Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-07-30 18:27:21

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Obraz z laptopa na telewizorze

Witam,

noszę się z myślą zakupu telewizora i marzy mi się możliwość wyświetlania obrazu z laptopa na dużym telewizorze. Chodzi przede wszystkim o oglądanie filmów z plików oraz youtube. Moja karta graficzna w laptopie obsługuje jednak maksymalną rozdzielczość 1280x1024 co jest dalece niewystarczające dla telewizora. Mam więc pytanie, czy da się jakoś uzyskać wyższą rozdzielczość np. poprzez zakup zewnętrznej karty graficznej i czy działałoby to na linuksie lub ewentualnie jakieś inne pomysły.

Offline

 

#2  2014-07-30 18:37:44

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

@davidoski:

Nie posiadam co prawda takiego urządzenia, nie widziałem go też bezpośrednio "w akcji", ale wiem że istnieją takie ustrojstwa - grafa na USB... tyle że z tego co mi wiadomo to jest głównie projektowane jako karta do prezentacji (możliwość podpięcia rzutnika i tym podobnych rzeczy), obawiam się że o ile rozdzielkę uciągnie, o tyle nie wiadomo jaki sobie poradzi z dekodowaniem czegoś takiego jak film (stawiam że o sprzętowym dekodowaniu h264 i tym podobnych można niestety zapomnieć). Stawiam też że obsługa pod Linuksem będzie ciężka...

Zaznaczam że to tylko moje domysły - więc jak ktoś wie lepiej niech mnie poprawi ;]

Co to za lapek w ogóle że taka niska rozdzielka? Aż się wierzyć nie chce...

Ostatnio edytowany przez Huk (2014-07-30 18:48:24)

Offline

 

#3  2014-07-30 18:47:00

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Mój lapek to HP Compaq nc6320.

Offline

 

#4  2014-07-30 18:48:30

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Z tego co rozumiem to te "karty" to najpewniej nie są prawdziwe karty, co proste urządzenia które tworzą sobie softowy framebuffer w pamięci RAM kompa i w ten sposób służą jako drugi monitor. Z tego co widzę ludzie piszą że o filmach na tym można zapomnieć... natomiast można sobie tego używać np. do dodania obsługi monitora do pracy.

Inna sprawa że jak zmusisz kartę do 1280x720 to i tak filmy będa wyglądć bardzo dobrze... ja tam wielekiej różnicy nie widzę u siebie pomiędzy FullHD a HD Ready, inna sprawa jak się kiedyś zakupi TV 4k... ale to za parę latek ;]

Edit:

Ale chwila - tam masz GMA950... wg stronki Intela:

http://www.intel.com/products/chipsets/gma950/

To obsługuje rozdzielkę 2048x1536... skąd info że Twoja łyka tylko 1280x1024? Bo chyba nie przyjąłeś że to co matryca w lapku wyciąga to max możliwości karty... prawda ;p ?

Ostatnio edytowany przez Huk (2014-07-30 18:51:26)

Offline

 

#5  2014-07-30 18:53:54

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

No właśnie teraz jak napisałeś to faktycznie wziąłem tę wartość z komendy xrandr, a to przecież daje rozdzielczość podłączonego monitora a nie karty graficznej. Wg specyfikacji lapek faktycznie uciągnie rozdzielczość 2048x1536 - to już by się dało oglądać. Te nowe telewizory to można podłączyć do wyjścia VGA normalnie tak jak zwykły monitor komputerowy (przez jakąś przejściówkę VGA-HDMI)?

http://www.zimagez.com/miniature/przechwycenieobrazuekranu-30072014-185016.php

Ostatnio edytowany przez davidoski (2014-07-30 18:54:15)

Offline

 

#6  2014-07-30 19:07:48

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Zwykle można przez D-SUB ale niektóre łajzy (czyt. producenci TV) ograniczają sztucznie rozdzielke do max HD Ready... (żeby walczyć z piractwem i tym podobne bzdety ;] ) Samsung tak nie robi na 90% (u mnie na tv na pewno nie ;]) wiec jak bierzesz tv od nich to powinno śmigać bez problemu bez żadnych przejściówek.

Co do jakości HDMI vs D-SUB... tyle opinii co ludu ;] jak dla mnie HDMI wygląda zbyt ostro na moim TV, a D-SUB lepiej, ale kto co lubi - jak oglądasz filmy to nie ma różnicy chyba że siedzisz 50 cm od TV ;]

Inna spraw czy Ci ten Lapek uciągnie film FullHD? Tam raczej wsparcia dla sprzętowej dekompresji H264 nie ma a Centrino zbyt szybkie nie jest... jestes pewien że da to radę?

EDIT:

Oczywiście TV zwykle mają same wejście D-SUB, ale o tym trzeba się upewnić przed zakupem.

Ostatnio edytowany przez Huk (2014-07-30 19:19:36)

Offline

 

#7  2014-07-30 19:18:15

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Oglądam dużo NBA, niektóre pliki są robione z rozdzielczością 1920x1080, 25fps, 10.6 Mbps, które z wysiłkiem ale daje się obejrzeć bez zacięć na monitorze z wyjściem na rozdzielczości 1024x768.

Czy jeśli miałbym odtworzyć ten sam plik na wyjściu ustawionym na 1920x1080  lub wyższym to mógłby być problem?

Offline

 

#8  2014-07-30 19:22:45

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Raczej nie powinno być - jak masz plik 1920x1080 czy więcej, to oglądając go na mniejszej rozdzielce nie odciąża się sprzętu - wręcz przeciwnie, bo najpierw trzeba zdekodować w FullHD, a potem przeskalować do mniejszej rozdzielki.

Tak więc - jak lapek daje radę zdekodować płynnie plik FullHD na mniejszej rozdzielczości, to na monitorze/TV FullHd też powinno płynnie śmigać ;] .

Offline

 

#9  2014-07-30 19:26:04

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Ok, dzięki za pomoc.

Offline

 

#10  2014-07-30 19:37:15

  jack9 - Użytkownik

jack9
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-03-05
Serwis

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

na mojej 8 mb karcie graficznej, laptop podłączony pod tv , który obsługuje full hd dostosowuje parametry pod laptop tzn. 1024x768


Debian sid xfce + antivirus
Dell Latitude D610 :
Pentium M 1,86 Ghz, 2,0Gb, Intel 915GM 8 mb, dysk 40 Gb

Offline

 

#11  2014-07-30 20:48:25

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Albo zła konfiguracja (wszelkie urządzenia "karto-podobne" z tamtych lat były generalnie czułe na takie rzeczy), albo stery, albo TV ze zdumpowaną rozdzielką na D-SUB (czyżby Sony albo Philips?), user @davidoski ma możliwość przydzielenie znacznie większej ilości RAM'u na swój wynalazek więc na 99% powinno śmigać, tym bardziej jak xrandr raportuje odpowiednią rozdzielkę. Gwarancji rzecz jasna nie ma nigdy ale...

Swoją drogą... 8 MB?? Przto to chyba jest integra bez własnego RAM'u czyż nie? Jak tak to powinno się dać przydzielić więcej...

Ostatnio edytowany przez Huk (2014-07-30 20:50:17)

Offline

 

#12  2014-07-30 21:06:13

  jack9 - Użytkownik

jack9
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-03-05
Serwis

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Huk napisał(-a):

Albo zła konfiguracja (wszelkie urządzenia "karto-podobne" z tamtych lat były generalnie czułe na takie rzeczy), albo stery, albo TV ze zdumpowaną rozdzielką na D-SUB (czyżby Sony albo Philips?), user @davidoski ma możliwość przydzielenie znacznie większej ilości RAM'u na swój wynalazek więc na 99% powinno śmigać, tym bardziej jak xrandr raportuje odpowiednią rozdzielkę. Gwarancji rzecz jasna nie ma nigdy ale...

Swoją drogą... 8 MB?? Przto to chyba jest integra bez własnego RAM'u czyż nie? Jak tak to powinno się dać przydzielić więcej...

Nie da się przydzielić więcej ramu, w Biosie nie ma opcji ;( to Intel 915 . Nie narzekam , internet śmiga a gra Openarena bez problemu

Najlepiej sprawuje się na sidzie:)

Ostatnio edytowany przez jack9 (2014-07-30 21:18:45)


Debian sid xfce + antivirus
Dell Latitude D610 :
Pentium M 1,86 Ghz, 2,0Gb, Intel 915GM 8 mb, dysk 40 Gb

Offline

 

#13  2014-07-30 21:33:55

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

davidoski napisał(-a):

Te nowe telewizory to można podłączyć do wyjścia VGA normalnie tak jak zwykły monitor komputerowy (przez jakąś przejściówkę VGA-HDMI)?

Prędzej konwerter, bo VGA to sygnał analogowy a HDMI to sygnał cyfrowy. Telewizory zazwyczaj mają VGA i dodatkowo wejście jack 3.5 na dźwięk sparowane z VGA / DVI.

davidoski napisał(-a):

Oglądam dużo NBA, niektóre pliki są robione z rozdzielczością 1920x1080, 25fps, 10.6 Mbps, które z wysiłkiem ale daje się obejrzeć bez zacięć na monitorze z wyjściem na rozdzielczości 1024x768.

Czy jeśli miałbym odtworzyć ten sam plik na wyjściu ustawionym na 1920x1080  lub wyższym to mógłby być problem?

Jak wspomniał @Huk: zatnie się. Przerabiałem coś podobnego u siebie.

Huk napisał(-a):

Co do jakości HDMI vs D-SUB... tyle opinii co ludu ;] jak dla mnie HDMI wygląda zbyt ostro na moim TV, a D-SUB lepiej, ale kto co lubi - jak oglądasz filmy to nie ma różnicy chyba że siedzisz 50 cm od TV ;]

U mnie obraz z HDMI źle wygląda. Pod Mantą jak i Samsungiem. Pod VGA nie mam takich problemów.
W dodatku jest "lekki" bałagan z doatkowymi kartami dźwiękowymi na GPU pod wtyką HDMI....
Idioci zamiast jakoś sparować wyjście słuchawkowe z HDMI zaczęli "robić" drugą kartę dźwiękową sparowaną z samym GPU.

Offline

 

#14  2014-07-30 21:45:37

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

@Pavlo950:

Prędzej konwerter, bo VGA to sygnał analogowy a HDMI to sygnał cyfrowy. Telewizory zazwyczaj mają VGA i dodatkowo wejście jack 3.5 na dźwięk sparowane z VGA / DVI.

Z tym D-SUB to trzeba uważać, z tego co widzę na nowszych TV zaczęli je powoli wycofywać :/ sprawdzać trzeba przed zakupem. Konwertery VGA->HDMI są ale: ani to tanie (w miarę dobry jakiś czas temu kosztował 150 zł) ani pewne (czy obsługuje HDCP np. nie wiadomo, a bez tego TV może się burzyć).

Jak wspomniał @Huk: zatnie się. Przerabiałem coś podobnego u siebie.

Chyba chciałeś powiedzieć NIE zatnie się, bo to ja napisałem. Nie powinno być problemów skoro dekodowanie daje radę - to jest realne obciążanie, jak już kodek stworzy klatkę (która i tak będzie dla FuyllHD miała rozdzielczość 1920x1080) to potem skalowanie, nawet tak słabe układy jak GMA sprzed II wojny światowej - robią bez pierdnięcia (zresztą nie będą musiały jak TV będzie miał taką samą rozdzielkę jak film).

Problem byłby jedynie jakby skalowanie ostateczne było robione w 100% softowo (np. mplayer na wyjściu x11) wtedy to zarżnie procek jak nic, ale jak karta skaluje (xv lub każde inne normalne wyjście) to problemu nie powinno raczej być... chyba że dosłownie już teraz lapek działa na 100% i nawet 0.5% więcej i tnie, ale w to wątpię ;]

Offline

 

#15  2014-07-30 21:56:24

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Napisałeś i nie napisałeś :D

Miałem wrażenie że mówisz o dekodowaniu FullHD na jakiejś rozdzielczości pokroju 1024x768. Nie znam tych układów, co on ma, ale....
U mnie na Radeonie 7670m kiedyś FullHD spowalniał czyli dźwięk miał normalne tempo a obraz już nie.
I było to z FullHD na 1366x768, kilka miesięcy temu, na pewno po wydaniu kernela 3.11.
Na komputerze stacjonarnym też coś takiego miałem, na Radeonie x550.

Fakt, że Intel tworzy o niebo lepsze sterowniki. Ja, jeśli chodzi o GPU, zawsze korzystałem z otwartych.

Offline

 

#16  2014-07-30 22:13:54

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

@Pavlo950:

Spoko, ja tam na swoim starym zbuku: MSI VR630 posiadam integre od Nvidii (GT9100M), procek tam To Athlon 64 X2 1.9 Ghz i dlatego pytałem @davidoski'ego czy jego lapek daje radę płynnie dekodować. U mnie ten zbuk bez VDPAU nie daje rady  (dzieje się dokładnie to co napisałeś - dźwięk sobie, a obraz sobie), ale po załączeniu VDPAU idzie wszystko ładnie (a że XBMC obsługuje VDPAU to spokojnie można tego używać jako playera i nawet się wentylator nie załącza za bardzo ;] ).

Z tego co widzę HP'ek @davidoski'ego może mieć albo dual cora, albo C2D - stawiam na to drugie. C2D powinien dać radę uciągnąć film FullHD, samo GMA950 nie ma żadnego wsparcia (poza "partial MPEG2" z tego co widzę - co rzecz jasna nie pomaga), więc proc będzie chodził blisko 100%, ale pewnie da radę ;] .

Offline

 

#17  2014-07-31 04:42:13

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Z dźwiękiem faktycznie zdarzają się problemy - przesunięcie względem obrazu. Myślałem zawsze, że to wina źle przekodowanego pliku. Ostatecznie można dokupić do tego telewizora jakiś sprzętowy odtwarzacz, kosztują grosze a
byłby spokój aż do wymiany komputera (niektóre TV mają wbudowane tunery z możliwością odtwarzania plików wideo, ale nie wiadomo jak będzie z plikami mkv w których mecze są robione). Póki co laptop chodzi bez problemu i jestem z niego zadowolony, bo ma już sporo lat i zero awarii (odpukać).

Technologie nowych TV zmieniają się tak szybko, że zastanawiam się co warto byłoby kupić - LCD, LED, z 3D czy bez? Na co radzicie zwrócić uwagę (w tych najnowszych nie ma już wejść D-SUB)?

http://www.chip.pl/ranking/wyswietlanie-obrazu/tele … lcd-4042-cale

http://ranking-telewizorow.pl/

A może warto byłoby zamiast tego kupić projektor? Mam w pokoju ładną dużą białą ścianę, ale czy obraz z tego byłby przyjemny w odbiorze w porównaniu z telewizorem? Telewizji i tak nie oglądam więc chodzi tylko o odtwarzanie z plików/youtube itp.

http://www.chip.pl/ranking/wyswietlanie-obrazu/proj … kina-domowego
http://www.chip.pl/ranking/wyswietlanie-obrazu/projektory-biznesowe

Ostatnio edytowany przez davidoski (2014-07-31 05:04:44)

Offline

 

#18  2014-07-31 07:27:17

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

@davidoski:

Obawiam się że wybór (dobrego) TV to jest dzisiaj masakra... ale po kolei:

1. Jaka technologia? 2 lata temu powiedziałbym bez wahania LED z jakimś "3D" ale dzisiaj... jeżeli TV miałby robić głównie jako TV a nie np. monitor (jak oglądasz filmy z kompa na nim to robi jako TV - rzecz jasna) to bym się zastanowił nad plazmą - niby więcej prądu żre, niby nie da się jej dać a sufit a logo TV Trwam może się po czasie na stałe wypalić ;] ale kolorki lepsze, czerń to czerń, kąty widzenia że ho ho no i czas reakcji nieporównywalny z LCD - jak chcesz na tym sport oglądać to właśnie plazma jest (a przynajmniej parę miechów temu była) polecana. To nie znaczy rzecz jasna że LCD są "bee", ale czas reakcji piksa nadal jest średnio zadowalający - jedni widzą to bardziej, inni mniej (ja należę do tej pierwszej grupy).

Co do projektora - raczej zapomnij, to jest fajna zabawka w teorii, ale w praktyce...:

-musisz mieć praktycznie perfekcyjnie zaciemniony pokój... no chyba że nie przeszkadza Ci że połowa obrazu ma taki kontrast że nic nie widać ;]
-lampy w tych urządzeniach szybko się wypalają - 2-3 lata i albo godzisz się na słabą jakość obrazu, albo kupujesz nową lampę (koszt 20-30% ceny projektora, o ile rzecz jasna producent jej nie wycofa do tego czasu)

Co do 3D... hype minął, producenci już się tym nie chwalą bo i nie ma zwykle czym ;] jak masz budżet to bierz z 3D (czy aktywne czy pasywne - tyle opinii co ludu, aktywne niby lepsza jakość obrazu i "wrażenia", ale potrzeba okularów na baterie które kosztują sporo - z TV zwykle dają jedną czy dwie sztuki - są ciężkawe, a od "mrugania" wielu boli łeb po 20 minutach oglądania, z kolei pasywne są lekkie tanie (a nawet nie wiem czy czasem LG w ogóle bez okularów nie ma pasywnego TV 3D?) i nie boli głowa, ale jakość obrazu spada. Ja planuję kiedyś (jak 4k będzie tańsze) zakupić TV z 3D, włączyć sprawdzić a potem pewnie nie włączać więcej ;p . Prawdziwe 3D to jest w Occulus Rift - bo tam każde oko widzi tylko to co wyświetla jego monitor i mózg łatwo daje się oszukać, bez żadnego migotania i innych bzdetów - w TV to niestety zawsze średnio działało.

2. Praktycznie każdy nowy TV ma możliwość podpięcia pena czy dysku na USB i odgrywania plików, na moim TV Samsunga to działa średnio (obraz i dźwięk się na niektórych plikach desynchronizują po czasie), ale już na odtwarzaczu Blue-Ray (też Samszum) podpiętym do TV, takich jajek nie ma i odtwarza on praktycznie wszystko... niestety posiada też Cinavię - czyli takie "fajne" zabezpieczenie które skanuje nam film po ścieżce dźwiękowej  i jeżeli jest w bazie nielegalnych to... wyłącza dźwięk i pokazuje komunikat :/ nie da się tego obejść w żaden łatwy sposób (no chyba że coś od początku roku się zmieniło - nie wiem), niestety większość nowych TV (jak nie wszystkie) ma to coś - jest to ponoć wymóg "ShittyWood". Nie wiem czy w przypadku filmu puszczonego z kompa też nie ma jakichś zabezpieczeń...

3. Niestety producenci to cholerne oszusty są :/ ten sam model TV potrafi mieć matrycę od 3 czy 4 różnych producentów - każda rzecz jasna wyświetla obraz nieco inaczej, różnie mogą być wbrew pozorom BARDZO duże np. jak ja chciałem brac TV to ten sam model od Samsunga na ich włąsnej matrycy zbierał super opinie, a na matrycy Sharpa był blurring i ghosting jak np. tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=2lBD2wRgiAo

czy tutaj

https://www.youtube.com/watch?v=CzW8SkjgXWk

Co gorsza jedyna opcja sprawdzenia to było wejście w Service Menu albo rozkręcenie TV, na samym pudle nie ma nic po czym można zidentyfikować :/

Nie ma tutaj też zależności: droższy = lepszy - na forach żalą się ludzie którzy brali i TV za 800 $ jak i tacy co brali za... 5 000 $, a producenci nie widzą problemu...

Na co więc zwracać uwagę... ja mogę powiedzieć na co ja bym zwracał jakbym miał dzisiaj brać:

1. Ilość Motion blur oraz Input Lag nie większe niż 32 ms (jak nie chcesz używać do grania to to drugie możesz olać) - oczywiście nie ma tego jak sprawdzić poza przyglądaniem się w sklepie,a w przypadku IL poza przeglądaniem for z nadzieją że ktoś testnął. Motion blur jest w sumie chyba najważniejszym parametrem - bo przesadny każdy zauważy i będzie to mu przeszkadzać jak cholera.

2. SMART - IMHO to jest realny krok na przód w przypadku TV (a nie jakieś tam 3D). Nie chodzi tutaj o możliwość sterowania głosem czy gestami (zwłaszcza to drugie jest niebezpieczne bo już ludzie hakują i nagrywają nieświadomych userów ;] ), ale o aplikacje na TV typu YouTube, przeglądarka (Samsung oferuje z obsługą Flasha) itd. Naprawdę przydatna opcja i człowiekowi się nie chce nawet podpinać swojego kompa, skoro wszystko ma na pilocie (choć tablet do sterowania się przydaje) ;] Mój TV nie ma SMART, ale player BR ma namiastkę - mam tam YT, TVN Player iTVP, HBO Go (dla abonentów - rzecz jasna) i inne polskie bzdety, jak kiedyś Netflix wejdzie do Polski to też tam jest, a że na przeglądarce jest Flash to weeb.tv śmiga ładnie ;p . Pod tym względem Samsung nie ma sobie równych, potem chyba są: LG, Philips i Sony a potem reszta.

3. Rozdzielka - jak masz kasę to bierz 4k ;]

4. Brak zabezpieczeń (np. wspomnianej Cinavi) - niestety znowu poza szperaniem po forach niczego się nie dowiemy od samych  producentów :/ i nie ma pewności że podczas updatu firmware się to diabelstwo nie wgra... (jest sporo wątków jak zrobić downgrade firmware bo się Cinavia wgrała...)

5. Zużycie prądu i gwarancja - wiadomo.

Co natomiast można olać?

1. Technologie "100/200/600/1 000 000 Hz!!!" w przypadku LCD - to jest jeden wielki bull***t algorytm interpolacyjny który wygładza obraz (czytaj. generuje w locie przybliżone klatki pośrednie - tak że zamiast 25 jest teoretycznie np. 100... teoretycznie) , nie ma to NIC wspólnego z czasem reakcji piksela w TV! Ja mam u siebie "100Hz" i kilka razy włączałem - wygląda ciekawie, ale rwie na wielu scenach bo interpolacja nie zawsze da radę jak nie ma odpowiedniej ilości danych, a to zniechęca dość szybko (przynajmije mnie).

UWAGA! Nie wiem jak w przypoadku plazmy! Tam chyba 600 hz znaczy 600 Hz czyli czas reakcji i MA znaczenie - przynajmniej kiedyś tak było że TV 600 hz był super płynne właśnie do sportu - no chyba że znowu producenci dupy dali i pomieszali...

2. Wszelkie inne polepszacze obrazu i dźwięku

Co wybrać nie doradzę ale radzę patrzeć najpierw na Samsungi - SMART i jeszcze raz SMART ;]

Pozdrawiam.

Offline

 

#19  2014-07-31 11:27:08

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Huk napisał(-a):

Co do 3D... hype minął, producenci już się tym nie chwalą bo i nie ma zwykle czym ;] jak masz budżet to bierz z 3D (czy aktywne czy pasywne - tyle opinii co ludu, aktywne niby lepsza jakość obrazu i "wrażenia", ale potrzeba okularów na baterie które kosztują sporo - z TV zwykle dają jedną czy dwie sztuki - są ciężkawe, a od "mrugania" wielu boli łeb po 20 minutach oglądania, z kolei pasywne są lekkie tanie (a nawet nie wiem czy czasem LG w ogóle bez okularów nie ma pasywnego TV 3D?) i nie boli głowa, ale jakość obrazu spada. Ja planuję kiedyś (jak 4k będzie tańsze) zakupić TV z 3D, włączyć sprawdzić a potem pewnie nie włączać więcej ;p . Prawdziwe 3D to jest w Occulus Rift - bo tam każde oko widzi tylko to co wyświetla jego monitor i mózg łatwo daje się oszukać, bez żadnego migotania i innych bzdetów - w TV to niestety zawsze średnio działało.

Czym się różni aktywne od pasywnego? Innymi okularami?

Offline

 

#20  2014-07-31 12:14:47

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

@Pavlo950:

Mniej więcej to wygląda tak:

Aktywne to są takie które trzeba włączyć i one "migoczą" Ci przed oczami (każde oko niezaleznie chyba) ileś tam razy na sekundę przez co widzimy obraz 3D z taką samą rozdzielczością jak został zakodowany.

Zalety:
-lepsza jakość obrazu

Wady:
-od migotania wielu ludzi boli głowa już po kilku-kilkunastu minutach oglądania
-wymagają baterii do działania (które z tego co czytałem starczają na kilka-kilkanaście godzin oglądania), lub akumulatorków - brak baterii brak 3D
-są ciężkawe - przynajmniej starsze modele tak miały że potrafiły ciążyć po dłuższym oglądaniu
-są drogie - a że do TV dodają zwykle 1-2 sztuki to mając większą rodzinę trzeba wydać sporo dodatkowej kasy

Pasywne to z kolei coś oparte o "technologie" dwóch różnokolorowych szkieł z których jedno przepuszcza obraz "zakodowany" tylko dla lewego oka, a drugie dla prawego - najprostsze papierowe okulary dodawane do dziecięcych zabawek to taki dobry (choć bardzo prymitywny) przykład pasywnych. Oczywiści to co dają do TV jest trochę lepszej jakości ale zasada działania taka sama.

Zalety:
-w zasadzie to samo co wady w przypadku aktywnych, czyli: tanie, lekkie, nie wymagają baterii, nie boli łeb (a przynajmniej znaaaaaaacznie mniej) itd.

Wady:
-jakość obrazu, z tego co rozumiem to po złożeniu obraz ma 1/2 rozdzielki pionowej z którą jest wyświetlany, jako że obraz jest blokowany co linię - czy to przeszkadza czy nie - zależy od filmu i człowieka.

Tutaj więcej danych:

http://www.cnet.com/news/active-3d-vs-passive-3d-whats-better/

Ostatnio edytowany przez Huk (2014-07-31 12:15:16)

Offline

 

#21  2014-07-31 18:06:33

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Kiedyś telewizor to było proste urządzenie, a teraz widzę, że sprawy się trochę pokomplikowały... :) Obraz na 4k jest naprawdę niesamowity, ale koszt takiej zabawki powalający. Muszę niestety trochę jeszcze poczekać na taki komfort.

Plazmy powoli umierają, po kolei producenci zaprzestają produkcji, choć w sumie powody tego nie są do końca jasne. Chyba źle się sprzedają.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/samsung-telewiz … rodukcji.html

Fajnie, że napisałeś o czymś takim jak Cinavia, bo pierwsze o czymś takim słyszę. Mógłbyś polecić jakieś forum o TV, gdzie można się dużo dowiedzieć? Może być po angielsku.

Offline

 

#22  2014-07-31 18:57:06

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

@davidoski:

Plazmy powoli umierają, po kolei producenci zaprzestają produkcji, choć w sumie powody tego nie są do końca jasne. Chyba źle się sprzedają.

Cholera... wygląda na to że przez ostatnie kilka miechów się sporo zmieniło... Panasonic też olał plazmę i LG też kończy produkcję... no nic szkoda w takim razie pozostaje jakiś LCD...

Mógłbyś polecić jakieś forum o TV, gdzie można się dużo dowiedzieć? Może być po angielsku.

Obawiam się że nie :( samemu pytałem na kilku polskich forach, ale ludzie tam się średnio znają - jak szukałem to na angielskim Toms Hardware Guid ludzie często pytali... niestety producenci robią wszystko żeby utrudnić znalezienie realnych informacji... nie podają input lag, nie podają jaka firma robi matryce i co chwilę zmieniają oznakowania modeli... ja przez to zrezygnowałem z zakupu, a już byłem nastawiony (32 cale Samsung w Media za 1600 zł), stracili debile tylko klienta ale podejście od kilku lat jest coraz gorsze niestety. Nie pozostaje nic tylko szukać info i pytać...

Łatwiej dzisiaj kupić dobrego lapka niż dobry TV... i to jest smutne.

Offline

 

#23  2014-07-31 21:13:56

  Andrzej66 - Użytkownik

Andrzej66
Użytkownik
Skąd: Elbląg
Zarejestrowany: 2009-08-26

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

Panasonic ma szeroką ofertę plazm....
http://www.panasonic.com/pl/consumer/kino-domowe/te … sort=Featured
http://www.kinodomowe.idg.pl/news/369599/Panasonic. … .LED.LCD.html
Następnym moim telewizorem będzie też plazma, ale już nie 42 calowa...

Offline

 

#24  2014-07-31 21:53:00

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Obraz z laptopa na telewizorze

@Andrzej66:

Ale nowych już nie będzie :/

http://www.cnet.com/news/rip-panasonic-plasma-tvs-r … stry-experts/

z tego co widzę inni też się wycofują - a nie ma co ukrywać, Panasonic to była główna firma stawiająca na tę technologię...  tak więc wszystko wskazuje na to że plasma jest już definitywnie RIP :(

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)