Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2005-10-13 21:13:56

  jezoo - Dzięcioł

jezoo
Dzięcioł
Skąd: Z lasu
Zarejestrowany: 2005-09-02

Re: mplayer

jest prosty sposob na polskie krzaczki (moze sie komus przyda) sciagnac sobie czcionke Times New Roman albo Arial, nastepnie w mplayer na zakladce fonts jest sciezka do czcionki, zmienic ja na w/w i po sprawie lub w pliku configuracyjnym (gui.conf) znalezc linijke


font_name = "(...)"

tam gdzie ' (...) ' to wpisac sciezke do czcionki *.ttf i po sprawie, np ja mam cos takiego:


font_name = "/usr/share/mplayer/font/Arial.TTF"

no i oczywiscie encoding ma bic 'cp1250', czyli:


font_encoding = "cp1250"

jezeli sie to komus przyda, to bede hepi, ze moglem pomuc :D


LRU #480459

Offline

 

#27  2005-10-14 14:20:57

  Bogdan - Użytkownik

Bogdan
Użytkownik
Skąd: Sulechów
Zarejestrowany: 2005-01-24

Re: mplayer

Jezo twój sposób nie działa, MPlayer nie chce wogule odczytac czcionki Arial, masz może jakiś inny pomysł (czcionke przeioslem z windowsa) ?? Aha i co musze zrobić aby powiększyć napisy w filmie bo są bardzo małe ??


i spowrotem jestem poczatkujący......

Offline

 

#28  2005-10-14 14:34:45

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: mplayer

Jezo twój sposób nie działa, MPlayer nie chce wogule odczytac czcionki Arial, masz może jakiś inny pomysł (czcionke przeioslem z windowsa) ?? Aha i co musze zrobić aby powiększyć napisy w filmie bo są bardzo małe ??

Odpal sobie gmplayer i wejdż w preferencje, tam możesz sobie wskazać plik do czcionki (*.ttf) w Twojej lokalizacji,  jak też skalowaź napisy podczas oglądania.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#29  2005-11-11 14:06:49

  Bogdan - Użytkownik

Bogdan
Użytkownik
Skąd: Sulechów
Zarejestrowany: 2005-01-24

Re: mplayer

Gdy wskazuje plik do czcionki "arial.ttf" to wyskakuje napis że nie może załadować. Gmplayer jakby chce tylko czcionke z rozszerzeniem ".desc" a mam ściągnietego ariala.desc i też nie posiada polskich znaków :/
Ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł ??


i spowrotem jestem poczatkujący......

Offline

 

#30  2005-11-11 15:18:44

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: mplayer

Zainstaluj sobie paket msttcorefonts, tam znajdują się podstawowe czcionki microsoftowe. Arial będzie w lokalizacji /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial.ttf.
Aby zainstalować pakiet muisz mieć dodaną sekcję "contrib" w /etc/apt/sources.list, np.

deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ stable main contrib non-free

Zrobić następnie

Kod:

apt-get update && apt-get install msttcorefonts

http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#31  2005-11-12 00:45:17

  Bogdan - Użytkownik

Bogdan
Użytkownik
Skąd: Sulechów
Zarejestrowany: 2005-01-24

Re: mplayer

msstcorefonts mialem juz dawno ale spróbowałem dodać Arial jako czcionke i dalej lipa, mam czcionki ściągniete o nazwie Arial.desc ale tam też brakuje polskich czcionek, może to przez to że w konsoli tez nie mam polskich czcionek ?


i spowrotem jestem poczatkujący......

Offline

 

#32  2005-11-12 00:53:18

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: mplayer

Czcionki mstt... są w unikodzie. Czy masz dobrze kodowania ustawione? W zakładce fonts ma być unicode, a w subtitle&osd slavic/central european windows (cp1250). Oczywiście mowa o gmplayerze.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#33  2005-11-12 15:32:13

  Bogdan - Użytkownik

Bogdan
Użytkownik
Skąd: Sulechów
Zarejestrowany: 2005-01-24

Re: mplayer

Cadman mam zrobione jak piszesz ale dalej widze tylko "_" a pzoatym jakąkolwiek bym nie chciał wczytac czcionke która ma końcówkę tff to wywala błąd że nie można wczytać. Może błąd lezy gdzie indzej, bo naprzykład w Atermie też nie mam polskiej czcionki (dopisałem tą linijke do .xsession ale nic nie dało).
Czy w IceWM do każdego programu osobno trzeba ustalać czcionke ?? bo mam dwa edytory tekstu: Xedit (w nim jest polska czcionka) i NEdit (tutaj tak jak w Aterm nie ma polskiej czcionki). Instalowałem msstcorefonts xfont-biznet* i dalej nic, a jak już włączam GMplayera i czytam (tzn próbuje :D) te napisy bez polskich liter to w ustawieniach nawet sie nieda powiekszyć tej czcionki. Nie wiem co mam robić :/


i spowrotem jestem poczatkujący......

Offline

 

#34  2005-11-12 16:18:00

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: mplayer

Czy kompilowałeś sam mplayera? Czy ma wkompilowaną obslugę freetype?
Możesz także wykorzystać fontconfig do ustawiania czcionki przez np. taki wpis w pliku ~/.mplayer/config

sub_auto_load = "yes"
sub_unicode = "no"
sub_pos = "100"
sub_overlap = "no"
sub_cp = "cp1250"
fontconfig = "1"
font = "arial"
subfont-encoding = "cp1250"
subfont-text-scale = "3,3"

To czy dla każdego programu trzeba ustawiać czcionki czy nie zależy od tego czy potrafi współpracować z fontconfig.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#35  2005-11-29 18:12:02

  synchro - Członek DUG

synchro
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-11-29

Re: mplayer

U siebie, po samodzielnym skompilowaniu, czcionki w mlayer rozwiązałem w następujący sposób:
- ściągnąłem ze strony mplayer'a czcionki - plik font-arial-cp1250.tar.bz2
- zmieniłem prawa dostępu na 755
- rozpakowałem do np.katalogu ~/temp
- skopiowałem:
cp -av ~/tempfont-arial-cp1250/font-arial-24-cp1250/* do katalogu /usr/local/share/mplayer/font
- otworzyłem gmplayer → menu → preferencje → czcionka
-ustawiłem ścieżkę dostępu czcionek na: /usr/local/share/mplayer/font/font.desc
-zmieniłem kodowanie na środkowoeuropejskie
-zresetowałem i tyle

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)