Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-05-06 23:42:41

  kguciek - Użytkownik

kguciek
Użytkownik
Skąd: studia - MATMA! - Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-06

Instalacja Debiana - automatycznie!

Witam, pierwszy raz piszę na tym forum...
Najpierw może krótkie wprowadzenie.

Debiana uważam za najlepszą dystrybucją do pracy,
często też uruchamiam go na komputerach znajomych,
gdzie nie jeden raz zadomowił się na długie lata :)

Jednak nigdy nie podobał mi się pomysł instalowania
czegokolwiek - ani programów, ani systemów.

Instalowanie jest dobre tylko pod Win$hit :)

Nietrudno też zauważyć, że instalator z płytki Debianowej
jest bardzo niewygodny, jeśli trzeba instalować system
na wielu komputerach.

System można po prostu skopiować z jednego komputera
na inny (tar!), ale to nie zawsze jest dobry pomysł.
Często chcemy mieć świeżą, aktualną, pachnącą
jeszcze proszkiem do prania instalację.

Od dawna korzystałem z pakietu debootstrap,
żeby zainstalować podstawowy system wprost z repozytoriów.

Przy okazji "napisał się" skrypt, który robi różne różności,
które trzeba było zrobić za każdym razem po debootstrapowaniu...

Do tego jeszcze skrypt zmienia sytem, aby był "Live", tzn.
główna partycja tylko do odczytu - wtedy można to bez
zmian nagrać go na płytkę i jest już Live CD.
(to nie jest takie typowe Live, jakie ma np. ubuntu, ale takie,
że można np. używać z niego aptitude, jeśli system jest
na dysku/pendrivie, i paczki się na tym dysku zapiszą)

No a ostatnio wrzuciłem tenże skrypt, który już jest
porządnie dojrzałym owocem, na sourceforge, aby
każdy mógł sobie skorzystać.

Zaznaczam, że jest coś dla doświadczonych użytkowników,
i nie jest przeznaczony, aby go uruchamiać nie czytając uprzednio.
Każdy będzie pewnie chciał wyłączyć niektóre fragmenty.
Albo w ogóle tylko poczytać i zrobić sobie coś podobnego.

Ściągnąć można z [ http://linuxcreate.sourceforge.net ],
nazywa się to tam "debcreate".

Wcześniej trzeba: "aptitude install debootstrap"

Uruchamiać należy w jakimś pustym katalogu.

Chętnie przeczytam, co macie do powiedzenia na ten temat,
czy to w ogóle dobry pomysł itd.

Offline

 

#2  2009-05-07 07:39:23

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

Od Lenny'ego pojawiła się w instalatorze opcje nazwana "Instalacja automatyczna", choć nie wiem jak dokładnie działa.

Podobnie można stworzyć live'a, z możliwością późniejszej instalacji, za pomocą grml-live. Wady: daleko bardziej skomplikowany. Zalety: dużo więcej rzeczy można skonfigurować, no i baza (po raz kolejny polecam grmla ;]) też jest niczego sobie. :)

Skrypt na razie pobieżnie przejrzałem. Kod na pierwszy rzut oka czysty, choć przydałyby się jakieś komentarze.

Na razie tylko dwie uwagi:
1. Chyba nie sprawdzasz czy skrypt wykonał root, a jego uprawnienia — jeśli się nie mylę — są wymagane.
2. Bashyzm w testach: jest test "$1" == "i", powinno być test "$1" = "i".

Wieczorem (lub jutro) przyjrzę się bliżej.

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-05-07 09:37:25)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2009-05-07 10:39:20

  kguciek - Użytkownik

kguciek
Użytkownik
Skąd: studia - MATMA! - Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

azhag napisał(-a):

Podobnie można stworzyć live'a, z możliwością późniejszej instalacji, za pomocą grml-live

No tak, według opisu ma znacznie większe możliwości (tylko, że nie mam ochoty dochodzić do tego, jak to uruchomić).

FAI (dla tych, co nie spojrzeli na stronę grml - Fully Automatic Installation) nie jest w ogóle osiągnięta przez mój skrypt,
w którym (celowo!) nie umieściłem nawet "-y" przy wywołaniu aptitude. (Jakoś wolę zawsze przeczytać listę pakietów do zainstalowania.)
Nie mówiąc o tym, że nie blokuję włączania demonów i przed odmontowaniem trzeba jakiegoś dbusa zakillować.

Więc jeśli komuś zależy na takiej bardzo FAI, to może używać skryptów z grml... albo zrobić jeden system, a potem "tar -c *" :)

azhag napisał(-a):

1. Chyba nie sprawdzasz czy skrypt wykonał root, a jego uprawnienia — jeśli się nie mylę — są wymagane.
2. Bashyzm w testach: jest test "$1" == "i", powinno być test "$1" = "i".

Dzięki - poprawiłem to.

Edit: azhag, co ja widzę w twoim podpisie: http://hag-linux.eu.org/ - idea bardzo podobna do moich skryptów :)

Ostatnio edytowany przez kguciek (2009-05-07 15:53:45)

Offline

 

#4  2009-05-07 20:38:31

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

kguciek napisał(-a):

Nie mówiąc o tym, że nie blokuję włączania demonów i przed odmontowaniem trzeba jakiegoś dbusa zakillować.

Nie mam problemów z włączeniem/wyłączenie dowolnego demona za pomocą prostego seda, umieszczonego w skrypcie wykonywanym podczas budowania systemu.

kguciek napisał(-a):

Edit: azhag, co ja widzę w twoim podpisie: http://hag-linux.eu.org/ - idea bardzo podobna do moich skryptów :)

Korzystam wlaśnie z grml-live. :)

kguciek napisał(-a):

nie umieściłem nawet "-y" przy wywołaniu aptitude

A ja bym dodał jakąś flagę, która by -y w aptitude włączyła. Podobnie z --with-/--without-recommends.

A teraz zabieram się za bliższe przyjrzenie się skryptowi. Tymczasem możesz przyjrzeć się skryptowi idylla-live, który napisałem dla milygesowej Idylli (notabene wzorując się grml-live):
skrypt: http://idyllaos.svn.sourceforge.net/viewvc/idyllaos … s/idylla-live
dodatkowe konfigi: http://idyllaos.svn.sourceforge.net/viewvc/idyllaos … scripts/conf/

———

Dopisek:

Przede wszystkim niepodoba mi się to, że wszystko jest w tym skrypcie. Osobiście bym go rozbił na skrypt i plik(i) konfiguracyjne. Do tego kilka flag, np. do wskazania alternatywnego konfigu, wybrania gałęzi Debiana, nazwy iso, wymuszenia pełnej autoamtyzacji (-y w aptitude) — niektórym może się przydać, np. do tworzenia iso w środku nocy, podczas gdy samemu się śpi :).

Jeśli chodzi o listy pakietów do instalacji — może zamiast przez zmienne, tworzyć je przez pliki (patrz klasy w grml-live i idylla-live).

Przydałoby się wykorzystać --exclude=A,B,C w debootstrapie, nie wszyscy muszą chcieć instalować każdą paczkę z "debootstrapowego pakietu".

Nie podoba mi się sposób w jaki tworzysz pliki (save_script plik 'zawartość'). Wg mnie znacznie praktyczniejsze byłoby zrobić mechanizm szablonów — kopiować do chroota pliki z jakiegoś katalogu (alternatywny katalog szablonów możnaby podać za pomocą flagi).

Na początku skryptu dodałbym sprawdzanie czy wymagane aplikacje (debootstrap, aptitude) są zainstalowane oraz czy skrypt uruchamia root (to robisz, ale później — wg mnie nie warto przetwarzać zmienne i funkcje, żeby potem skrypt wyszedł, bo nie uruchomił go root ;]). Warto też dodać set -e, żeby kończył pracę natrafiając na błąd.

Jakbyś zastosował się do przynajmniej części uwag (głównie rozbicie na skrypt i konfigi), to możnaby skrypt wrzucić do PATH. Wtedy mógłbym przygotować Ci pakiet *.deb.

Kod:

test "$UID" != 0

Nie lepiej test "$UID" -ne 0?

Przydałaby się możliwość skonfigurowania danych użytkownika (login, grupy do jakich należy), obecnie są wpisane na sztywno.

Zauważyłem, że wymuszasz instalację pewnych pakietów, prawdopodobnie nie wszyscy muszą chcieć je instalować (np. mi nic po
wireless-tools i wpasupplicant).

W tej chwili wszystko, ale jeszcze nie przyjrzałem się tak jakbym chciał.

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-05-07 20:41:10)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#5  2009-05-07 20:40:40

  kguciek - Użytkownik

kguciek
Użytkownik
Skąd: studia - MATMA! - Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

azhag napisał(-a):

Nie mam problemów z włączeniem/wyłączenie dowolnego demona za pomocą prostego seda, umieszczonego w skrypcie wykonywanym podczas budowania systemu.

Wyraziłeś się raczej niejasno. Masz na myśli sedowanie listy procesów, wypisywanych komunikatów, jakiegoś pliku konfiguracyjnego, czy jeszcze czegoś innego?

azhag napisał(-a):

tar cf ${TEMP_DIR}/idylla_iso/boot/rootfs.tar -C ${TEMP_DIR}/idylla_root/ $(ls ${TEMP_DIR}/idylla_root/)

Ja robię to tak, myślę, że czytelniej:

Kod:

(cd ${TEMP_DIR}/idylla_root && tar cf ${TEMP_DIR}/idylla_iso/boot/rootfs.tar *)

azhag napisał(-a):

barelly

Uuuuu :)

Ten skrypt jest znowuż zaskakująco podobny do mojego niedawnego "archcreate".

A cóż to za wynalazek, ten idyllaos?

Offline

 

#6  2009-05-07 20:52:21

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

kguciek napisał(-a):

azhag napisał(-a):

Nie mam problemów z włączeniem/wyłączenie dowolnego demona za pomocą prostego seda, umieszczonego w skrypcie wykonywanym podczas budowania systemu.

Wyraziłeś się raczej niejasno. Masz na myśli sedowanie listy procesów, wypisywanych komunikatów, jakiegoś pliku konfiguracyjnego, czy jeszcze czegoś innego?

Inaczej: tak grml, jak i moja Wiedźma (a i mój desktop) wykorzystuje alternatywny model skryptów startowych — file-rc. W uproszczeniu — zamiast kwadryliona symlinków typowych dla SysV, ma się pojedyńczy plik /etc/runlevel.conf, który wygląda tak (fragment)

Kod:

# Format:
# <sort> <off-> <on-levels>     <command>
01    -    S        /etc/init.d/glibc.sh
01    0,1,6    -        /etc/init.d/nodm
02    -    S        /etc/init.d/hostname.sh
02    -    S        /etc/init.d/mountkernfs.sh
03    -    S        /etc/init.d/udev
04    -    S        /etc/init.d/mountdevsubfs.sh
05    -    1        /etc/init.d/single
05    -    S        /etc/init.d/bootlogd
05    -    S        /etc/init.d/keymap.sh

i można go sobie edytować (a tym samym włączać/wyłączać/zmieniać poziomy demonów) dowolnym procesorem tekstu (np. sedem).

kguciek napisał(-a):

azhag napisał(-a):

barelly

Uuuuu :)

hm, milyges mnie trochę ośmieszył — komentarz pochodzi ze starszej wersji, gdy pakiety instalowane był inaczej i ów fragment wyglądał tak:

Kod:

    echo 'Installing packages:'
    for CLASS in $(echo $CLASSES | tr ',' ' '); do
    if [ -r ${IDYLLA_DIR}/conf/classes/${CLASS}.pkgs ]; then
        echo " -> from $CLASS class:"
        for PACKAGE in $(grep -vE "^#" ${IDYLLA_DIR}/conf/classes/${CLASS}.pkgs); do
        echo -n "  -> ${PACKAGE}... "
            if [ ${USE_DEVEL} -ne 1 ]; then
            # non devel
            # latest package
            PKGTGZ=$(find ${PKGS_DIR} ! -name "*-dev*" -name "${PACKAGE}-[0-9]*.${ARCH}.tgz" | sort | tail -1)
        else
            # devel
            # latest non-dev
            STBLPKGTGZ=$(find ${PKGS_DIR} ! -name "*-dev*" -name "${PACKAGE}-[0-9]*.${ARCH}.tgz" | sort | tail -1)
            # latest dev
            DEVPKGTGZ=$(find ${PKGS_DIR} -name "${PACKAGE}-[0-9]*-dev.${ARCH}.tgz" | sort | tail -1)
            # check which package is newer
            if [ -z ${DEVPKGTGZ} ]; then
            PKGTGZ=${STBLPKGTGZ}
            elif [ $(printf "${STBLPKGTGZ}\n$(echo ${DEVPKGTGZ} | sed 's:-dev::g')\n" | sort | tail -1) = ${STBLPKGTGZ} ]; then
                PKGTGZ=${STBLPKGTGZ}
            else
            PKGTGZ=${DEVPKGTGZ}
            fi
        fi
        # where to install
        # preinst and postinst are using this variable, need to export
        export ROOT_DIR=${TEMP_DIR}/idylla_root
        # and finally install
        # did package contains preinst script? if yes, unpack and execute
        if gunzip -c ${PKGTGZ} | tar -pt ./system/var/pkg/${PACKAGE}/preinst >/dev/null 2>&1; then
            tar --same-owner -p -xzf ${PKGTGZ} -C ${ROOT_DIR} ./system/var/pkg/${PACKAGE}/preinst
            sh ${ROOT_DIR}/system/var/pkg/${PACKAGE}/preinst
        fi
        # unpack
        tar --same-owner -p -xzf ${PKGTGZ} -C ${ROOT_DIR}
        # execute postinst (if exists)
        [ -r ${ROOT_DIR}/system/var/pkg/${PACKAGE}/postinst ] && sh ${ROOT_DIR}/system/var/pkg/${PACKAGE}/postinst
        echo 'OK'
        done
    fi
    done
    echo 'Packages installed succesfully'

Co nie zmienia faktu, że powinno być  jedno „l” ;)

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-05-07 20:57:09)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#7  2009-05-07 20:52:26

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

kguciek napisał(-a):

A cóż to za wynalazek, ten idyllaos?

http://milyges.jogger.pl/2008/06/16/idyllaos-dzialajacy-gnu-nano/


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#8  2009-05-07 20:59:03

  kguciek - Użytkownik

kguciek
Użytkownik
Skąd: studia - MATMA! - Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

Muszę teraz odpowiedzieć na dopisek. Jeśli piszesz jakiś nie-drobny dalszy ciąg, to chyba nie jest nietaktem zrobienie następnego posta?

W jednej sprawie nie mogę się z tobą zgodzić: ja nie chcę rozbijać tego na różne pliki, to po prostu nie wchodzi w rachubę! Właśnie główne założenie tego skryptu to jedno-plikowość! Spróbuj dostrzec zalety tego podejścia!

Poza tym uważam, że zamiast czytać opisy opcji, szybciej jest dopisać coś niecoś do źródła :) ale w tym względzie mogę się chociaż częściowo zgodzić :)

Widzę, że twój skrypt jest napisany całkowicie zgodnie z twoimi metodami, a mój - z moimi :) co za piękna różnica poglądów :)

azhag napisał(-a):

Warto też dodać set -e, żeby kończył pracę natrafiając na błąd.?

To tylko teoria. Pamiętam, że "set -e" czasami nie działało tak, jak powinno, np. wewnątrz funkcji, a nawet pętli czy nawiasów itp.

azhag napisał(-a):

Nie lepiej test "$UID" -ne 0?

Lubię notację "-lt", "-ne" itd., tylko że nawyki z C zazwyczaj biorą górę.
No ale chyba żadnej tragedii nie ma przez użycie wykrzyknika; znak "!" ma jakieś tam znaczenie w niektórych powłokach, ale nie pamiętam jakie...

Offline

 

#9  2009-05-07 21:17:49

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

kguciek napisał(-a):

W jednej sprawie nie mogę się z tobą zgodzić: ja nie chcę rozbijać tego na różne pliki, to po prostu nie wchodzi w rachubę! Właśnie główne założenie tego skryptu to jedno-plikowość! Spróbuj dostrzec zalety tego podejścia!

Widzę tylko jedną: wszystko jest w jednym miejscy, nie trzeba latać tu i tam.
Wad za to widzę kilka:
- takim skryptem można wygenerować iso w tylko jeden sposób, jeśli chce się to zrobić inaczej trzeba edytować skrypt. Jeśli chce się raz tak, raz inaczej — trzeba mieć kilka skryptów
- nie można takiego skryptu umieścić w PATH (tzn. technicznie można, ale to mało „koszerne”)
- bardzo utrudniona jest aktualizacja skryptu — ktoś ustawił sobie w skrypcie wszystko po swojemu, wypuszczasz nową wersję i znów WSZYSTKO trzeba ustawiać

kguciek napisał(-a):

azhag napisał(-a):

Nie lepiej test "$UID" -ne 0?

Lubię notację "-lt", "-ne" itd., tylko że nawyki z C zazwyczaj biorą górę.
No ale chyba żadnej tragedii nie ma przez użycie wykrzyknika; znak "!" ma jakieś tam znaczenie w niektórych powłokach, ale nie pamiętam jakie...

!= porównuje dwa wyrażenia, -ne sprawdza wartość liczbową jednego wyrażenia

Widzę, że twój skrypt jest napisany całkowicie zgodnie z twoimi metodami, a mój - z moimi :) co za piękna różnica poglądów :)

Mam swoją wizję i nie zawacham się jej użyć. ;)
__

Wracając do Idylli:
www.idyllaos.org
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=11931

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-05-07 21:27:44)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#10  2009-05-07 21:31:12

  kguciek - Użytkownik

kguciek
Użytkownik
Skąd: studia - MATMA! - Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

azhag napisał(-a):

Wad za to widzę kilka:
- takim skryptem można wygenerować iso w tylko jeden sposób, jeśli chce się to zrobić inaczej trzeba edytować skrypt. Jeśli chce się raz tak, raz inaczej — trzeba mieć kilka skryptów
- nie można takiego skryptu umieścić w PATH
- bardzo utrudniona jest aktualizacja skryptu — ktoś ustawił sobie w skrypcie wszystko po swojemu, wypuszczasz nową wersję i znów WSZYSTKO trzeba ustawiać

Zauważ, że te wady to NIE SĄ wady umieszczenia skryptu w jednym pliku! To są wady braku opcji przekazywanych do skryptu :)
Nie podałeś żadnego argumentu przeciw jednoplikowości.

Co do Idylli - nigdzie nie pisze wyraźnie, które części systemu są autorskie. Mam rozumieć, że dokładnie wszystko oprócz: bash, binutils, nasm, nano, make? Jeśli tak, to faktycznie niezła jest idylla :)

Offline

 

#11  2009-05-07 21:47:54

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

kguciek napisał(-a):

Zauważ, że te wady to NIE SĄ wady umieszczenia skryptu w jednym pliku! To są wady braku opcji przekazywanych do skryptu :)

Już widzę flagę podającą kilkadziesiąt pakietów do instalacji :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#12  2009-05-07 22:44:39

  kguciek - Użytkownik

kguciek
Użytkownik
Skąd: studia - MATMA! - Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

azhag napisał(-a):

Już widzę flagę podającą kilkadziesiąt pakietów do instalacji :)

Może taką?

Kod:

debcreate --packages="$(cat pkg.list)"

I co ty na to? Czy nie lepiej pozostawić tę kwestię użytkownikowi, tak jak wyżej?

Offline

 

#13  2009-05-07 22:54:55

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

kguciek napisał(-a):

Kod:

debcreate --packages="$(cat pkg.list)"

I co ty na to? Czy nie lepiej pozostawić tę kwestię użytkownikowi, tak jak wyżej?

I nagle się okazuje, że aby użyć skryptu, trzeba posiąść umiejętności — podstawowego, bo podstawowego, ale jednak... — skrypczenia. Mało KISS.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#14  2009-05-07 23:58:52

  kguciek - Użytkownik

kguciek
Użytkownik
Skąd: studia - MATMA! - Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

azhag napisał(-a):

Mało KISS.

Reguła KISS dotyczy raczej pracy programisty, a nie użytkownika :)
Moja metoda jest bardziej KISS, bo JA mam prościej.

W każdym razie zgadzam się, że lepiej jest dodawać opcje do skryptów :)
Można właściwie zrobić dwa rodzaje opcji, jedne przyjmujące listy nazw i drugie czytające dane z plików. Ale mniejsza z tym, to drobnostki.

Może wyjaśnisz, jakimi ścieżkami płyną pakiety lub źródła pakietów, zanim dotrą do twojej dystrybucji HAG?
Czy jest może tak:

Debian source packages -> Debian build system -> grml -> HAG

Czy raczej:

Debian source packages -> grml (source) -> you build packages for HAG

Offline

 

#15  2009-05-08 08:11:29

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

kguciek napisał(-a):

azhag napisał(-a):

Mało KISS.

Reguła KISS dotyczy raczej pracy programisty, a nie użytkownika :)
Moja metoda jest bardziej KISS, bo JA mam prościej.

Programista powinien też dbać, żeby było KISS dla użytkownika.

kguciek napisał(-a):

Może wyjaśnisz, jakimi ścieżkami płyną pakiety lub źródła pakietów, zanim dotrą do twojej dystrybucji HAG?
Czy jest może tak:

Debian source packages -> Debian build system -> grml -> HAG

Czy raczej:

Debian source packages -> grml (source) -> you build packages for HAG

Korzystam bezpośrednio z repozytoriów Debiana, nadpisując je repozytoriami grmla, następnie nadpisując repozytoriami Haga (nie HAG-a!), po czym nadpisuję repozytoium dla live'ów grmla.

Do repozytorium Haga pakiety wprowadzam bezpośrednio, na Debiana i grmla staram się wpływać, jeśli znajdę jakiś błąd lub usprawnienie.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#16  2009-05-08 12:16:45

  kguciek - Użytkownik

kguciek
Użytkownik
Skąd: studia - MATMA! - Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

azhag napisał(-a):

Korzystam bezpośrednio z repozytoriów Debiana, nadpisując je repozytoriami grmla, następnie nadpisując repozytoriami Haga (nie HAG-a!), po czym nadpisuję repozytoium dla live'ów grmla..

To znaczy, że większość haga to binarne pakiety z Debiana? Ale dlaczego nie bazujesz bezpośrednio na Debianie?

Offline

 

#17  2009-05-08 18:12:59

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

kguciek napisał(-a):

To znaczy, że większość haga to binarne pakiety z Debiana?

Tak. Nie widzę potrzeby rekompilowania dla sztuki.

kguciek napisał(-a):

Ale dlaczego nie bazujesz bezpośrednio na Debianie?

Ponieważ grml jest dla mnie lepszą bazą.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#18  2009-05-08 21:48:09

  kguciek - Użytkownik

kguciek
Użytkownik
Skąd: studia - MATMA! - Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Instalacja Debiana - automatycznie!

azhag napisał(-a):

Ponieważ grml jest dla mnie lepszą bazą.

Może coś więcej na ten temat? Co dokładnie sprawia, że warto przedłużać łańcuch pokarmowy o kolejne ogniwo?

Aha, w hagu przydałyby się metapakiety z zależnościami, tak ułożone, aby np. stworzenie live cd haga polegało na tylko takich krokach:

1) podstawowa instalacja Debiana

2) dodanie repozytorium binarnych pakietów haga do /etc/apt/sources

3) aptitude install hag-desktop-fluxbox hag-boot #### albo coś podobnego

i tyle :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)