Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-02-27 15:04:19

  bonus - Użytkownik

bonus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-12

Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

Witam
biuro projektowe przygotowuje projekt nowego budynku dla firmy proszą mnie o naniesienie gniazd elektrycznych oraz abonenckich (RJ45 UTP cat. 6) tutaj mam pytania bo to moje pierwsze miejsce pracy i wiedza z zakresu projektowania sieci niewielka. Czy w biurach okablowanie strukturalne należy poprowadzić w korytach kablowych (takie okablowanie mogę "pociągnąć" sam w razie potrzeby do telefonu, komputera, drukarki)? Czy może w korytach kablowych doprowadzić okablowanie elektryczne i strukturalne z przeznaczeniem na komputery, telefony i drukarki (grupa gniazd następujących: podwójne elektryczne podwójne bez podtrzymania UPS, podwójne elektryczne podwójne z podtrzymaniem UPS, podwójne elektryczne podwójne z podtrzymaniem UPS, 2xRJ45). Oczywiście poza biurami wszędzie będzie okablowanie prowadzone w korytach (ekranowanych) chodzi mi o same pomieszczenia dla pracowników. Czy okablowanie elektryczne przeznaczone do podłączenia urządzeń komputerowych położyć pod tynkiem (puszki i gniazda podtynkowe), a strukturalne w korytach przy podłodze, czy oba typy we wspólnych korytach kablowych. Okablowanie elektryczne w razie modernizacji będzie wymagało zlecenia prac elektrykowi, także modernizacja nie będzie problemem moim, natomiast UTP położę we własnym zakresie w razie W. Proszę o pomoc.

Ostatnio edytowany przez bonus (2014-02-27 15:06:58)

Offline

 

#2  2014-02-27 15:36:19

  CruGeR - Użytkownik

CruGeR
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-02-27

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

Nie wiem jakie masz założenia ale zadaj sobie pytanie co przeciętnemu użytkownikowi potrzebne jest na biurku.
Telefon (1szt... może 2 ?? )  1 x Rj45
Komputer ( 1szt.. może 2 ?? ) -  1 x RJ45 + 2x 230 (+1 jeśli z drukarką)
z tego wyjdzie ci jak powinien wyglądać jeden punkt logiczny...
W moim miejscu pracy jeden "punkt logiczny" to co używa jeden użytkownik to 3 x 230 - (gwarantowanie zasilianie z UPSa na cały budynek) i 2 x RJ45 do serwerowni
a tam już krosuje którty port to komp a który centrala telefoniczna.
I wszytko biegnie w korytach (dzielonych) z dodatkowym zapasem że w razie czego znajdzie się miejsce w korycie by dołożyć np 4 x skrętkę.
Nie wiem czy dobrze rozumiem twoje pytanie...

Offline

 

#3  2014-02-27 21:05:14

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

Ekranowane koryta ? ;-)
Wg mnie jeśli instalacja podtynkowa - to trzymać się Polskich Norm i kable puszczać w odpowiedniej odległości (w przypadku nieekranowanej skrętki i nieekranowanego zasilania to AFAIR > 5 cm) Bardzo ciężko, wręcz niemożliwe jest rozprowadzić instalację tak, żeby skrętki i zasilanie nie krzyżowały się ;-)

W przypadku instalacji natynkowej używa się koryta z przegrodą. Są różne standardy, ale dla mnie punkt (jedno stanowisko) to 2xRJ45 + 2x Gniazdo DATA + 2x Gniazdo 230V.


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#4  2014-02-27 22:26:21

  bonus - Użytkownik

bonus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-12

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

CruGeR napisał(-a):

Nie wiem jakie masz założenia ale zadaj sobie pytanie co przeciętnemu użytkownikowi potrzebne jest na biurku.
Telefon (1szt... może 2 ?? )  1 x Rj45
Komputer ( 1szt.. może 2 ?? ) -  1 x RJ45 + 2x 230 (+1 jeśli z drukarką)
z tego wyjdzie ci jak powinien wyglądać jeden punkt logiczny...
W moim miejscu pracy jeden "punkt logiczny" to co używa jeden użytkownik to 3 x 230 - (gwarantowanie zasilianie z UPSa na cały budynek) i 2 x RJ45 do serwerowni
a tam już krosuje którty port to komp a który centrala telefoniczna.
I wszytko biegnie w korytach (dzielonych) z dodatkowym zapasem że w razie czego znajdzie się miejsce w korycie by dołożyć np 4 x skrętkę.
Nie wiem czy dobrze rozumiem twoje pytanie...

Czyli u Ciebie zarówno gniazda zasilania 3x230 jak i UTP 2xRJ45 prowadzone sa w korytach dzielonych tj. 2 przegrody w pierwszej zasilanie w drugiej RJ'ki coś jak tutaj http://bowi.com.pl/kanal-kablowy-40-60-dzielony-na- … ycznie_11501t i w listwie wbudowane gniazda, czy gniazda natynkowe przy listwach? W pomieszczeniach zakładam, że zawsze jest jedno biurko z 4xRJ45 np. 1 biurko w pomieszczeniu to 4x230UPS, 2x230, 4xRJ45, 2 biurka to 4x230UPS, 2x230, 4xRJ45 przy pierwszym, a przy drugim 4x230UPS, 2x230, 2xRJ45, myślę, że starczy w zupełności nawet jakby na każdym biurku miał stać telefon to zostają jeszcze przy jednym z biurek 2xRJ45 na drukarki lub coś innego. Właśnie się zastanawiam czy kabli zasilających nie puszczać pod tynkiem, a tylko RJ'ki w korytach nad listwą przypodłogową. Dodatkowo jak to jest w przypadku takich realizacjach (nasz projekt będzie zlecany w drodze przetargu) czy wykonawca musi dostarczyć projekt sieci komputerowej wraz z wynikami pomiarów / certyfikat zgodności sieci z cat. 6 okablowania, czy posiadacie takie dokumentacje?

Offline

 

#5  2014-02-27 22:43:33

  bonus - Użytkownik

bonus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-12

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

pasqdnik napisał(-a):

Ekranowane koryta ? ;-)
Wg mnie jeśli instalacja podtynkowa - to trzymać się Polskich Norm i kable puszczać w odpowiedniej odległości (w przypadku nieekranowanej skrętki i nieekranowanego zasilania to AFAIR > 5 cm) Bardzo ciężko, wręcz niemożliwe jest rozprowadzić instalację tak, żeby skrętki i zasilanie nie krzyżowały się ;-)

W przypadku instalacji natynkowej używa się koryta z przegrodą. Są różne standardy, ale dla mnie punkt (jedno stanowisko) to 2xRJ45 + 2x Gniazdo DATA + 2x Gniazdo 230V.

Oto pytanie do projektanta i odpowiedzi jakie uzyskałem:
Pyt 4. Proszę o informację na temat stosowanych rozwiązań koryt/kanałów/peszli kablowych dla infrastruktury teleinformatycznej.
Koryta kablowe perforowane szer 30cm wysokośc burty 5cm dla głównych tras poziomych. Trasy pionowe na drabinkach kablowych. Odejścia do punktów końcowych na małym korytku, lub w peszlu - zależnie od ilości.

5. W jaki sposób okablowanie elektryczne będzie odseparowane od okablowania infrastruktury teleinformatycznej, proszę o podanie rozwiązania. Z tego co wiem odległość od skrętki powinna wynosić 31 cm, chyba że zostaną zastosowane specjalne korytka metalowe wówczas odległość od przewodów zasilających może wynosić min 7cm - są to dane dla kabla UTP 5e (informacja z podręcznika nt. sieci informatycznych), nie wiem natomiast jakie są wytyczne dla okablowania cat 6.
Koryta perforowane, certyfikat kompatybilności elektromegnetycznej. Odległość rzędu 10cm jest wystarczające - koryta działają jak ekran.

Tak to ma wyglądać ... do mnie należy tutaj zdefiniowanie rozprowadzenie do punktów końcowych w pomieszczeniach w korytach przy podłodze same RJ'ki zasilanie pod tynkiem nieco wyżej, czy może koryta z przegrodą w jednym RJ'ki w drugim elektryczne. Z drugiej strony tak jak piszesz 2xGniazdo elektryczne UPS wystarczy na stanowisko, a nie tak jak proponują 4xGniazdo skoro i tak przy każdym biurku będzie listwa zasilająca podpięta do jednego z 2 gniazdek, drugie będzie wolne i raczej nikt go nie użyje ma przecież listwę z 5 gniazdkami.

Offline

 

#6  2014-02-27 23:50:40

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

Ehz, no dobra po kolei:
1. Dla jakiego klienta jest ten projekt? To jest nowy obiekt czy jakaś adaptacja? Biura są wolnostojące czy to część wydzielona np z jakiejś hali? Ściany w biurach są murowane czy z GK? Jakie są przewidziane sufity? Od tego się zaczyna. Bez tego trudno określić czy przewody puszczamy w korytach czy gołe na ścianę pod tynk. Inaczej robi się dla przemysłu a inaczej dla klienta dom/biuro.
2. Warto by było wiedzieć czy te biura mają być budowane w jakimś standardzie, czy standard narzucasz Ty. Bo przeważnie wiadomo gdzie będą przewidziane stanowiska pracy albo ile zestawów ma być na m^2, no i jak ten zetaw ma wyglądać(np. 2x RJ45, 2x data/ups, 2x 230V)
itp itd ....

Jak widać pytań jest masa a Twoich informacji zero. Coś mi się wydaje, że jakieś swoje zadanie domowe chcesz na kogoś "scedować" ;-)

P.S.

Ciekawostka:

Jak będziesz miał ekranowany przewód zasilający i ekranowaną skrętkę to jakie trzeba zachowywać odległości między przewodami ? Czy trzeba je prowadzić w osobnych korytach z "certyfikatem kompatybilności elektromegnetycznej". Ważna jest kategoria skrętki czy raczej budowa przewodu?


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#7  2014-02-28 00:16:16

  bonus - Użytkownik

bonus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-12

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

pasqdnik napisał(-a):

Ehz, no dobra po kolei:
1. Dla jakiego klienta jest ten projekt? To jest nowy obiekt czy jakaś adaptacja? Biura są wolnostojące czy to część wydzielona np z jakiejś hali? Ściany w biurach są murowane czy z GK? Jakie są przewidziane sufity? Od tego się zaczyna. Bez tego trudno określić czy przewody puszczamy w korytach czy gołe na ścianę pod tynk. Inaczej robi się dla przemysłu a inaczej dla klienta dom/biuro.
2. Warto by było wiedzieć czy te biura mają być budowane w jakimś standardzie, czy standard narzucasz Ty. Bo przeważnie wiadomo gdzie będą przewidziane stanowiska pracy albo ile zestawów ma być na m^2, no i jak ten zetaw ma wyglądać(np. 2x RJ45, 2x data/ups, 2x 230V)
itp itd ....

Jak widać pytań jest masa a Twoich informacji zero. Coś mi się wydaje, że jakieś swoje zadanie domowe chcesz na kogoś "scedować" ;-)

1. Projekt dla niewielkiego urzędu, obiekt nowy, 2 kondygnacje + piwnica (tam serwerownia o powierzchni 21m2, 3 szafy 48U klimatyzacja precyzyjna tzn. chłodne powietrze rozprowadzana na froty szaf perforowanych, podłoga techniczna) o ściany wewnętrzne między biurami dopytam się, sufity otwarte, podwieszane tylko dla oświetlenia na stanowiskami. Na parterze 2 przestrzenie otwarte, tam koryta w posadzkach i puszki pod stanowiskami na okablowanie, zastanawiam się nad okablowaniem w "biurach zamkniętych" tzn. sposobem rozprowadzenia okablowania.
2. Wiem gdzie będą stanowiska pracy, już zostało naniesione umeblowanie także dopasowuję gniazdka do ilości biurek w pomieszczeniach tj. stanowisk pracy.

Co do okablowania założenie początkowe cat.5e jak to w budżetówce ma być tanio, niekoniecznie dobrze. Narzuciłem zmianę cat. okablowania na 6 to chyba obecnie standard. Dotychczas myślałem, że okablowanie ekranowane stosuje się raczej w halach produkcyjnych lub na otwartych przestrzeniach.

Ostatnio edytowany przez bonus (2014-02-28 00:16:56)

Offline

 

#8  2014-02-28 09:44:33

  CruGeR - Użytkownik

CruGeR
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-02-27

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

Co do projektu to ja osobiście wolał bym mieć tak projekt (obowiązkowo)
U mnie koryta są Legranda z gniazdami przelotowymi i są  zamocowane w korytach podobnie jak tu:
http://legrand.pl/foto/l_listwy-i-kanaly-kablowe.jpg
... wiec nie ma zbyt dużo kabli elektrycznych wewnątrz.
Jeśli chodzi o skrętkę to obecnie robi się cat.6 czyli LAN w standardzie 1Gb/s skrętka ekranowana i to w zupełności wystarczy.

Po skończonej inwestycji nie chciał byś pewnie by ktoś wytykał to że ma ścianę pokrytą korytami (to po prostu nie estetycznie wygląda)
Pamiętaj o zapasie w korytach (u mnie było zakładane 30%) - ja już miałem kilka razy "nieprzyjemność" dokładania kabli do okablowania i uwierz mi w przejściach przez ścianę i załamaniach czasem są jaja... jak się nie chce zmieścić.
I w przejściach przez ściany otwór wielkości całego wymiaru koryta oczywiście.
Okablowanie robi się raz... więc warto się do tego przyłożyć.

Offline

 

#9  2014-02-28 11:41:25

  bonus - Użytkownik

bonus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-12

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

CruGeR napisał(-a):

Co do projektu to ja osobiście wolał bym mieć tak projekt (obowiązkowo)

Chodzi ci o dokumentacje sieci komputerowej powykonawczą wraz z pomiarami przesłuchów, potwierdzenie zgodności z normą itp. czy jak to się nazywa, ilość okablowania w korytach?

CruGeR napisał(-a):

U mnie koryta są Legranda z gniazdami przelotowymi i są  zamocowane w korytach

Czy koryta są z przegrodą gniazdka elektryczne wyżej, RJ'ki niżej? Możesz zamieścić fotkę jak to u Ciebie wygląda w pracy? Ja zastanawiam się tylko nad korytami dla RJ'tek. Ścianki działowe w naszym projekcie są w niektórych miejscach murowane w innych KG.

CruGeR napisał(-a):

Jeśli chodzi o skrętkę to obecnie robi się cat.6 czyli LAN w standardzie 1Gb/s skrętka ekranowana i to w zupełności wystarczy.

No właśnie patrzę cat. 6e to oznaczenie E to chyba klasa dla cat.6, czy może jest to kategoria wyższa od 6 tak jak przy cat. 5 jest 5 i 5e. Co do ekranu właśnie uzgodniłem UTP z projektantem ... można by zastosować F/UTP (jeden ekran folii dla wszystkich przewodów) dopłata chyba 50 gr na metrze, ale pewnie dochodzą koszty do innego typu gniazdek abonenckich, patchpaneli, czy nie. Patchcordy można zastosować UTP, a dla okablowanie strukturalnego F/UTP. Jakie okablowanie ekranowanie zastosowałeś u Ciebie?

CruGeR napisał(-a):

Po skończonej inwestycji nie chciał byś pewnie by ktoś wytykał to że ma ścianę pokrytą korytami (to po prostu nie estetycznie wygląda)

Jak dla mnie ma być praktycznie, a nie estetycznie z tym, że jak zastosuje się koryta do D... to będzie wyglądało niezbyt fajnie Legranda są fajnie zaprojektowane, ale w przetargu nie możemy zdefiniować firmy dla korty tylko parametry. Punkty logiczne w pomieszczeniach będą na prawej i lewej ścianie także określonej ilości koryt nie da się uniknąć. Jak to jest u Ciebie, czy koryta wyglądają nieestetycznie.

CruGeR napisał(-a):

Pamiętaj o zapasie w korytach (u mnie było zakładane 30%) - ja już miałem kilka razy "nieprzyjemność" dokładania kabli do okablowania i uwierz mi w przejściach przez ścianę i załamaniach czasem są jaja... jak się nie chce zmieścić.
I w przejściach przez ściany otwór wielkości całego wymiaru koryta oczywiście.

Nadmienię by w projekcie były uwzględnione zapisy co do zapasu miejsca w korytach min. 30%, chyba że sam naniosę na projekt koryta o określonych wymiarach wg. mojego uznania. Co do przechodzenia przez ścianę nie będzie raczej problemu sufity otwarte koryto sprowadzane z z góry do pomieszczenia potem poziomo nad podłogą.

A co do zapasu skrętki to jaki sobie zostawić dla każdego połączenia w serwerowni pod podłogą techniczną 2m czy więcej?

Offline

 

#10  2014-02-28 13:59:34

  CruGeR - Użytkownik

CruGeR
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-02-27

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

Oczywiście że dokumentacja powinna zawierać wszelkie i informacje dot. długości kabli, ich parametrów oraz oznaczeń.
U mnie Legrand ma już z 12 lat więc system DLP który mam przeszedł już rewolucje i obecnie jest chyba w 3 generacji ale tu musisz zajrzeć do katalogów producentów koryt.
Przegroda w korycie ma możliwość założenia w kilku pozycjach i dzieli koryta np. 20/80 50/50 itp
Gniazda mam wszystkie w jednym rzędzie i w niczym to nie przeszkadza.
http://www.legrand.fr/files/fck/Image/602_HD/p_103155p.jpg
a z tego co wyklikałem to można również tak:
http://www.legrand.fr/files/fck/Image/465_HD/011102_p_101777_a.jpg
jak jest lepiej nie odpowiem... bo nie wiem...

Czy jest wyższa kategoria od 6.. oczywiście 6A (jak dobrze pamiętam) do sieci 10GB/s tzw CooperTen ale oczywiście cały osprzęt będziesz musiał mieć w tym standardzie a to już są koszty.
Co do ekranowanej skrętki ... hmm... ja mam ekranowaną tylko w połączeniach z punktami dystrybucyjnymi. Czyli najdłuższe odległości. Do klientów nieekranowane UTP cat.6

Warto się zastanowić również nad tym czy np. kabel koncentryczny nie powinien też znaleźć się w korytach... po to ten zapas.
Do Systemy Monitoringu, rozprowadzenia kablówki czy co tam będzie ci potrzebne jeszcze.
Może system Kontroli dostępu bądź kontroli włamania i napadu.
U mnie wszystkie te systemy są używane i ich okablowanie znalazło się właśnie w korytach od okablowania strukturalnego.
Po prostu w projekcie było uwzględnione dodatkowe koryto w ciągach korytarzowych do własnego wykorzystania i się baaaardzo przydało.
Pozdrawiam

Offline

 

#11  2014-03-05 14:49:07

  bonus - Użytkownik

bonus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-12

Re: Okablowanie strukturalne i elektryczne w korytach czy nie?

@CruGeR masz u siebie okablowanie F/UTP czy U/FTP czy S/UTP hmmm okablowanie ekranowane wymaga zastosowania okablowanych gniazdek abonenckich oraz ekranowaych patchpaneli prawda? Jak prawidłowo należy uziemić kabel F/UTP U/FTP jakiś polski tutorial? Boję się, że po przetargu będzie to robił jakiś elektryk z ulicy i wyjdzie z tego jedna wielka antena :/, zamiast ekranu.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)