-08-30 11:20:23

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Przeładowanie debiana

Albo czy się trafi na paczuszkę w stylu:

http://niebezpiecznik.pl/wp-content/uploads/2011/06/bumblebee.jpg

xD

Offline

 

#7  2014-08-30 11:42:54

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Przeładowanie debiana

Jak się instaluje jakieś lewe skrypty pisane na kolanie to takie tyzyko jest.
Ale to już użytkownika sprawa żeby lewiznę sobie sam sprawdzał przed dodaniem do systemu.

Ja pisałem o normalnych pakietach z repozytorium, a nie genialnych pomysłach rodem z forum Ubuntu.

Offline

 

#8  2014-08-30 12:11:00

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Przeładowanie debiana

To może pogadajmy o ssl w debianie, jak to devy debiana uznały, że znają się lepiej na kryptografii...

Do poczytania: https://freedom-to-tinker.com/blog/kroll/software-t … -openssl-bug/

Każdemu się zdarza i nie trza mieć przy tym ubuntu. xD

Offline

 

#9  2014-08-30 15:30:23

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Przeładowanie debiana

Ale ja pisałem o czym innym.

morfik napisał(-a):

Instaluj, testuj i se zrób listę pakietów. Jak skończysz, to wipe systemu i wgrywasz wszystko od początku, tym razem już tylko odpowiednie oprogramowanie.

Wystarczy posprzątać. Instalacja to zawsze więcej roboty niż kilka minut z aptitude, deborphan etc.
Po odinstalowaniu wcześniej zainstalowanych pakietów i pozostałych niepotrzebnych bibliotek nie ma żadnego efektu zamulenia.
W repozytorium nie widziałem jeszcze pakietu, którego instalacja groziłaby usunięciem /usr lub tego typu problemami (co innego jakieś nieoficjalne hakierskie skrypty z różnych blogasków), więc po instalacji nawet kilku tysięcy pakietów i posprzątaniu po nich nie powinno być problemów i przymusu reinstalacji.

A błędy mogą się trafić w każdym pakiecie i jakaś kopia zapasowa jest zawsze wymagana niezależnie od ilości pakietów, które przewinęły kiedyś się przez system.

Offline

 

#10  2014-08-30 16:26:19

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Przeładowanie debiana

Ja od jakiegoś czasu też w ogóle nie widzę potrzeby formatu i potrafię ogarnąć swój system bez większego problemu, tyle, że nie wszyscy są nami. xD

Offline

 

#11  2014-08-30 18:16:26

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Przeładowanie debiana

Myślę, że dla niezaawansowanego użytkownika, który jest zainteresowany użytkowaniem oprogramowania a nie przeprowadzaniem geekowskich eksperymentów, Debian stable i testing także będzie w zasadzie wieczny. Gromadzenie się przestarzałych biblotek w systemie można w prosty sposób wyeliminować oznaczając wszystkie biblioteki flagą A w aptitude. Dając od czasu do czasu polecenia aptitude clean i aptitude purge ~c pozbywamy się starych paczek i konfiguracji. Warto też zapoznać się z programem BleachBit, który pozwoli w prosty sposób posprzątać przestrzeń dyskową z plików tymczasowych, starych logów itp, żeby nie marnowało się miejsce. Tyle wiedzy o konserwacji systemu powinno na początek wystarczyć.


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#12  2014-08-30 21:15:06

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Przeładowanie debiana

I do tego e4defrag raz na pół roku.

Offline

 

#13  2014-08-30 22:15:38

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Przeładowanie debiana

Pavlo950 napisał(-a):

I do tego e4defrag raz na pół roku.

Nigdy tego nie używałem ;)

Offline

 

#14  2014-08-30 23:44:25

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Przeładowanie debiana

Jak ktoś się ciągle bawi (a szczególnie jakiś początkujący), to się przydaje.

Offline

 

#15  2014-08-31 10:39:25

  alfa444 - Użytkownik

alfa444
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-03-25

Re: Przeładowanie debiana

Niedawno przy próbie oczysczenia systemu przez sudo apt-get autoremove system zaproponował usunięcie ważnych aplikacji środowiska gnome wraz z zależnościami.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)