Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-07-24 17:33:14

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Zmiana wielkości partycji "/"

Nie wiem, czy w dobrym dziale zakładam ten temat, ale w razie czego proszę o przeniesienie :).

Mam pytanie, czy da się w jakiś sposób zmienić rozmiar partycji głównej "\" w Systemie bez utraty danych?
WIem jak należałoby zmienić rozmiar partycji przykładowo /home.. ale czy partycji głównej da się również?

Przykładowo , gdy chcę odmontować na początku partycję główną, to dostaje komunikat: device is busy.
dotychczas opierałem się na tym tutku: http://geekpeek.net/resize-filesystem-fdisk-resize2fs/


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#2  2014-07-24 19:18:27

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

Odpal sobie jakiś system live i w gparted to zrobisz bez problemu.

Offline

 

#3  2014-07-24 20:46:08

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

Dane na wszelki przypadem musisz zbackupować. Jeste ś niedoświadczonym userem i możesz coś przy takich zabawach popsuć

Offline

 

#4  2014-07-25 01:53:33

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

Czy tylko da się takie coś wykonać przy pomocy livecd ? czy można to wykonać na normalnie uruchomionym systemie z np. fdiskiem + resize2fs ?

PS: I jeśli można spytać, to jakie dystrybucje zawierają gparted przy live-cd? właśnie patrzyłem centosa oraz debiana i nie ma :/

Ostatnio edytowany przez sqrtek (2014-07-25 02:03:06)


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#5  2014-07-25 02:35:25

  enether - wiecznie niewyspany

enether
wiecznie niewyspany
Zarejestrowany: 2012-05-01

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

Zakładając że masz miejsce by partycję na nie rozszerzyć i że jest to miejsce bezpośrednio za nią. Ew. możesz próbować skurczyć partycję która jest po niej i to miejsce przyznać dla rootfs. Bo zakładając że masz kolejno rootfs, home, wolne miejsce nie rozszerzysz tego. Gdybyś miał rootfs, wolne miejsce, home, to bez problemu.

Ten problem nie występuje jeżeli zamiast standardowych partycji używasz LVM, nimi można dowolnie żonglować.

Na uruchomionym systemie tego nie zrobisz. Albo inaczej: przy odpowiedniej ilości umiejętności i czasu jest to zapewne wykonalne, ale pod kątem czasu i wysiłku się to zwyczajnie nie ma prawa opłacać.

Z dystrybucji z gpartedem: gparted live cd, albo najlepszy przyjaciel admina: GRML.

I jedna rzecz obowiązkowa przed jakąkolwiek zabawą z dyskiem: działający backup.

Offline

 

#6  2014-07-25 11:48:32

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

PS: I jeśli można spytać, to jakie dystrybucje zawierają gparted przy live-cd? właśnie patrzyłem centosa oraz debiana i nie ma :/

To sobie doinstaluj. xD

enether — rozszerzać i kurczyć podmontowany system plików, to ja życzę powodzenia. xD

Offline

 

#7  2014-07-25 12:18:41

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

morfik napisał(-a):

To sobie doinstaluj. xD

Jak na live-cd mógłbym coś doinstalować ? :P. Na live-cd nawet roota nie mam.

Ogólnie to chodzi mi o zmniejszenie rozmiaru partycji "/", ze względu na to że dałem na nią 36gb , a myślę że bez problemu mógłbym ją o co najmniej 20gb zmniejszyć, bo zajęte mam na niej niecałe 7GB a o resztę poszerzyłbym partycję /home.

Choć za pierwszym razem nie mam zamiaru tego testować na moim kompie aktualnym, tylko przeprowadziłbym test na wirtualnej maszynie , i jeśli tam by zadziałało to mógłbym to wypróbować na aktualnym kompie.

Właśnie ściągam gparted oraz GRML, zobaczę co z tego wyjdzie :).


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#8  2014-07-25 12:40:30

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

możesz jeszcze pld-rescue o ile nie przeszkadza brak trybu graficznego.
mi parę razy du^wżycie uratowało.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#9  2014-07-25 16:25:26

  marcin'82 - Użytkownik

marcin'82
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-02

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

PS: I jeśli można spytać, to jakie dystrybucje zawierają gparted przy live-cd?

SystemRescueCD jeszcze jest warte uwagi.

Offline

 

#10  2014-07-25 17:07:26

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

Jak na live-cd mógłbym coś doinstalować ? :P. Na live-cd nawet roota nie mam.

Odpal terminal i wpisz

Kod:

sudo su

Ogólnie to chodzi mi o zmniejszenie rozmiaru partycji "/", ze względu na to że dałem na nią 36gb , a myślę że bez problemu mógłbym ją o co najmniej 20gb zmniejszyć, bo zajęte mam na niej niecałe 7GB a o resztę poszerzyłbym partycję /home.

Mój linux ma 5,80GiB, tylko ja tutaj mam bardzo dużo oprogramowania. xD

Offline

 

#11  2014-07-25 19:46:03

  Zath - Użytkownik

Zath
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-07-23

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

Emmmm? Przecież można pobrać płytę LiveCD z oficjalnej strony GParted. IRC jest ona bazowana na Debianie :)
A co do enethera, przecież wolne miejsce można przenieść "zmieniając pozycję" partycji? Albo dawno nie instalowałeś/repartycjonowałeś systemu, albo nie wiesz co mówisz :)


http://i.imgur.com/L4bT95a.png
Sześcioletni laptop, dobrze się trzyma na Archu :)

Offline

 

#12  2014-07-26 14:15:47

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Zmiana wielkości partycji "/"

morfik napisał(-a):

Odpal terminal i wpisz

Kod:

sudo su

Faktycznie bez problemu działa, przetestowałem z instalowaniem gparted na dystrybucji live z centosem.
Oprócz tego z livecd-gparted oraz SystemRescue również wszystko przetestowałem i również zadziałało. :)


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)