Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-03-11 21:27:29

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Wiem, że trąbią o tym na wszystkich portalach IT ale i tak napiszę ku przestrodze. Jako, że ostatnio mocno interesowałem się kwestią dysków SSD aż włos mi się na głowie zjeżył gdy zobaczyłem ostatnio artykuł ze sznurka poniżej. Tym bardziej, że ten dysk chciałem kupić, a ostatecznie wybrałem intela tylko ze względu na gwarancje. Na czym pic polega? Ano na tym, że Kingstone zmienił bez żadnej informacji kości stosowane w tym dysku z synchronicznych na asynchroniczne co spowodowało znaczny spadek wydajności. I tak z dysku polecanego przez wszystkich zmienił się na badziewie które powinno być odradzane wszystkim, bo w tej cenie można kupić lepsze dyski z pamięciami synchronicznymi. Dysk z gorszymi pamięciami można rozpoznać po firmware i jeżeli zobaczycie oznaczenie z numerem większym niż 505A omijajcie taką sztukę szerokim łukiem.
No i tak Kingstone z producenta któremu nie miałem nic do zarzucenia trafił na listę tych bleee.
http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/kingston_ssdnow … ch_dyskow_ssd

Offline

 

#2  2014-03-11 21:30:49

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Gdyby się zastanowić to każdy dysk SSD to szit ... (nie wolno im powierzać danych, poza tym ok)

Fervi

Offline

 

#3  2014-03-11 22:01:49

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

racja ale na system + appki już jak najbardziej :D. A jeżeli o niego zadbasz to parę dobrych latek i tak posłuży.

Offline

 

#4  2014-03-12 13:00:00

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Fakt, niemniej jak ktoś bogatszy to niech zrobi RAID z 2 dysków talerzowych, szybkość dalej nie ta, ale i tak zapierdziela

Fervi

Offline

 

#5  2014-03-12 19:24:24

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

i tu bym się kłócił... robić raid i tracić wszystko jak posypie się któryś z dysków, bez sensu. SSD kupuje się w celu przyspieszenia systemu i aplikacji w nim uruchamianych i żaden raid w cene takiego dysku nie da takiego kopa. Jeżeli chodzi o dane to, te ważne i tak trzeba trzymać minimum w 2 miejscach. Obecnie systematycznie robie backupy na serwerek domowy, a i tak planuje dorzucić 3 punkt bezpieczeństwa danych czyli zewnętrzny dysk chowany w miejscu w którym nie będzie mu groziła ani woda, ani pożar, ani piorun który może sfajczyć stacjonarkę i serwerek za jednym zamachem. W takim przypadku nie boje się padu ssd po kilku latach i będę mógł się cieszyć pełnią jego możliwości w najbliższym czasie.

Offline

 

#6  2014-03-12 19:28:49

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Zawsze możesz dane na kartce przechowywać

Tylko dysk jest twoim podstawowym miejscem danych i musi być bezpieczny, sprawdzony i zaufany
Oczywiście rozumiem, że można mieć dane w 300 miejscach, ale to nie ma sensu - masz "dysk" (lub macierz) ogólny, a reszta na backup (a backup nie robisz codziennie zazwyczaj). Biorę dyski talerzowe, gdyż są (wolniejsze, ale i) bardzo dobrym archiwizatorem danych. Oczywiście zakładam, że nie będziesz nim rzucał, ale dysk talerzowy powinien dłuższą pracę wytrzymać

Fervi

Offline

 

#7  2014-03-12 19:39:21

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Jak zwykle bredzisz.
Gdyby tak było to dyski talerzowe miałyby dłuższą gwarancję.
Każdy sprzęt mechaniczny jest zawodny. Zwykłe dyski tak samo mogą paść i nic nie zastąpi tworzenia kopii zapasowej ważnych danych.

Offline

 

#8  2014-03-12 20:04:32

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Dkokladnie, a stworzenie prostego skryptu robiącego backup na serwerze/dysku zewnętrznym to parę minut roboty (w skrajnym przypadku jak ktoś nie kuma wogule basha to na forum ludzie mu pomogą takowy naskrobać w parę godzin wliczając w to testy) a później ręcznie lub przez cron wszystko ładnie się archiwizuje i nie wymaga praktycznie żadnego wkładu pracy. Każdy dysk może paść i trzeba być tego świadomym, a trzymanie ważnych danych w jednym miejscu to skrajna głupota, bo puźniej lata taki jegomość po serwisach, płacze na forach i nierzadko wydaje wielokrotność kwoty jaką by wydał na dysk albo nawet cały serwerek do backupów. Z resztą mnie życie nauczyło:
Pierwsza Strata to pad 8GB hdd gdzie poszły w kosmos 3 lata zbierane fotki rodzinne.
Druga to 40GB HDD gdzie poleciało na szczęście tylko 2 tyg pracy magisterskiej z terminem na karku.
Trzeciego nie będzie bo teraz utrata ważnych dla mnie danych to nie tylko pamiątki rodzinne ale również dane związane z moją pracą co wiązało by się z konsekwencjami finansowymi.

Offline

 

#9  2014-03-12 20:32:15

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

564

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:47:30)

Offline

 

#10  2014-03-12 20:45:27

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

yossarian napisał(-a):

Jak zwykle bredzisz.
Gdyby tak było to dyski talerzowe miałyby dłuższą gwarancję.
Każdy sprzęt mechaniczny jest zawodny. Zwykłe dyski tak samo mogą paść i nic nie zastąpi tworzenia kopii zapasowej ważnych danych.

Do 5 lat możesz mieć na talerzowce

@Bitels
No wiesz - ja regularnie kontroluję stan zużycia dysku. Oczywiście hiper-ważne dokumenty będę miał w kopii na serwie, ale ogólnie nie widzę powodu trzymania w wielu miejscach

Fervi

Offline

 

#11  2014-03-12 20:49:40

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

fervi napisał(-a):

yossarian napisał(-a):

Jak zwykle bredzisz.
Gdyby tak było to dyski talerzowe miałyby dłuższą gwarancję.
Każdy sprzęt mechaniczny jest zawodny. Zwykłe dyski tak samo mogą paść i nic nie zastąpi tworzenia kopii zapasowej ważnych danych.

Do 5 lat możesz mieć na talerzowce

To zupełnie tak samo jak na dyski SSD.

@uzytkownikubunt:
Mechanika jest bardzo przewidywalna gdy laptop zaliczy glebę…
Poza tym w zwykłych dyskach elektroniki nie brakuje.

Offline

 

#12  2014-03-12 21:14:04

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

raidów jest kilka rodzajów.. os zwykłego stripe, po  dublowanie jednego z  dysków  i kolejne kombinacje.

Offline

 

#13  2014-03-12 21:21:23

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

565

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:47:32)

Offline

 

#14  2014-03-12 21:57:42

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Laptopy nie służą do rzucania nimi. Jeśli jednak ktoś chce je rzucać i mieć dane w całości, to niech po prostu wyłączy laptopa przed rzucaniem.

Podobnie jest np. ze szklanymi rzeczami. Nie służą do rzucania, a ludzie tłuką. Niebywałe.

Każdy sprzęt jest zawodny. Tak po prostu. Z czasem zużywają się części, wychodzą niedoskonałości produkcyjne, wady materiałów itp. Dlatego robi się kopię zapasową danych. Takie założenie jest najbezpieczniejsze bo co z tego, że dotyczy to jednego na 50 osób, gdy akurat trafi na Ciebie?

Offline

 

#15  2014-03-12 22:11:06

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Tylko są firmy (Western Digital), które dbają o swoją markę na rynku talerzowców

Teraz masz problemy z Kingstonem, wcześniej z OCZ - rozumiem, że trzeba zgadywać co wybrać?
Niestety, dysk talerzowy w teorii można naprawiać (odzyskiwać dane), SSD to dalej loteria

Ja widzę sens SSD, jeśli mamy obok HDD na dane

No i do SSD trzeba mieć wiedzę (nie może być Swapa, /var też nie zalecany, a najlepiej mieć specjalny system plików)

Fervi

Offline

 

#16  2014-03-12 22:17:22

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Daj już chłopie spokój.
Tu masz cos na temat „firmy (Western Digital), która dba o swoją markę na rynku talerzowców:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=215833

No i do SSD trzeba mieć wiedzę (nie może być Swapa, /var też nie zalecany, a najlepiej mieć specjalny system plików)

Dobrze, że ja o tym nie wiem bo mam normalny /var i tak samo normalny ext4 ;)

Ostatnio edytowany przez yossarian (2014-03-12 22:18:58)

Offline

 

#17  2014-03-12 22:18:40

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

fervi - skończ waść wstydu oszczędź ;)
Co do talerzowców WD to "loteria" - mieli kilka niechlubnych serii które padaly jak muchy. IBM też kiedyś miał bardzo zajebiste talerze ale potem coś im odwaliło i ich żywotność zaczęła spadać (i były 2 czy 3 serie które się rozkładały jak nogi ukrainki przy A4).
Kto Ci powiedział że z dyskow SSD nie można odzyskać danych? Odzyskasz dokładnie tak samo jak z talerza, a właściwie nie ty a odpowiedni lab ;]

Nie można mieć swapa, /var? Teraz SSD to nie to co było jeszcze 2-3 lata temu.
Jak się SSDki zaczęły robić popularne i były we wmiarę przystępnych cenach to macierze (raid mirroring) miałem poustawiane na bazy danych. A że baz bylo od zajechania i non stop mieliły to SSDki potrafily padać po 3-4 miesiącach pracy. Dzisiejsze SSDki spokojnie to samo obciążnie wytrzymują około roku.


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#18  2014-03-12 22:57:24

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Dobrze, że ja o tym nie wiem bo mam normalny /var i tak samo normalny ext4 ;)

No cóż - widocznie MS się mylił tworząc specjalny system plików dla Pendrive i SSD

Chodzi o to, że /var czy swap zapisują dużo danych, /var to logi, swap to po prostu zbędne rzeczy. Jeśli robią to z dużą ilością cyklów, to dysk SSD zaczyna się sypać

Co do talerzowców WD to "loteria"

Nie nazwałbym tej firmy loterią, gdyż według benchmarków tworzy dobre dyski (razem z Hitachi). Niemniej "loterią" były OCZ, które padają jak muchy. Loterią ofc, bo może miałeś farta i nie sypał się

Dzisiejsze SSDki spokojnie to samo obciążnie wytrzymują około roku.

Czyli dalej za mało w porównaniu do talerzowców

Zresztą SSD dalej są niepopularne. Na pewno są ciekawe dla laptopów, niższe zużycie prądu, szybki boot i nic nie lata. Na PC bardziej jako dysk rozruchowy bym stosował

Fervi

Ostatnio edytowany przez fervi (2014-03-12 22:57:58)

Offline

 

#19  2014-03-12 23:05:49

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

fervi napisał(-a):

Dobrze, że ja o tym nie wiem bo mam normalny /var i tak samo normalny ext4 ;)

No cóż - widocznie MS się mylił tworząc specjalny system plików dla Pendrive i SSD

Łał. Nie spodziewałem się tego po MS :D
Oczywiście jest w kernelu?:D


Chodzi o to, że /var czy swap zapisują dużo danych, /var to logi, swap to po prostu zbędne rzeczy. Jeśli robią to z dużą ilością cyklów, to dysk SSD zaczyna się sypać

Mój chyba o tym nie wie bo sie nie chce sypać. Cham jeden.

Nie nazwałbym tej firmy loterią, gdyż według benchmarków tworzy dobre dyski (razem z Hitachi). Niemniej "loterią" były OCZ, które padają jak muchy. Loterią ofc, bo może miałeś farta i nie sypał się

Jeżeli fakty nie pasują do teorii, to biada faktom. ;)

fervi napisał(-a):

Dzisiejsze SSDki spokojnie to samo obciążnie wytrzymują około roku.

Czyli dalej za mało w porównaniu do talerzowców

Zresztą SSD dalej są niepopularne. Na pewno są ciekawe dla laptopów, niższe zużycie prądu, szybki boot i nic nie lata. Na PC bardziej jako dysk rozruchowy bym stosował

Fervi

Skup się bo już witki opadają:

winnetou napisał(-a):

Jak się SSDki zaczęły robić popularne i były we wmiarę przystępnych cenach to macierze (raid mirroring) miałem poustawiane na bazy danych. A że baz bylo od zajechania i non stop mieliły to SSDki potrafily padać po 3-4 miesiącach pracy. Dzisiejsze SSDki spokojnie to samo obciążnie wytrzymują około roku.

Ostatnio edytowany przez yossarian (2014-03-12 23:08:03)

Offline

 

#20  2014-03-13 07:14:40

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

566

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:47:33)

Offline

 

#21  2014-03-13 13:57:17

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

uzytkownikubunt napisał(-a):

yossarian napisał(-a):


Podobnie jest np. ze szklanymi rzeczami. Nie służą do rzucania, a ludzie tłuką. Niebywałe.

Każdy sprzęt jest zawodny. Tak po prostu. Z czasem zużywają się części, wychodzą niedoskonałości produkcyjne, wady materiałów itp. Dlatego robi się kopię zapasową danych. Takie założenie jest najbezpieczniejsze bo co z tego, że dotyczy to jednego na 50 osób, gdy akurat trafi na Ciebie?

Uciąłeś to, co Ci było na rękę ;) Przecież napisałem:

a dla tych nieszczęśliwców, którym się przydarzy jest backup.

No tak, backup. Czyli znów tak samo jak z dyskami SSD.
Można tak dyskutować bez końca.

Offline

 

#22  2014-03-13 15:17:21

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

@yossarian

Jak się SSDki zaczęły robić popularne i były we wmiarę przystępnych cenach to macierze (raid mirroring) miałem poustawiane na bazy danych. A że baz bylo od zajechania i non stop mieliły to SSDki potrafily padać po 3-4 miesiącach pracy. Dzisiejsze SSDki spokojnie to samo obciążnie wytrzymują około roku.

i co - co rok nowy dysk SSD?

https://pl.wikipedia.org/wiki/ExFAT

Widzę, że jest już obsługa Linuksa

Fervi

Offline

 

#23  2014-03-13 16:11:21

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

fervi - na serwerze gdzie masz kilka tyś baz które non stop coś mielą to i talerz padnie. Przy _normalnym_ użytkowaniu dysku (nawet z tym całym twoim /var i swap) SSD ma porównywalną żywotność co talerz.


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#24  2014-03-13 16:28:35

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

fervi napisał(-a):

Widzę, że jest już obsługa Linuksa

Co najwyżej może być obsługa tego exfata w Linuksie :D skończ waść, wstydu oszczędź.

Offline

 

#25  2014-03-13 16:29:58

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: UWAGA na dyski SSD Kingston SSDNow V300

Ja nie twierdzę, że w jakimś serwerze przy bardzo dużym obciążeniu nie padnie dysk talerzowy - bo padnie (i to nawet szybko)

Ale sytuacja jest taka, że komputer stacjonarny nie jest serwerem i nie musi mieć super-hiper-dysków-serwerowych-niezniszczalnych. Ale im dłużej działa, tym lepiej

Fervi

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)