Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-07-25 09:34:50

  xree - Użytkownik

xree
Użytkownik
Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2006-03-25

Konfiguracja sieci WIFI

Witam wszystkich! A wiec narodził się problem w momencie kiedy przyszedł czas na konfigurację interfejsu WIFI pod debianem. Posiadam karte PLANET WL8310 i mam prośbę może ma ktoś jakieś gotowe konfigi aby odpalic tą warte w trybie AP z WPA, albo jakie kolwiec uzyteczne informacje ponieważ na dzień dzisiajszy dopiero zaczynam z WIFI i tak właściwie jestem zielony w tym klimacie. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Offline

 

#2  2006-07-25 09:54:36

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Konfiguracja sieci WIFI

na jakim chipsecie jest ta karta pokaz mi wynik polecenia lspci

co do uruchamiania karty w trybie AP to

iwconfig interfesj_karty mode Master

co do WPA to sie nie bawilam temat wygglada na dosc ciekawy :]

Offline

 

#3  2006-07-25 10:27:27

  xree - Użytkownik

xree
Użytkownik
Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Konfiguracja sieci WIFI

Po poleceniu karty wyskakuja wszystkie uzadzenia na PCI czyli mam tam 2 sieciowki LAN 3Com one chodzą, a co do WIFI to : "0000:00:10.0 Ethernet controller : Atheros Communicztions, Inc. AR5212 802.11abg NIC (rev 01)"  jezeli chodzi o polecenie "iwconfig"  to wyskakuje komunikat : "command not found" czyli niby tak ze czegos mi brakuje.

Offline

 

#4  2006-07-25 14:10:00

  jezoo - Dzięcioł

jezoo
Dzięcioł
Skąd: Z lasu
Zarejestrowany: 2005-09-02

Re: Konfiguracja sieci WIFI

jako root:

Kod:

apt-get install kernel-headres-2.x.x ndiswrapper-modules ndiswrapper-source ndiswrapper-utils wirelles-tools

modules-assistant autoinstall ndiswrapper

nastepnie stworz katalog firmware w /usr i wgraj sterowniki dla WINXP innych NIE

i na podkoniec ;)

Kod:

ndiswrapper -i /usr/firmware/strownik.inf;ndiswrapper -l

jezeli bedzie pisalo:
costam present, hardware present albo cos w tym stylu no dobijamy gwozdzia:

Kod:

modprobe ndiswrapper; ndiswrapper -m

w katalogu:
/etc/init.d/
tworzymy pliczek: internet
ktorego nie pamietam, jak wruce do domu z pracy to Ci reszte napisze, czyli za 90min ;)

i wewntualne poprawki naniose bo to aqrat pisze z palca a zadko instaluje sterowniki pod mojego dlinka na debianq :)


LRU #480459

Offline

 

#5  2006-07-25 14:18:03

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Konfiguracja sieci WIFI

xree - wysmienita karta :] idealna na postawienie AP'a pod linuxem sa sterowniki nazwyaja sie madwifi

mozesz  je pobrac z tad
http://snapshots.madwifi.org/

aby je zaisntalowac muiz mec wczesniej skompilowanego kernela i uruchomiony na nim system, czynnosci do wykjonania sa opisane w pliku redme w/w sterownikow.

co do onstalacji za pomoca ndswrappera jak w posie wyzej nie est to za bardzo profesjonalne rozwiazanie jako punkt dostepowy bardziej nadaje sie na klijenta :]

Offline

 

#6  2006-07-25 15:50:09

  xree - Użytkownik

xree
Użytkownik
Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Konfiguracja sieci WIFI

Hmm to ze karta dobra to mi tak gwarantowano:) Tylko jaki mam problem dokladnie mam postawiony serwer 2xkarta 3Com jedna eth0 - zapiety pod nia modem i pod druga switch. Calosc ma postawione squid, htb, staty, ftp ...itd. czyli sprawnie dzialajacy serwer. Teraz chce do tego wszystkiego jeszcze wrzucic WIFi na karcie o ktorej mowa z tym ze za bardzo nie wiem z ktorej strony to ugryść i zrwacam sie z tym problemem do was drodzy forumowicze. Do tego nie wiem bo przy konfiguracji htb wybieralem sieciowki ktore ma obslugiwac i zaznaczylem tylko 3Com i nie wiem czy na nowo wszystkiego nie bedzie trzeba robic.

Offline

 

#7  2006-07-25 15:52:57

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Konfiguracja sieci WIFI

wluz karte do kompa sciagnj steroniki madwifi skompiluj je zaladuj i jak wszystko bedzie ok to bedziesz mugl pondniesc interfejs
ath0 :]

Offline

 

#8  2006-07-25 16:14:53

  xree - Użytkownik

xree
Użytkownik
Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Konfiguracja sieci WIFI

Sciagnelem sterowniki i prosze o wskazowki co robic dalej zeby nie popaprac niczego. A co do podniesienia interfejsu to tez prosze o wskazowki dokladnie jak to zrobic.

Offline

 

#9  2006-07-25 16:29:30

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Konfiguracja sieci WIFI

kompilowales juz kernela na tej maszynie na ktorej jest server czy uzywasz dystrybucyjnego?

i pokaz nam polecenie
uname -a

to wtedy powiem Ci co masz mniejwecje zrobic :]

Offline

 

#10  2006-07-25 16:38:11

  xree - Użytkownik

xree
Użytkownik
Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Konfiguracja sieci WIFI

to jest rezultat komendy uname -a : "Linux debian 2.4.31 #1 SMP czw kwi 27 22:17:43 CEST 2006 i686 GNU/Linux" jadro było kompilowane przezemnie tak jakpisalem wyzej.

Offline

 

#11  2006-07-25 19:27:46

  X - Użytkownik

X
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-07-25

Re: Konfiguracja sieci WIFI

Instalujesz sterowniki, wireless-tools, ładujesz moduły do jądra, następnie walisz:

Kod:

ifconfig wlan0 up
*iwconfig wlan0 enc [klucz do sieci - jeśli masz]
*iwconfig wlan0 key [open/resticted - tryby zabezpieczania]
*iwconfig wlan0 mode [tryb pracy]
iwconfig wlan0 essid [nazwa access pointa]
ifconfig wlan0  [numer ip] netmask [maska podsieci]
route add default gw [brama]

Oczywiście dane sieci podajesz bez nawiasów.
Linijek oznaczonych gwiazdką często nie trzeba wpisywać, ale to już zależy od sieci.
Może też być inny interfejs - nie wlan0 tylko np. ath0 - to już musisz doczytać w README.


one shot performance action

Offline

 

#12  2006-07-25 21:27:28

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Konfiguracja sieci WIFI

xree - ok to jak masz tego kernela to bedziesz musial go jeszce raz przekompilowac zaznaczajac obcje

Kod:

Network device support  --->  
  Wireless LAN (non-hamradio)  --->  
   [*] Wireless LAN (non-hamradio) 

zrub se link symboliczny ze zrodel kernela do /usr/src/linux

skompiluj jako i uruchom na nim system

sciagnij sterowniki do mad wifi ze strony ktora Ci wczesniej podalam
skompiluj je

Kod:

make
make install

nastpenie klepnij polecenie

[code[depmod -a

Kod:

ifconfig ath0 up
iwconfig ath0 mode Master
iwconfig ath0 channel 10
iwconfig ath0 essid zjebanyssid
ifconfig ath0 ip.ip.ip.ip netmask 255.255.255.0 up

wiecej poczytaj o wireless-tools zeby sie dowiedziec co w/w polecenia znaczom.....

Offline

 

#13  2006-07-26 10:03:54

  xree - Użytkownik

xree
Użytkownik
Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Konfiguracja sieci WIFI

Witam co do kompilacji jajka to nanowo muszę je ściągnąć, zpaczować pod ipp2p, imq itd...czyli wszystko tak jak bym to robił na nowo, czy poprostu zacząć od któregoś momentu?

Offline

 

#14  2006-07-26 23:17:23

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Konfiguracja sieci WIFI

tak jak napisalam, nie wywalaj zrodelek jaka z servera czesto jest tak ze albo sie jeszcze cos patchuje w miedzyczasie akbo cos innego kompinuje nie ma sensu wywalac zrodelek kernela :]

Offline

 

#15  2006-07-28 12:05:48

  xree - Użytkownik

xree
Użytkownik
Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Konfiguracja sieci WIFI

Nie chcę być naiwny, ale w moim przypadku to lepiej jak krowie na rowie:). A wiec moja kompilacja jajka wyglądała dokładnie tak :
cd /usr/src
wget ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.4/linux-2.4.31.tar.bz2
potem to rozpakowałem i potem dowiazanie symboliczne :
ln -s linux-2.4.31 linux
później ściągnełem tam iptables1.2.11 rozpawowale i dowiazanie symboliczne ln -s iptables-1.2.11 iptables
nastepnie do żródeł wrzuciłem patche ipp2, imq, esfq nastepnie wszystko zmixowane za pomoca patch-o-matic-ng-20040621 nastepnie cd /usr/src/linux i make menuconfig poźniej pozaznaczałem co tam potrzeba i
make dep && make clean && make bzImage && make modules && make modules_install
i cp /usr/src/linux/arch/i386/boot/bzImage /boot/vmlinuz-2.4.31
cp /usr/src/linux/System.map /boot/System.map-2.4.31 i w /etc/lilo.conf porobiłem zmiany zeby startowal z nowego kernela. I taraz pytanie od którego dokładnie momentu zacząć rekonfiguracje jajka pod te WIFI ? na moje rozumowanie było by że od make menuconfig chyba ze sie myle? Pozdrawiam.

Offline

 

#16  2006-07-28 15:25:20

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Konfiguracja sieci WIFI

i teraz skompiluj sterowniki do tej karty wifi

Offline

 

#17  2006-07-28 16:01:26

  xree - Użytkownik

xree
Użytkownik
Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Konfiguracja sieci WIFI

no dobra to teraz tak : WATUNKU !!!! a wiec przekompilowalem jescio raz i system sie nie podnosi:( tylko : LILO 22.6.1 Loading Linux-2.4.31..................................................... przechodzi do nastepnej linijki i lipa stoi jak zaczarowany. Mozna to jeszcze jakoś odratowac? jest tam kupa plików konfiguracyjnych ktore musze odzyskac !

Offline

 

#18  2006-07-28 16:46:15

  maverick44 - Moderator

maverick44
Moderator
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2005-08-30
Serwis

Re: Konfiguracja sieci WIFI

Zaluaduj jakiegos knoppixa, skopioj cenne pliki w bezpieczne miejsce, na jakas inna partycje i bedzie po problemie, bedziesz mogl bez obaw probowac naprawic system na dysku ;)


Maverick
Gentoo GCC 4.1.1 KDE 3.5.6 Kernel 2.6.17
AMD Sempron 2400+ 512 MB RAM Seagate 160GB
Linux user number: #415965
http://www.gohome.org/debian_logo_06.gif http://maluch.pcz.pl/~maverick/images/logo_gentoo.png

Offline

 

#19  2006-07-28 22:09:51

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Konfiguracja sieci WIFI

tak da sie odratowac i tu pyrtanie czy masz poprzedniego kernela czy go wykasowales?

A wiec 2 wyjcia z tej syuacji
1. sciagnij rescuecd
http://www.pctips.pl/ftp/linux_1007/SystemRescueCd 0.2.16.html
lub poszukaj na goglach tu masz linka do jeszcze innego rescuecd
http://www.bodzio.dug.net.pl/pliki2/systemrescuecd-x86-0.2.14.iso
zabotuj z tej plytki
nastepnie zamontuj cd

Kod:

mkdir /mnt/r
mount /dev/hdaX /mnt/r rw
mount -t proc proc /mnt/r/proc
chroot /mnt/r

i tu mozesz np jeszcze raz przekompilowac kernela, lub dopisac do lilo starszego kernela o ile on tam nie jest dopisany

2. jesli w lilo masz wpis do starszego kernela to przed zaladowaniem lilo tzn przy starcie kompa trymaj wcisniety lewy shift i edziesz mugl wybrac z menu lilo tego starszego kernela i na nim uruchomic system

Co do przyczyny tego ze twoje jako sie nie botuje to najprawdopodobniej zaznaczyles zly procesor i dlatego nastepuje zatrymanie ladowania systemu i najprawdopodbniej zwis komputera

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)