Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2014-05-31 13:24:12

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Jessie bez systemd

skoro jest to produkt dla ludzi to trzeba się z tym liczyć, że ktoś będzie go krytykował, co tylko deweloperzy mogą coś krytykować tak? no to wtedy mamy wzajemne kółko adoracji panowie no to nie jest żaden argument, że nic nie robisz , nie kodzisz i nie tworzysz tego systemu to wara Ci go krytykować? cooooo? przecież to rasowy komunizm...wręcz śmieszny...

Po prostu przestań już trollować.

a to co standardowa odpowiedź na brak argumentów, przecież nikt tu nie troluje, po prostu ciekawi mnie to dlaczego ja jako zwykły użytkownik nie mogę tego "cuda" jakim jest gnu/inux krytykować? cooo? bo go nie tworzę, no większej bzdury nie słyszałem...

Ostatnio edytowany przez menel (2014-05-31 13:27:12)

Offline

 

#52  2014-05-31 13:25:51

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jessie bez systemd

menel napisał(-a):

skoro jest to produkt dla ludzi to trzeba się z tym liczyć, że ktoś będzie go krytykował, co tylko deweloperzy mogą coś krytykować tak? no to wtedy mamy wzajemne kółko adoracji panowie no to nie jest żaden argument, że nic nie robisz , nie kodzisz w systemie to wara Ci go krytykować? cooooo? przecież to rasowy komunizm...

Zażądaj zatem zwrotu pięniędzy.
Te oszusty miały czelność stworzyć taki bubel :)

Poza tym mylisz krytykę z dziecinnym trollowaniem.
Załóż sobie bloga i tam możesz po 1000 razy pisać w kółko te same żale.
Jak tak dalej będzie wyglądała dyskusja to wątek zakończy swój żywot.

Offline

 

#53  2014-05-31 13:28:35

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Jessie bez systemd

a kto tu mówi o pieniądzach, coś słabe twoje argumenty, ja mówię o krytyce a ty o pieniądzach, dobra nie ma co prowadzić tej dyskusji, bo to mija się z celem..

Offline

 

#54  2014-05-31 13:33:26

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jessie bez systemd

Bo widocznie zapłaciłeś, skoro musisz się z tym tak męczyć, zamiast po prostu używać czegoś innego ;)

EOT.

Offline

 

#55  2014-05-31 13:41:13

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Jessie bez systemd

yossarian po prostu zgubiliśmy sens tej debaty, dyskusji czy tam trolowania jak wolisz;) nie chodziło o to, że się z tym męczę ani o to, że zapłaciłem. Lubię debiana i nie bardzo uśmiecha mi się go zmieniać, bo to świetne dystro ale nie lubię systemd a jak wiesz ingeruje on coraz głębiej w system o to chodziło, nie ma co tu wrzucać pieniędzy i innych tego typu pobocznych wątków. Jeżeli trolowałem to przepraszam nie to było celem..

Ostatnio edytowany przez menel (2014-05-31 13:44:46)

Offline

 

#56  2014-05-31 14:24:28

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jessie bez systemd

Raz na jakiś czas jakaś firma chce zdominować ekosystem Linuxa,
próbowało Cannonical ze swoim śltaśnym Mirem, i FUDem przeciwko Waylandowi, próbuje   RHEL, raz Selinuxem, raz (chyba oni, mogę się mylić) Systemd, do którego zaangażowali takie chwyty jak zamknięcie projektu Consolekit na rzecz Logind,
włączenie do Systemd projektu Udev, wypchnęli z Linuxa Sysloga i diabli wiedzą, czego jeszcze spróbują.
Do tego jakieś krasnoludki próbowały wypchnąć z Linuxa Alsę bo przy PA już nie jest już  potrzebna...

Ekosystem Linuxowy musi od czasu do czasu się bronić przed takimi zamiarami, tutaj przeważnie murem stoją Developerzy Kernela i najbardziej kumatych dystrybucji, jak Gentoo, Slackware czy Debian.

Przeżyłem takie G**** jak HAL czy  PA, przeżyję też Systemd.

Spokojna głowa, w ekosystemie linuxowym nigdy człowiek nie jest sam... ;)

Pozdro
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#57  2014-06-01 15:39:03

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Jessie bez systemd

Od dzisiaj udisks2 wymaga systemd. Zrobię paczki bez tego shitu.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#58  2014-06-01 16:02:18

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jessie bez systemd

Można — za jakiś czas — spodziewać się całkowitego wywalenia consolekit z repozytorium (poza kfreebsd i innymi wynalazkami).

PS Taki „gówniany” język chyba można sobie czasem darować. Szczególnie, że jest to powtarzane w każdym wątku po sto razy.

Offline

 

#59  2014-06-01 17:50:11

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Jessie bez systemd

yossarian napisał(-a):

Można — za jakiś czas — spodziewać się całkowitego wywalenia consolekit z repozytorium (poza kfreebsd i innymi wynalazkami).

To pozostaje wtedy ustawianie pinów na stable. Powstrzymuje się od zbędnych komentarzy.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#60  2014-06-01 18:01:38

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Jessie bez systemd

mati75 na kiedy zrobisz paczuchy z udisks2 ?

Offline

 

#61  2014-06-01 19:48:28

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Jessie bez systemd

Dodane.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#62  2014-06-01 20:18:01

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Jessie bez systemd

elegancko, dziękować;)

Offline

 

#63  2014-06-01 20:27:12

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jessie bez systemd

Ja sobie właśnie zainstalowałem ten polkit i działać działa:

Kod:

[REMOVE, NOT USED] libpam-systemd:amd64
[REMOVE, NOT USED] systemd:amd64
[UPGRADE] libpolkit-agent-1-0:amd64 0.105-5 -> 0.105-6+systemdfree
[UPGRADE] libpolkit-backend-1-0:amd64 0.105-5 -> 0.105-6+systemdfree
[UPGRADE] libpolkit-gobject-1-0:amd64 0.105-5 -> 0.105-6+systemdfree
[UPGRADE] policykit-1:amd64 0.105-5 -> 0.105-6+systemdfree

A te liby raczej mają zostać?

Kod:

ii  libsystemd-daemon0:amd64                                    204-8                              amd64        systemd utility library
ii  libsystemd-id128-0:amd64                                    204-8                              amd64        systemd 128 bit ID utility library
ii  libsystemd-journal0:amd64                                   204-8                              amd64        systemd journal utility library
ii  libsystemd-login0:amd64                                     204-8                              amd64        systemd login utility library

Bo próba ich usunięcia wywala prawie 100 innych pakietów.

Offline

 

#64  2014-06-01 20:44:26

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Jessie bez systemd

no właśnie też u siebie wykryłem skażenie jakimiś ochłapami systemd:

libsystemd-id128-0
libsystemd-journal0
libsystemd-login0

Przy próbie usunięcia tego cuda chce mi wykopać pół systemu. Jak się tego pozbyć bezproblemowo? Czy ma to sobie zostać?

Ostatnio edytowany przez menel (2014-06-01 20:50:03)

Offline

 

#65  2014-06-01 20:51:14

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jessie bez systemd

To trochę walka z wiatrakami.
Ale to wasza sprawa.

Systemd zaczyna być coraz bardziej zintegrowany z systemem i kwestią czasu jest sytuacja, w której jego usunięcie będzie zupełnie niemożliwe. Może nawet systemd-shim pewnego dnia nie wystarczy.

Możecie zapytać pewnego bogatego Marka. On kiedyś bał się systemd jak diabeł święconej wody, a jednak skapitulował, chociaż teoretycznie miał spore szanse się przed tym uchronić.

Offline

 

#66  2014-06-01 20:58:29

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jessie bez systemd

Gdy ten dzień nadejdzie to ja przejdę na gentoo. Mogli by jeszcze z tym poczekać parę lat. xD

Offline

 

#67  2014-06-01 21:00:04

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Jessie bez systemd

nie brzmi to za dobrze;(
Jest jeszcze debianek z jajkiem bsd, na czasie zamierzam przetestować jak to się sprawuje...Ciekawi mnie tylko na ile systemd może wpłynąć na rozwój debiana kfreebsd i czy w takim wypadku w ogóle opłaca się przesiadać na takie coś...

Offline

 

#68  2014-06-01 21:07:14

  krasnij - oj tam

krasnij
oj tam
Skąd: z JO73VT
Zarejestrowany: 2012-05-04
Serwis

Re: Jessie bez systemd

Spokojnie. Wątpie, żeby doszło do takiej sytuacji, że systemd będzie jedynym, słusznym rozwiązaniem i nie będzie możliwości używania czegoś innego. Kiedyś podobne jaja były z HAL i jak to się skończyło  ;) ?


Pozdrawiam i życzę sukcesów :)
The truth is out there.

Offline

 

#69  2014-06-01 21:18:01

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jessie bez systemd

Chodziło mi o pewien trend.

Na razie poza samym systemd dochodzi m. in. udev i logind. Kto wie co z czasem jeszcze połączą z systemd.

Offline

 

#70  2014-06-01 23:25:56

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Jessie bez systemd

Gnu to wolny system operacyjny. Prędziej czy później, ktoś równie wkurwiony na narzucanie jedynych słusznych jak ja, z dużo większym skillem jak ja, nakreśli Sysviana, w duchu zgodności z Debianem. To, że większość dystrybucji przeszła w kierunku tytułowego należy moim zdaniem podciągnąć pod desperacką chęć zjednania sobie nowych userów (skoro Ubuntu i Fedora przeszli, to tutki z ubuforums dla nowych muszą pasować do naszego distro), a te dystrybucje które nie dają wyboru po prostu olać. Okej, z preinstalowanym sysd dam radę żyć, wyleci jako jeden z pierwszych na rzecz openrc; nie da się? To sysd poleci z całym distro ;). Przestałem się już spinać i bać 'co to będzie'. W wolnej chwili na testowej wirtualce postawię Fedorę i powoli obadam z czym to się je :)
Tym niemniej, do Debiana chyba nie wrócę- za dużo problemów sprawia na kolejnych maszynach, zmuszenie mnie było kropką nad 'i'.

Offline

 

#71  2014-06-01 23:52:01

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jessie bez systemd

lis6502 napisał(-a):

Gnu to wolny system operacyjny. Prędziej czy później, ktoś równie wkurwiony na narzucanie jedynych słusznych jak ja, z dużo większym skillem jak ja, nakreśli Sysviana, w duchu zgodności z Debianem. To, że większość dystrybucji przeszła w kierunku tytułowego należy moim zdaniem podciągnąć pod desperacką chęć zjednania sobie nowych userów (skoro Ubuntu i Fedora przeszli, to tutki z ubuforums dla nowych muszą pasować do naszego distro), a te dystrybucje które nie dają wyboru po prostu olać.

Szczególnie Arch desperacko zjednuje sobie tych nowych userów z tutkami ubuntu ;)

Linux to już zbyt skomplikowany twór, żeby dało się szybko i tanio tworzyć kluczowe komponenty systemu bez większego wsparcia.
Łatwiej (wg deweloperów tych dystrybucji) było zaakceptować systemd niż forkować wszystko samemu.
Na razie Gentoo forkuje udeva i kombinuje z OpenRC, Ubuntu próbowało z samodzielnym logind i nie dało rady. Reszta społeczności, poza hejtowaniem, zrobiła wielkie NIC.
A im później, tym będzie trudniej.

PS Nikt w świecie Linuksa chyba specjalnie nie histeryzuje. Były już takie akcje jak przejścia na takie potworki jak GRUB 2, KDE 4, GNOME 3 i świat się nie skończył ;)
Jak zaczną się jakieś problemy z systemd to powstanie coś innego w jego miejsce. Teraz nikomu się widocznie to nie opłaca.

Offline

 

#72  2014-06-02 04:25:45

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jessie bez systemd

Generalnie bez zblatowania Developerów kernela, dzięki któremu jajo stałoby się częścią systemd, dominacja całego systemd nam nie grozi.
Raczej np zostanie z niego wykrojony kawałek logind do libpam-systemd, jeśli tego będzie wymagało Gnome czy KDE.
Ten proces krojenia Systemd już się zaczął za sprawą systemd-shim, po tej pierwszej skutecznej próbie będą kolejne.
W dodatku KDE-5 nie ma już jednej centralnej biblioteki Kdelibs, która ciągnie udiska2, tylko staje się systemem modułowym.
To też ogranicza konieczność stosowania Systemd do samego Gnome.
I nie ma co przesadzać, że udisks2 zdecyduje o tryumfie systemd, bo udiska spokojnie może zastąpić garść regułek do Eudeva, przygotowanych przez Developerów danej dystrybucji.
Consolekit też  nie jest w tej chwili rozwijany, ale też nie zauważyłem żeby mu czegokolwiek brakowało, także może być bazą dla nowego programu, jeśli taki będzie potrzebny do jakiegoś środowiska.
Cały kod ConsoleKit-0.4.6 ma  83610 linii kodu brutto, także to raczej nie jest Xorg. ;)

Należy też pamiętać, że BSD nie będzie miało Systemd, i zawsze można od nich pożyczyć jakiś ciekawszy projekt, między Gentoo
a BSD, o ile program nie potrzebuje specjalistycznego API kernela,
to jest rzut beretem. ;)

Na razie Gentoo forkuje udeva i kombinuje z OpenRC, Ubuntu próbowało z samodzielnym logind i nie dało rady. Reszta społeczności, poza hejtowaniem, zrobiła wielkie NIC.
A im później, tym będzie trudniej.

Będzie łatwiej, Linux staje się coraz lżejszy, za moment już nie będzie dyktatu jednego Xorga, tylko długa lista różnych kompozytorów obrazu, nigdy nie udało się wprowadzić dyktatury PA, a np takie LXQT staje się całkiem używalnym środowiskiem.
W dodatku nie ma konieczności robić slitaśnych apletów, które wymagają Consolekit/Policykit/Logind, każdy taki aplet można tak napisać, żeby odpalał  polecenie systemowe korzystając np z gksudo,
do eskalacji uprawień (jak kiedyś Network-Config).
Do przyznawania uprawnień administratora wystarczy samo sudoers,
nie ma bezwzględnej konieczności mnożyć bytów równoległych typu Logind/Policykit/Consolekit.
Na wchłonięcie su i sudo do systemd na razie się też nie zanosi.
Wpa_supplicant też nie wymaga żadnego Policykit/Logind, tylko gada przez socket z demonem, i opiera się na tradycyjnych uprawnieniach użytkowników i grup.
Każdą inną usługę można rozwiązać w ten sam sposób, jest tylko trochę zabawy z konfiguracją, ale to mogą łatwo zrobić Developerzy.
Gentoo z resztą nie kombinuje z OpenRC, tylko trzyma jeden system init w wersji Linux i wersji Gentoo-FreeBSD, w tym drugim Systemd chodził nie będzie, a jak się kiedyś Linus wqoooorwi na dobre, to w tym pierwszym też nie. :D
OpeRC teraz podobno dostanie support do automatycznego tworzenia chrootów (co każdy może sobie sam dorzeźbić w skrypcie danej usługi, wzorując się na Bindzie), dostał wsparcie dla Cgroup - na razie dosyć kiepskie, ale zobaczymy, co będzie dalej.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-06-02 04:51:10)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#73  2014-07-21 17:03:54

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: Jessie bez systemd

W jessie jest libpam-systemd 208-6 i wymaga systemd-sysv, zaraz pewnie zniknie systemd-shim - czy dobrze mi się wydaje że już nie ma ratunku przed przenosinami na inita systemd?

Offline

 

#74  2014-07-21 17:21:22

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Jessie bez systemd

#752939 Jak to naprawią to nie zanosi, żeby w najbliższym czasie wyleciało. W ubuntu jest to już naprawione.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#75  2014-07-21 17:43:06

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jessie bez systemd

systemd-shim obecnie jest bezużyteczny.

Systemd 208 brings a lot of fixes and has been out for a year. The
systemd-shim people knew about the issues with systemd >= 205 and have
been notified that a new systemd will be uploaded to Debian in 4months
last November or December, if I remember correctly. A bug was filed
against the shim, and the systemd maintainers waited a huge extra-time
to see if the shim will get ready. But since this is not the case,
systemd 208 improves a lot of things and all necessary actions have
been taken to get the shim ready in time (which didn't happen), the
upload was absolutely justified.

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=754984#72

Ale w końcu zaczęli coś z tym robić:

For the record, the upload is ready, just waiting for cgmanager to get
out of NEW.

Samo hejtowanie to trochę za mało. Gdy trzeba coś zrobić to nagle wszyscy cichną.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)