Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-12-08 17:11:05

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Do czego służy magnetyczny pierścień załączony do obudowy?


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#2  2007-12-08 17:48:52

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Arabella  i Rumburak ??


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#3  2007-12-08 18:33:37

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

to jest pierścień ferrytowy, cytując google

pierscien ferrytowy zmniejsza zakłócenia elektromagnetyczne należy przelożyć przez niego kable sygnałowe do płyty głównej


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#4  2007-12-08 19:56:08

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

tgR napisał(-a):

widze czadman to juz wladca pierscienia !

Może i władca, tylko czy to ten jedyny? Wątpię. ;)

Pytanie powstaje, które kable należałoby przełożyć, a których nie trzeba?
Czy te od panelu obudowy wraz z kabelkiem podłączającym audio, usb i firewire?


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#5  2007-12-08 21:08:35

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Q: Do czego służy pierścień ferrytowy dodawany do waszych obudów ?
A: Pierscien ferrytowy zmniejsza zakłócenia elektromagnetyczne należy przelożyć przez niego kable sygnałowe do płyty głównej (RESET,POWER ON, HDD LED itp.)

z faq na stronie chiefteca


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#6  2007-12-08 21:24:10

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

svL napisał(-a):

Q: Do czego służy pierścień ferrytowy dodawany do waszych obudów ?
A: Pierscien ferrytowy zmniejsza zakłócenia elektromagnetyczne należy przelożyć przez niego kable sygnałowe do płyty głównej (RESET,POWER ON, HDD LED itp.)

z faq na stronie chiefteca

A czy audio, usb i firewire zawierają się w "itp"?

Po drugie nie czytałem faq chiefteca bo mam obudowę gigabyte. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#7  2007-12-08 21:40:33

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

ja mam modecoma, w sumie to mnie zastanawia czy taki pierścień dużo daje, jakoś nigdy go nie używałem i nie sądze żeby był on wielce potrzebny, chociaż z drugiej strony jak juz jest ;)


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#8  2007-12-08 21:52:52

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Czy to nie jest tak, ze w pierścieniu indukuje się prąd mający przesuniętą fazę w stosunku do prądów płynących w przewodach i w związku z tym wytwarza się pole o biegunie przeciwnym do pola wytwarzanego przez przewody, i pola te anihilują się? Nie jestem fizykiem, jak ktoś się na tym zna to proszę o wyjaśnienie. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#9  2007-12-08 21:59:04

  szczypior88 - Członek DUG

szczypior88
Członek DUG
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-02-06
Serwis

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Brzmi rozsądnie, ale skąd pewność, że indukowany prąd z pierścienia będzie miał tak idealnie przesuniętą fazę? Czy nie musiałby być założony w specyficzny sposób, aby tak spełniał swoją funkcję? Też nie jestem fizykiem :P


http://www.szczypior88.republika.pl/cwp.gif
pozdrawiam
szczypior

Offline

 

#10  2007-12-09 00:53:57

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

idea takiego dlawika polega na wprowadzeniu do obwodu dodatowej impedancji, ktorej wartosc zalezy w sposob nieliniowy od czestotliwosci plynacego w obwodzie pradu ... efektem tego jest wytlumianie pewnych czestotliwosci (tych dla ktorych impedancja jest wieksza) ...

ksztalt zaleznosci impedancji od czestotliwosci (a zatem to jakie sygnaly sa najsilniej tlumione) zalezy od harakterystyki dlawika ... przykladowa harakterystyka:
http://www.opcode.eu.org/~rrp/dlawik.png

dobrze dobrany dlawik wytlumi zaklucenia, zle dobrany moze wyttlumic sygnal na ktorym nam zalezy ... dlawiki takie sa stosowane np. w kablach usb (to takie zgrubienie kolo wtyczki) i maja za zadanie wytlumianie zaklucen na linii zasilajacej

svL napisał(-a):

kable sygnałowe do płyty głównej (RESET,POWER ON, HDD LED itp.)

znaczenie zaklucen na _takich_ kablach sygnalowych ... to raczej zart ... pozatym prad plynacy w tych kablach (no moze poza hdd led) jest w zasadzie pradem stalym albo wogole w normalnych warunkach nie plynie - przyciski power i reset


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#11  2007-12-09 12:01:14

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Zgadzam sie z bercikiem, takie cos założone na te kabelki nic nie daje. Ja traktuje ten element jako "układacz" kabelków. Po drugie na uczelni pusciliśmy na fizyce przez taki kabelek (dokładnie uzyty został WoL, podobny przekrój) i szczerze to niezauważalne zmiany to powodowało. Najprawdopodobniej z powodu średnicy samego pierścienia do stosunku wielkości przewodu. Co innego kiedy pierścień taki jest integralną częścia przewodu (niektóre zasilacze, kable VGA, DVI, itd.) tutaj spełnie to założenia choc zazwyczej nie dla charakterystyki przepływu jaki występuje na danym przewodzie. Zazwyczaj dobrze działają dławiki/pierścienie na przewodach sygnału wizyjnego (VGA, DVI, BNC), zasilaczach do urządzeń sieciowych. Reszta to sprawa magii :D.
A co do wkładania do tekiego ustrojstwa (pierścień z obudowy) przewodów audio to to woła o pomste do nieba, tutaj się inaczej filtruje szumy :]

BTW: z tego co wiem w USB mamy prąd stały +5V, więc nie mamy czestotliwosci zmian przeplywu pradu ergo brak indukcji, tutaj chyba raczej ten pierścień spełnia forme wygładzającą w momencie pików. (jak i na wiekszosci przewodów z napięciem stałym, taka namistaka wygładzania przez kondensator umieszcozny miedzy napieciem a masa).

Offline

 

#12  2007-12-09 12:35:44

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

To jaki jest cel takiego pierścienia? Po co producenci zadają sobie trud dodawania takiego pierścienia? Układacze do kabli mam wraz z obudową osobno.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#13  2007-12-09 12:38:03

  szczypior88 - Członek DUG

szczypior88
Członek DUG
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-02-06
Serwis

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Jeśli koszt produkcji jest niski, to może to być niezły "chłyt matetingowy" jeśli się dorobi dobrą ideologię ;)


http://www.szczypior88.republika.pl/cwp.gif
pozdrawiam
szczypior

Offline

 

#14  2007-12-09 13:12:33

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Warto jeszcze poczytać: http://www.qedata.se/e_emikomp.htm
Niektóre urządzenia mogą powodować różne perturbacje:
http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php? … 164062ce7f716
Już dalej nie chce mi się w to wnikać. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#15  2007-12-09 21:28:27

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

ta, zostaw to, to taki bezużyteczny bajer jest :p

qluk, jeśli chodzi o ścisłość, to wszędzie w kompie masz prądy stałe, żadnych przemiennych. ale masz również przebiegi prostokątne, które pracując przy zbyt wysokich częstotliwościach zegara jak najbardziej indukują zakłócenia w sąsiadujących przewodach. już zapomniałeś, dlaczego SATA jest szybsze od PATA? ;)


linux regd. user #248790

Offline

 

#16  2007-12-09 23:45:55

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

@qluk, tak w usb (podobnie jak przy zasilaczach) sluzy do gladzenia napiecia zasilajacego ...

@rychu ... a karta dzwiekowa - tam jest wiecej niz prostokat ;-)

PS piszac "prad plynacy w tych kablach (no moze poza hdd led) jest w zasadzie pradem stalym" mialem na mysli to ze jest on w bardzo dobrym przyblizeniu stala funkcja czasu


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#17  2007-12-10 01:54:08

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

...ta, ale to "gładzenie" jest - jak mawiał mój plutonowy - o kant dupy do rozbicia :p

prawda bercik, na dźwiękówce mogą pojawiać się dowolne przebiegi przez DSP generowane. zabyłem :)


linux regd. user #248790

Offline

 

#18  2007-12-10 18:46:21

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

rychu, wiem że masz "prostokąt" (a raczej przebieg o bardzo ostrym zboczu histerazy), ale indukcja zachodzi przy zmianie przepływu a nie przy zaniku. Jedyne co by to mogło być to kiedy na w pobliżu na podobnych lub n-podobnych częstotliwościach przesyła się informacje w logice niskiej i wysokiej. Ale takiego mieszania to nie widziałem w kompie.

bercik, czyli widze że miałem racje z tym na zasilaczu, aż rozebrałem ten zasilacz oraz urządznie podpięte do niego i przyznam że po tej autopsji mogę oswiadczyć iż ten pierścień to chyba ułatwia wrzucanie kabla za stolik. Zasilacz jak i obwód zasilający miały wygładzanie poprzez kondenstor albo troche bardziej zaawansowany (kontrola polaryzacji) C + dioda.

DSP (digital Signal procesor), chyba raczej DAC generuje sygnał mogacy doprowadzić do indukcji, Bo DSP pracuje na sygnałach schodkowych (progowych).

Tak sie zastanawiam jeszcze nad indukcja przy zmianach 0V - 5V (TTL) jak będe miał dostep do pracowni na uczelni to postaram się to sprawdzić, choć z definicja indukcja zachodzi w zmiennym polu magnetycznym, w wygasającym będzie jedynie wygładzenie zbocza spowodowane zależnościa pola elektrycznego od magnetycznego (to samo dzieje się na PATA).

Przyznam iz całkiem ciekawa dyskusja się robi :]

Offline

 

#19  2007-12-10 19:33:11

  Lorenzo - Moderator

Lorenzo
Moderator
Zarejestrowany: 2005-12-23

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Jeszcze nie widziałem DAC'a dającego na wyjściu sygnał z ciągłą pochodną ;-)

Zanim zaczniecie deliberować nad sygnałami niestałymi w czasie, zapoznajcie się z prawami Maxwella.

Przebieg prostokątny, jest tak naprawdę przebiegiem trapezoidalnym (rzadko który generator ma czas narastania rzędu pojedynczych nanosekundów - takie kosztują w okolicach 5 cyfr złotówek, więc co wymagać od rzęcha w pudle).
Ponadto jakiekolwiek sprzężenie pojemnościowe między kablami sygnałowymi może spowodować zróżniczkowanie sygnału prostokątnego do impulsu quasidiracowskiego i to już potrafi dać po kościach

Zasilacz do kompa jest stabilizatorem impulsowym obniżającym napięcie. Pokrótce powiem, iż siedzące w nim dławik
i pojemności w głównej mierze służą do akumulacji energii - w zasadzie zastosowanie takie jak zwykle ale ciut inna idea.
BTW proponuje każdemu podpiąć nieobciążony zasilacz od kompa do oscyloskopu - rzadki widok ślicznych oscylacji ;-)

Natomiast ten metalowy torus nadaje się lepiej do związania kabli niż do odkłócania czegokolwiek ;-)

Ostatnio edytowany przez Lorenzo (2007-12-10 19:35:27)

Offline

 

#20  2007-12-10 23:11:20

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Toż przecież mówiłem że przebieg "prostokątny" (czyli o odpowiednio stromej histerazie by można nazwac go prostokątnym :P ).

Nie dokońca w takiej kwestii rozważałem DAC. Chodziło rac zej o to że dzieki zastosowaniu DAC plus pare dupereli uzyskujemy napięcie przeminne (w tym wypadku sygnał dźwiękowy) ot i tylko o to mi chodziło.

Zgadzam się iż to raczej jest "układaczka" do kabli, ale kto powiedział że nie możemy podejść teoretycznie do problemu :D

Hmm musze sprawdzić to z zasilaczem bo szczerze nigdy nie podpinałem go pod oscyloskop, pod multimetry tak.

Offline

 

#21  2007-12-11 06:51:28

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

panowie, kurna paka, przecież tera układy ADC i DAC są zintegrowane w jednej czarnej skrzynce razem z resztą procesora sygnałowego. to, co z niego wyłazi idzie na wzm i dalej na głośniki. a sygnał audio to jest to przebieg zupełnie nieuporządkowany w sensie matematycznym (nie ma okresu, każdy jeden kawałek tego sygnału jest niepodobny do każdego innego), więc o co chodzi z tymi prostokątami...

przynajmniej zgadzamy się co do tego, że fala prostokątna to ładnie narysowana fala trapezowa, ale Lorenz, z impulsami diraca to już przeginka bracie :p

a indukcja magnetyczna pojawia się wszędzie tam, gdzie się zmienia pole elektryczne. a zmienia się nawet przy przebiegu prostokątym! praktyka pokazuje - przypomnijcie sobie, dlaczego w taśmach ATA-66 zaczęto stosować 80 żył zamiast 40 i po co tak naprawdę te dodatkowe żyły tam są, bo przecież nie do transmisji danych

hm ale z podpinką zasilacza pod oscyloskop to też nie próbowałem :d Lorenz, dasz radę zrobić jakieś foty?


linux regd. user #248790

Offline

 

#22  2007-12-12 01:30:48

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Magiczny pierścień załączony do obudowy.

Lorenzo napisał(-a):

Jeszcze nie widziałem DAC'a dającego na wyjściu sygnał z ciągłą pochodną ;-)

przeciez pisalem "wiecej niz prostokat" a nie ze jakas ladna funkcja ;-)

a co do przetwornic impulsowych AC/DC DC/DC to dobra przetwornica powinna miec niewielkie oscylacje (tentnienia) napiecia na wyjsciu ... ale to teoria (wg ktorej zasilacze ATX przy przeciazeniu sie wylaczaja, maja zabezpieczenia przepieciowe aby w razie awarii nie spalic reszty kompa itd ;-) ), a praktyka jaka jest to wiadomo ...

przykladowy (czyt. ladniejszy) obrazek (nie mojego autorstwa ...) z przetwornicy DC/DC znalezc mozna w http://www.mjm.pl/pliki/DC2.pdf

PS jestem/bylem/bede (niepotrzebne skreslic ;-) ) fizykiem (@Lorenzo pozdrowienia dla kolegi po fachu :-) ) i wiem ze prostokat to idalizacja, a prawa Maxwella tez znam ...

Ostatnio edytowany przez bercik (2007-12-12 01:32:31)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)