Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2024-04-16 12:49:43

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Domowy serwer na IGEL H830C Celeron J1900

Hej.
Chciałbym postawić domowy serwer na terminalu IGEL H830C Celeron J1900. Głównie chodzi mi o home assistant.
Zastanawia się, czy warto iść w stronę Proxmox, czy ogarnę wszystko na bezpośredniej instalacji. Chciałbym wrzucić tam oprócz standardowych zadań home assistant jeszcze obsługę kamer (można przez wtyczkę do HA), serwer kopii zapasowych (2-3 komputery i 2 telefony), jakaś chmura i NAS.

Ostatnio edytowany przez Grabek (2024-04-16 13:20:45)

Offline

 

#2  2024-04-16 15:52:03

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Domowy serwer na IGEL H830C Celeron J1900

Przy tym procku nie bawiłbym się w ogóle w wirtualizację. Bezpośrednio da sobie radę na luzie ale wirtualizacja to tylko zbędny narzut na procesor. HA ponoć da się zrobić w dockerze (ktoś to gdzieś proponował).

Jaką chmurę chciałbyś wrzucić?
Co będzie służyło za serwer kopii zapasowych?
Masz wystarczającą ilość dysków (ze 3 to minimum moim zdaniem)?

Offline

 

#3  2024-04-16 16:56:22

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Domowy serwer na IGEL H830C Celeron J1900

Pavlo950 napisał(-a):

Bezpośrednio da sobie radę na luzie ale wirtualizacja to tylko zbędny narzut na procesor. ?

Dlatego o to pytałem. Zastanawiałem się nad sensownoścją takiego rozwiązania.

A co do docera, też myślałem nad tym. Mógłbym w kolejnych uruchamiać ewentualnie inne usługi. Tylko nie przerabiałem tego nigdy. Ma ta jakieś ograniczenia, minusy względem bezpośredniej instalacji?

Co do chmury, to miałem kiedyś nextcloud i o takiej myślę. Tam z poziomu wtyczek można jakąś namiastkę NASa zrobić. A głównie to wrzucał bym tam okazjonalnie jakieś pliki do zarchiwizowania i pobrane filmy, żeby udostępnić dla kodi. Tu 2 dyski i programowy raid (ze względu na pliki, które chcę tam archiwizować).

Dyski... Jest tam slot na jeden dysk. To systemowy tam. Do tego pci express. Myślę nad kontrolerem i do niego kolejny dysk (pod monitoring). A reszta na usb. Wiem, że małe transfery, ale to do użytku domowego.
Głównie stawiam na energooszczędność.

Ostatnio edytowany przez Grabek (2024-04-16 16:57:08)

Offline

 

#4  2024-04-18 11:00:45

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Domowy serwer na IGEL H830C Celeron J1900

Grabek napisał(-a):

Pavlo950 napisał(-a):

Bezpośrednio da sobie radę na luzie ale wirtualizacja to tylko zbędny narzut na procesor. ?

Dlatego o to pytałem. Zastanawiałem się nad sensownoścją takiego rozwiązania.

Wirtualizacja nie ma sensu.

Grabek napisał(-a):

A co do docera, też myślałem nad tym. Mógłbym w kolejnych uruchamiać ewentualnie inne usługi. Tylko nie przerabiałem tego nigdy. Ma ta jakieś ograniczenia, minusy względem bezpośredniej instalacji?

Co do chmury, to miałem kiedyś nextcloud i o takiej myślę. Tam z poziomu wtyczek można jakąś namiastkę NASa zrobić. A głównie to wrzucał bym tam okazjonalnie jakieś pliki do zarchiwizowania i pobrane filmy, żeby udostępnić dla kodi. Tu 2 dyski i programowy raid (ze względu na pliki, które chcę tam archiwizować).

Ja z dockera nigdy nie korzystałem więc nie będę Ci tu ściemniał, ale kiedyś spotkałem się z opinią że konteneryzacja to chroot na sterydach XD nextcloud ma swój "obraz" dla dockera, z kilka lat wstecz chodził jako serwer webowy z bazą danych.

Grabek napisał(-a):

Dyski... Jest tam slot na jeden dysk. To systemowy tam. Do tego pci express. Myślę nad kontrolerem i do niego kolejny dysk (pod monitoring). A reszta na usb. Wiem, że małe transfery, ale to do użytku domowego.
Głównie stawiam na energooszczędność.

A ile dałeś za tego IGELa? Pytam bo w fajnych pieniądzach można przykładowo kupić Optiplex'a (chociaż ja tam fanem Della nie jestem) z obsługą dysków M2 sata lub nvme (zależy od wersji) i oddzielnym złączem sata. Mam takowego z i3-8100T, pod Windowsem chodzi to znośnie ale pod serwer idealny sprzęt. Jak znajdziesz jakiś taki komputerem z obsługą dwóch dysków satowych / dwóch nvme to mógłbyś na luzie dwa spiąć w programowy RAID i wtedy działało by to z sensem. Ja na co dzień mam mini komputerek od Asusa z i5-11400, 64G RAMu, jednym dyskiem satowym na tymczasowy magazyn danych (foto, wideo, iso itd), jednym nvme na system i swap i drugim nvme roboczym pod /home i wsio hula aż miło. Cichy, oszczędny i bardzo wydajny PC, oczywiście pod domowy serwer byłby aż nadto.

Offline

 

#5  2024-04-18 11:32:42

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Domowy serwer na IGEL H830C Celeron J1900

Za tego IGEL dałem jakoś 130 zł. Na razie na nim zacznę, bo chce zobaczyć jak to będzie działać, nauczyć się co i jak. Pewnie później go zmienię, właśnie ze względu na ilość obsługiwanych dysków. Na razie ram do 8G rozszerzyłem i protestuje co i jak.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)