Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2014-06-18 16:49:57

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

thomsson napisał(-a):

zapomniałeś Fervi dodać, że pewnie wyłożył by na te certy pewnie niemałe pieniążki, czy się mylę? (w sumie jeśli się mylę, to nawet lepiej ;D)

Nie mylisz się. Pieniądze są spore :D

Offline

 

#27  2014-06-18 16:50:26

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

@uzytkownikubunt:
Ja też miałam masę elektroniki, fizyki, automatykę też liznęłam - nie podobało mi się, nie moja działka, ale mus musem. Czasem zdarzy się taki projekt, trzeba zrobić. Dzięki takim bzdurkom wiem w jaki sposób np. wytwarza się implanty twarzoczaszki robione "na miarę". Nie użyję tej wiedzy, ale +10 do inteligencji. Ja takie przedmioty traktowałam zawsze trochę po macoszemu, bardziej lubiłam typową informatykę :)

Offline

 

#28  2014-06-18 16:54:13

  Red_Fedora - Użytkownik

Red_Fedora
Użytkownik
Skąd: Piękna kraina nad Sierpienic
Zarejestrowany: 2013-06-03

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

A czy ktoś patrzy na Certy? Ja słyszałem że wielu pracodawców często olewa je z masztu...
Dobrze zasłyszałem, czy źle? Jakoś nie wiem jak to zweryfikować.


http://static1.wikia.nocookie.net/__cb20130812121419/nonsensopedia/images/2/2b/Pinkie_pie.gif
Po co myśleć racjonalnie? Najważniejsze jest to by było zabawnie!

Offline

 

#29  2014-06-18 18:07:27

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

Red_Fedora napisał(-a):

A czy ktoś patrzy na Certy? Ja słyszałem że wielu pracodawców często olewa je z masztu...
Dobrze zasłyszałem, czy źle? Jakoś nie wiem jak to zweryfikować.

Niektórzy pracodawcy mają partnerstwa z np. Cisco i potrzebują określoną ilość certyfikowanych pracowników aby to partnerstwo utrzymać. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Jeśli chodzi o certyfikaty, to dobrze je mieć, ale najważniejsza jest wiedza na ich poziomie, np. na poziomie CCNA jeśli chodzi o sieci. Wtedy od razu jest widoczna zmiana w płacy niż bez tej wiedzy. Patrząc na np. Atosa w Bydgoszczy, gdzie początkujący Network Operator ma z wiedzą na poziomie CCNA ok. 2-2,5 tys. netto, a pracownik bez tej wiedzy 1,7-2tys. netto.


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#30  2014-06-18 18:25:24

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

thomsson napisał(-a):

zapomniałeś Fervi dodać, że pewnie wyłożył by na te certy pewnie niemałe pieniążki, czy się mylę? (w sumie jeśli się mylę, to nawet lepiej ;D)

Studia informatyczne (moje) kosztują 435zł miesięcznie przez cały rok (12 miesięcy), przez 3.5 roku - Daje to 18270zł (około) przez 3.5 roku

Fluke w mojej uczelni kosztuje 400zł; niestety nie widzę ile Cisco kosztuje

Więc za zaoszczędzone pieniądze (załóżmy, że 10 certyfikatów to 5000zł):
- Kupujesz domenę "dug.net.pl" [3 złote]
- Przekierowujesz na stronę "Platformy Obywatelskiej"
- 3 osoby związane z Dugiem umierają, bo ich serca nie wytrzymują
- A za 12k to wiadomo; dajesz do domu dziecka czy coś

Oczywiście się zapytasz co z państwowymi studiami, przecież płacisz na "ch..., d... i kamieni kupa"
Ale szanse (przynajmniej we Wrocławiu) na informatyczne studia państwowe są dla większości z nas nieosiągalne, a jak sobie zdajemy jakie są szanse na pozytywne zaliczenie - mina zrzędnie

na SKP na polibudę wchodzi 1000 osób, po semestrze zostaje koło 200

Fervi

Ostatnio edytowany przez fervi (2014-06-18 18:46:11)

Offline

 

#31  2014-06-18 19:00:10

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

fervi napisał(-a):

Więc za zaoszczędzone pieniądze (załóżmy, że 10 certyfikatów to 5000zł):
- Kupujesz domenę "dug.net.pl" [3 złote]
- Przekierowujesz na stronę "Platformy Obywatelskiej"
- 3 osoby związane z Dugiem umierają, bo ich serca nie wytrzymują
- A za 12k to wiadomo; dajesz do domu dziecka czy coś

Na certyfikatach to ja się nie znam, ale ktoś mi coś kiedyś mówił o kosztach... Więc poszukałem i znalazłem:

Cisco:

Ustalona przez Cisco opłata za przystąpienie do egzaminu CCNA 200-120     stanowi równowartość 295 USD.

Jeden od RedHata:

Cena brutto PLN:
6789.6

Coś o Novellu:

Do uzyskania tytułu Novell CLDA11 Novell sugeruje przystąpienie do szkolenia 3104. W sumie 5 dni (35 godzin) szkolenia, za które płacimy około 3300zł.

Jest tam tego znacznie więcej.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2014-06-18 19:01:25)

Offline

 

#32  2014-06-18 19:33:42

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

Nie wiem co to jest "CCNA 200-120", ale wątpię czy pojedynczy kurs Cisco kosztuje więcej niż 500zł; więc powinieneś wydać 2k na CCNA od 1 do 4

Cały problem jest taki, że gadamy o sieciach, a kolega na programowanie
Na maila z uczelni dostaję spam z kursami;
Java 1 - 420zł

Programowanie w języku Java
Rozpoczęcie kursu 29.11.2011. Zajęcia będą się odbywać we wtorki i
czwartki od 17.30 (3 x 45 minut)

Java 2 też była; ale nie podali ceny (widocznie nie byli pewni kto się załapie)

Cisco Security (ale to jest poza CCNA, dla hardkorów :D) chyba z 600 czy 650zł kosztowało

Trzeba by poszukać, a nawet można cenę negocjować :P

Fervi

Offline

 

#33  2014-06-18 19:41:28

  sqrtek - Użytkownik

sqrtek
Użytkownik
Skąd: /bin/true
Zarejestrowany: 2012-06-14

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

fervi napisał(-a):

Nie wiem co to jest "CCNA 200-120", ale wątpię czy pojedynczy kurs Cisco kosztuje więcej niż 500zł; więc powinieneś wydać 2k na CCNA od 1 do 4

Cały problem jest taki, że gadamy o sieciach, a kolega na programowanie
Na maila z uczelni dostaję spam z kursami;
Java 1 - 420zł

Programowanie w języku Java
Rozpoczęcie kursu 29.11.2011. Zajęcia będą się odbywać we wtorki i
czwartki od 17.30 (3 x 45 minut)

Java 2 też była; ale nie podali ceny (widocznie nie byli pewni kto się załapie)

Cisco Security (ale to jest poza CCNA, dla hardkorów :D) chyba z 600 czy 650zł kosztowało

Trzeba by poszukać, a nawet można cenę negocjować :P

Fervi

CCNA 200-120 to po prostu nowa wersja dawnego egzaminu 640-480?, materiał poszerzony o rzeczy z CCNP, oraz odchudzony o min. materiał Frame-Relay.

Pojedyńczy kurs zależy, gdzie się na niego wybiera, u mnie na uczelni kosztował dla studentów 550zł, a dla ludzi spoza uczelni ok. 700zł.
Podejście do egzaminu ok.400zł, jeśli się zdało końcowy egzamin z akademii na ok. 80% i uzyskało się Voucher, w przeciwnym razie ok. 1000zł egzamin CCNA kosztuje.

Co do Cisco Security.. czy ja wiem czy dla Hardcorów, patrząc z perspektywy na certyfikat CCNA, to są podstawy Sieci.

A jeśli kolega chce być programistą, to nie widzę sensu robienia Certyfikatów taka jest prawda.

Ostatnio edytowany przez sqrtek (2014-06-18 19:43:35)


"Nie pozwól by zgiełk opinii innych ludzi, zagłuszył Twój wewnętrzny głos" ~ Steve Jobs

Offline

 

#34  2014-06-18 20:02:34

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

Co najwyżej robienia certyfikatów programistycznych (czyli kurs C++; jak mu się uczyć nie chce, a chce papierek)

Niemniej jakby miał nieźle narąbane, to by opanował Javę, a później praca (jakby był dobry) by się znalazła

Fervi

Offline

 

#35  2014-06-18 20:26:23

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

fervi napisał(-a):

Co najwyżej robienia certyfikatów programistycznych (czyli kurs C++; jak mu się uczyć nie chce, a chce papierek)

Niemniej jakby miał nieźle narąbane, to by opanował Javę, a później praca (jakby był dobry) by się znalazła

Fervi

Co do javy to można być przeciętnie ogarniętym w temacie żeby się gdziekolwiek załapać i douczać. Bez przesady, to nie jest C czy jakiś egzotyczny Lua że trzeba wyższego poziomu ogarnięcia. Na jego miejsce będzie 10 innych ale znajdzie tą robotę prędzej czy później.

Ostatnio edytowany przez Trin (2014-06-18 20:27:12)

Offline

 

#36  2014-06-18 20:28:10

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

fervi napisał(-a):

Nie wiem co to jest "CCNA 200-120", ale wątpię czy pojedynczy kurs Cisco kosztuje więcej niż 500zł; więc powinieneś wydać 2k na CCNA od 1 do 4

Jakbyś zajrzał w link, to byś wiedział :D

Offline

 

#37  2014-06-19 09:42:52

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

@Red_Fedora:

A czy ktoś patrzy na Certy? Ja słyszałem że wielu pracodawców często olewa je z masztu...
Dobrze zasłyszałem, czy źle? Jakoś nie wiem jak to zweryfikować.

Odpowiedź brzmi: "To zależy..."

Jak to zwykle bywa nic nie jest zero jedynkowe. Generalnie z mojego doświadczenia wynika tak:

1. Tani podstawowy cert nigdy nie zaszkodzi, ale też zwykle niewiele pomoże - jak to mój kierownik raczył gadać "Przychodzili do nas ludzie z niby to certami od M$ z C#, a nie wiedzieli podstawowych rzeczy jak się ich pytało. Dlatego na certy już nie patrzymy wcale".

2. Drogie certy (zwykle w jakichś konkretnych technologiach) są bardziej przydatne bo - tak jak @sqrtek napisał - niektórzy pracodawcy po prostu muszą mieć osobę z certem żeby np. zachować status "bronze/silver/gold/platinum partner", dzięki czemu mają DUUUUŻE zniżki np. na soft i kursy danego producenta - jakiś czas temu, firma w której pracuje kumpel zachęcała (pieniężnie ;] )pracowników do robienia certów M$ bo jak kilka osób zrobi to będą mieli soft za 50% ceny.

3. W programowaniu certy są w sumie przydatne tylko do bardzo skonkretyzowanych rzeczy - jakiś framework czy coś podobnego, ciężko takie coś realnego znaleźć, a na certy z podstaw pracodawcy patrzą jak opisałem w AD.1.

Oczywiście są i tacy dla których ciągle panuje PJN (Papir Jest Najważniejszy) i bez papieru który potwierdzi że coś tam, coś tam umiesz cię nie wezmą - ale to raczej tylko w pierwszej robocie tak, potem już pokazujesz kod który piszesz i swoje projekty ;]

Podsumowując - nie ma jednoznacznej odpowiedzi - ŻADEN cert nie zastąpi realnej wiedzy programistycznej oraz POTU,
ŁEZ i K*URW rzuconych pod nosem, podczas tworzenia softu :) ale podczas rekrutacji do pierwszej pracy, albo na jakieś wyspecjalizowane stanowisko, może się czasami przydać.

Dodam tylko że powyższe jest odnośnie programowania, w przypadku sieci, elektryki i generalnie sprzętu, certy są znacznie bardziej brane pod uwagę, min. dlatego że by osoba nie zniszczyła sprzetu na którym pracuje i nie zrobiła sobie krzywdy.

Offline

 

#38  2014-07-24 13:16:53

  poczdeb - Nowy użytkownik

poczdeb
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2014-07-24

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

niektóre uczelnie mają podpisane umowy i można się wtedy zapisać na np CCNA za darmo lub za ułamek kwoty wyjściowej.
PS szukłbym wsród uczelni technicznych politechniki itp.

Offline

 

#39  2016-02-09 23:23:51

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

Pozwolę sobie odświeżyć, to może albo ktoś w końcu zamknie, albo sobie ktoś przypomni. Przy okazji, można ostatnią dyskusję z wątku o stronce przenieść tutaj. Właściwie, chciałem dodać jedną rzecz i o jedną inną spytać.

uzytkownikubunt napisał(-a):

Problem jest w tym, że na mechanicznych (o czym wcześniej nie widziałem) jest więcej ludzi nie uczących myśleć, ale właśnie zadających takie zadania których wykonanie jest mało kreatywne i rozwijające, ale pochłaniające dużo czasu, głownie na laboratoriach... Już nie mówiąc, że zwracają je bez powiedzenia co było źle i trzeba się domyślić, że we wstępie cytat jest tylko w cudzysłowie, a nie w cudzysłowie i pisany italikiem... Są studenci, których to nie obchodzi i po prostu robią swoje, ale mi jest ciężko się pogodzić z tą stratą czasu, więc kolokwia ćwiczeniowe i wykładowe mam pięknie pozaliczane, ale plik 15 sprawozdań w poprzednich dwóch semestrach oddałem dopiero w sesji, heh. Jednak od tego człowiek traci motywację do rozwoju.

Pavlo950 napisał(-a):

uzytkownikubunt napisał(-a):

Już nie mówiąc, że zwracają je bez powiedzenia co było źle i trzeba się domyślić, że we wstępie cytat jest tylko w cudzysłowie, a nie w cudzysłowie i pisany italikiem...

Z tym cytatem i cudzysłowem to tak na serio...? Myślałem, że tylko technikum jest po głupiemu zrobione...


Idź na studia zaoczne.

Pójść poszedłem. Nie poszedłem na polibudę, bo stwierdziłem, że taki sam kwit na inżyniera dostanę w szkole prywatnej (którą kończył mój wuja kilka lat temu i sobie chwali, pracę ma świetną i ogólnie żyją sobie dobrze). Trafiła się tu jedna Pani Wykładowiec z Torunia, która óczy programowania. Główny "majster" od ogarniania planu itd to jakiś osobnik z doktoratem z chyba Łodzi, ale nie jestem pewien.
Ta Pani Wykładowiec mówiła do nas tak:

Żeby zostać programistą, trzeba mieć predyspozycje

To ja sobie myślę, dobra fajnie, ok. Na zajęciach zaczęła od dupy strony, w ogóle plan jest od dupy strony i mam wrażenie, że w ogóle wszystko jest od dupy strony. Zaczęliśmy pie...nie się z kodem na chyba 1 zjeździe, żadnych schematów blokowych (czy tam bloczkowych algorytmów), zero wstępu ani nic. Przyszło kolokwium, pisanie z pamięci, ale na komputerowych (szczęście, że internet był). Przyszedł potem egzamin, termin 0, pisanie na kartce z pamięci. Pytam się jej tak:

Pani profesor, jaki jest sens pisania programów na kartkach?

Ogólnie zaczęła pie..nie, że to algorytm, że to egzamin, że ona też tak pisała kiedyś itp itd. No to jej mówię, że praktyczny egzamin zawodowy robiłem na komputerze, że w ten sposób nie ma sensu robić bo będzie masa różnych błędów i nie mamy możliwości sprawdzić, że dla mnie to nie jest algorytm a kod programu. Myślę sobie, ciekawe czy wszystko w życiu robiła na papierze. No to ona "ale nie dyskutujcie". I trafi się tu taka móndra pisarka, co to wykłada i książki pisze.
Przeklepaliśmy mnóstwo takich samych programów, przeklepaliśmy ale nie nauczyliśmy się. Tzn ci co zdali, to albo to mieli wcześniej, albo wykuli się na pamięć ale nie chcę spekulować. Jak można nauczyć się czegoś, co robi się za szybko, bo komuś się w dupie zapaliło i chce zacząć od dupy strony kiedy wiadomo że tam zawsze jest ciemno i brudno?
_____

Ogólnie, studia zaoczne nie są złe, pod warunkiem że trafi się na normalnych wykładowców. Jeden majster od grafiki i czegoś tam jeszcze, to dopiero wyluzowany człowiek. Przychodzimy kiedy chcemy, wychodzimy kiedy chcemy, robimy co chcemy. Pokaże nam co trzeba, wytłumaczy, powtórzy i z palcem w nosie wszyscy wszystko robią. Główny majster od planu też ciekawy gość, pokaże (na team viewerze), może nie pogada ale fajne rzeczy mówi, ale ma przynudzający głos. Trzeci majster, od jakichś przedmiotów "dziwnych" typu strona o której był wątek, jak mu się o polityce przypomni, to 15 minut wykładu i 2 godziny polityka a i tak wszystko jest zrobione i większość materiałów jest naszych. Tylko, kurde, ta programistka od siedmiu boleści i pisania programów na papierze. Także jakby ktoś chciał się zdecydować, to jak najbardziej.
_____

Czy ktos może mi powiedzieć jaki jest sens klepania kodu na kartce (to tak odnośnie edukacji)?

Offline

 

#40  2016-02-09 23:51:16

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

No jak jaki, by ci co we łbie zostało. Nigdy nie pisałeś regulaminów w zeszycie za PRLu? xD

Offline

 

#41  2016-02-10 00:27:05

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

2699

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:34:11)

Offline

 

#42  2016-02-10 08:15:15

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Technikum Ukończone, co dalej? Czyli młodzeńcze rozterki.

Pavlo950 ja ci powiem inaczej... nie zostaniesz programistą, administratorem czy kimś tam jeszcze innym jeśli sam się do tego nie przyłożysz. Uczelnia da ci tylko papier, zdobycie potrzebnej wiedzy zależy od ciebie.


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)