Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#226  2015-03-01 00:19:52

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Huk napisał(-a):

@uzytkownikubunt:

Starsze niż BayTrail owszem, dlatego napisałem że nowszy Atom jest potrzebny... ;]

Jeszcze co do H265, wygląda to tak jak podejrzewałem:

https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/processors/comparison

W zależności od wersji chipsetu dekodowanie H265 może być ograniczone do 720P... inna sprawa że sporo z tych tańszych chipsetów wg. powyższej specyfikacji jakieś H265 łyka... sporo fonów z tymi ustrojstwami.

Ja radzę łapać coś, co dekoduje wszystkie formaty Video w rozdziałce 1080, po prostu wszystkie popularne monitory i lapki mają taką rodziałkę, także 1080 ma przed sobą wiele lat przyszłości, a na monitorze 5 cali i tak nawet 1080 to jest bardziej teoria niż rzeczywistość.

W tej chwili Snapdragony  610 i wyżej ten wymóg spełniają, 415 i wyżej też, tylko z mniejszą liczbą fps.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#227  2015-03-01 09:10:58

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

1690

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:12:26)

Offline

 

#228  2015-03-01 10:53:50

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

@Jacekalex:

Tylko że jak szukam to fony z tymi chipsetami + dualSim kosztują od 2 koła wzwyż... :( bez dualSim jest lepiej ale na tej funkcjonalności bardzo mi zależy...

@uzytkownikubunt:

Hmm... kurcze faktycznie - przyznaję że lukałem ostatnio tablety... no to niezła dupa :( dziwne to biorąc pod uwagę że w tabletach IntelHD jest dostępne i to w modelach wcale nie super wypasionych... w takim razie Ubuntu jest w niezłym tyłku... jest jeszcze Tegra - niezbyt popularna na telefonach, ale z tego co kojarzę Nvidia do tego ma otwarty ster działający normalnie na Linuksie...?

Co do reszty... to czy Intel zarobi czy nie nas akurat nie powinni o obchodzić - oni wyjścia nie mają i muszą się na ten rynek pchać ;] (i tak szczerze - oceniając postępy których dokonali w przeciągu ostatnich 2 lat to naprawdę widać że im zależy), skoro innym się opłaca produkować proce to Intel też na to sposób znajdzie... swoją drogą to jest dosyć zabawne - kiedyś w jakimś magazynie był wywiad z inżynierami Intela (chyba czasy C2D) i wyszło że koszt produkcji najtańszego procka to jest powiedzmy 15 $, a w sprzedaży jest za 30 $, zaś koszt produkcji najdroższego to jest 35$ zaś w sprzedaży kosztuje... 2000 $ :P mają chłopaki z czego schodzić :P - trzeba pamiętać że to co robią na Atomach wchodzi potem do desktopów i serwerów - co widać po zużyciu prądu w nowych procach w porównaniu do starych :) dlatego te "straty" trzeba brać z mocnym przymrożeniem oka IMHO, nie zdziwiłbym się jakby to wliczali w koszta R&D dla przyszłych procków... Intel jak by się uparł to mógłby całe ARM łyknąć z dnia na dzień, wg wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_Holdings

w 2013 roku ARM Holdings miało zysk na czysto... 104.8 milionów funtów nawet jeżeli do dzisiaj podwoili zysk to jak się ma 200 milionów funtów do 11 miliardów $ zarobionych przez Intela ;] ? Moim skromnym zdaniem Intel do boomu smartfonowego odpuścił sobie rynek fonów bo zarobki marne... tyle że teraz wiadomo, tablety i smartfony sprzedają się jak ciepłe buły, więc i zyski lepsze, a nawet jak nie, to promować x86 trzeba na tym rynku więc stawiam że w tym roku zobaczymy smartphony z IntelHd na pokładzie...

Pozdrawiam.

Offline

 

#229  2015-03-01 11:06:35

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

1691

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:12:27)

Offline

 

#230  2015-03-01 12:33:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Tylko że jak szukam to fony z tymi chipsetami + dualSim kosztują od 2 koła wzwyż... :( bez dualSim jest lepiej ale na tej funkcjonalności bardzo mi zależy...

Cena jest problemem sprzedawcy, pamiętam kiedyś Pendraka 64 MB za 439 zł.
Jak jakiś grat kosztuje na premierze dwa tysie, to jego realna cena po pół albo całym  roku to ~ 1350 (by wspomnieć np Sony Z1/Z2 albo LG G3-LTE A),
a każdy człowiek jest albo bogaty, albo niecierpliwy. :D

Poza tym te procki z HEVC się jeszcze nie upowszechniły, dopiero w zeszłym roku do czaszek producentów dotarło, że HEVC to jednak będzie standard, dlatego połowa tego roku, to premiera całej zgrai układów dekodujących HEVC, w różnych półkach cenowych i różnych targetach urządzeń, od SKykalek'ów do chipów ze SmartWatchy.

Intel rzeczywiście przespał rynek smartfonów i tabletów, ale już zaczyna robić procki SoC serii Y, które mają TDP coś około 5-7W, wiec już chyba jest niedaleko do najmniejszych urządzeń.

Brytyjski ARM jest o tyle nieporównywalny z Intelem, że sam nie produkuje, ale stoją za nim między innymi Samsung, Qualcomm, Texas Instruments i Nvidia.
A to już na rynku procesorów całkiem pokaźna grupka "operacyjno manewrowa" (by wspomnieć doktrynę militarną Breżniewa :D), do praktycznej dominacji na jakimś sektorze rynku.

Zarówno Intel jak i AMD do rynku chipów na Smartfony zabierają się na razie jak pies do jeża, bo po prostu nigdy nie pracowały nad prockami, którym wystarcza  1W energii, a żeby taki zrobić, potrzebne są lata doświadczeń i eksperymentów.
Na razie w Intelu Skylake  SKL-Y-1 - 2 rdzenie z GPU GT2 ma mieć TDP 4W (wg Wiki), więc pierwszy intel w wypasionym Smartfonie, to moim zdaniem prawdopodobnie okolice  2017-2018.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-03-01 12:52:11)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#231  2015-03-01 13:09:58

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

@uzytkownikubunt:

Pamiętaj o tym, że ARM tylko licencjonuje własność intelektualną na CPU. Intel natomiast ma fabryki. Jest producentem sensu stricte. Czasem sprzedawane IP to własność intelektualna na całą mikroarchitekturę (np A5, A7, 15, A17), a czasem tylko architekturę/zestaw instrukcji (Qualcomm, Nvidia i Apple dla przykładu sami opracowali rdzenie, one są tylko zgodne z tymi od ARM) i trochę innych technologii. Producentami procesorów ARM są Samsung, AMD, Mediatek, Qualcomm, Apple, itd. Fabryki to TSMC, GLOBALFOUNDRIES, itd. Musiałbyś więc dodać do siebie ile kosztują poszczególne działy Samsunga, Apple itd, by oszacować ile kosztuje wykupienie ARM.

Wykupienie ARM przez Intel'a sprawi że kaska z licencji zacznie wpływać na konta Intela, cała własność intelektualna również staje się własnością Intel'a - owszem inne firmy produkują sprzęt, ale jak zauważyłeś - na licencji udzielonej przez ARM, nie wiem jakie są zapisy tej licencji więc mogę tylko spekulować, ale stawiam że ARM gdyby chciało, to mogło by wymówić licencję komu tylko by chciało - w takim wypadku posiadanie fabryki niewiele tamtym firmom da, bo nie będą mogli produkować procków zgodnych z ARM - a ta zgodność to jest większy procent całej architektury - opracowanie całej architektury od zera (czy nawet od 50% choć wątpię żeby Tegra czy Exynos były aż tak różne od zwykłego ARM) to nie jest miesiąc roboty...

(Nie?)stety taki wykup w grę nie wchodzi - zaraz by Intela oskarżyli o monopolizm (słusznie zresztą), komisja EU nie zgodziła by się na coś takiego, a i pewnie odpowiednik (antymonopolowy) z USA zadowolony by nie był...

Co do Tegry to już w tej chwili mainstreamowa mikroarchitektura Geforców nowych jest stosowana w Tegrach. Sterownik o dobrej wydajności jest tylko zamkniętoźródłowy, ale jest otwartoźródlowy do podstawowych zastosowań (nawet trochę ludzie z Nvidii napiali łatek, bo GPU nie jest na połączeniu PCI-E i z tego względu Xorg bez tych łatek nie mógłby obsłużyć Tegry).

Wydawało mi się że jakiś czas temu Nvidia otwarła stery tegry i nawet są w kernelu... może coś pomąciłem - z tego co widzę na stronie Nvidii są jakieś sterowniki do Tegry dla Linuksa - stawiam że niezależnie od wszystkiego, Tegra - nawet w wersji BLOB'a - lepiej śmiga niż jakikolwiek PowerVR, do tego wraz z rozwojem Nouveau obsługa dla sprzętu będzie coraz lepsza - czego nie można powiedzieć o PowerVR (chyba do dzisiaj nie ma porządnego stera na Linuksa do tego ustrojstwa...).

Co do tego czy powinno nas interesować: procesora Intela mają inną architekturę, a część kodu części programów jest specyficzna dla ARM. Może być więc tak, że nie będzie można uruchomić czegoś na takim procesorze lub poprzez emulację architektury ARM(Intel takową stworzył), ale przez to wolniej będzie działać.

Niestety to się tyczy nie tylko procesorów x86/MIPS ale również ARM :( generalnie jak zostało użyte NDK to tego typu jajka mogą być, trochę wątków czytałem jak to np. na Exynos'ach niektóre apki nie chcą chodzić, również niektóre "chińczyki" typu AllWinner mogą mieć problemy w konkretnych sytuacjach... Podobno w nowym Andku, Google ma to poprawić... zobaczymy.

@Jacekalex:

Już tak kiedyś robiłem że czekałem aż cena spadnie... zakup monitora - 1.5 roku, lapka - 8 miesięcy, fona już wybieram też z rok :] a to ustrojstwo się zmienia zbyt szybko... poczekam aż stanieje to nowe wyjdą i zabawa od początku :P a ja chce tylko telefon kupić!

Brytyjski ARM jest o tyle nieporównywalny z Intelem, że sam nie produkuje, ale stoją za nim między innymi Samsung, Qualcomm, Texas Instruments i Nvidia.
A to już na rynku procesorów całkiem pokaźna grupka "operacyjno manewrowa" (by wspomnieć doktrynę militarną Breżniewa :D), do praktycznej dominacji na jakimś sektorze rynku.

Patrz wyżej - pytanie jest jedno - kto ma patenty na architekturę ARM? Chyba samo ARM - a w takim wypadku "poparcie" innych firm niewiele znaczy - ale tak jak pisałem, nikt się nie zgodzi na wykup ARM przez Intel'a - czy to dobrze czy źle... tego nie mam pojęcia ;]

Zarówno Intel jak i AMD do rynku chipów na Smartfony zabierają się na razie jak pies do jeża, bo po prostu nigdy nie pracowały nad prockami, którym wystarcza  1W energii, a żeby taki zrobić, potrzebne są lata doświadczeń i eksperymentów.

Zobacz sobie najnowsze tablety - za kilka stówek masz tam BayTrail z IntelHD, z tego co widzę z komentarzy 2 rdzeniowy Intel tego typu chodzi lepiej niż nie jeden 4 rdzeniowy ARM, na baterii też trzyma już długo - tak więc śmiem twierdzić że do tabletów już sprzęt mają, w tym roku pewnie wyjdą Intele dla smartfonów z IntelHD jako GPU wtedy może być ciekawie ;]

Ale znowu zaczynamy politykować...

Pozdrawiam.

Offline

 

#232  2015-03-01 13:22:27

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

1692

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:12:28)

Offline

 

#233  2015-03-01 13:41:29

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Zobacz sobie najnowsze tablety - za kilka stówek masz tam BayTrail z IntelHD, z tego co widzę z komentarzy 2 rdzeniowy Intel tego typu chodzi lepiej niż nie jeden 4 rdzeniowy ARM, na baterii też trzyma już długo - tak więc śmiem twierdzić że do tabletów już sprzęt mają, w tym roku pewnie wyjdą Intele dla smartfonów z IntelHD jako GPU wtedy może być ciekawie ;]

Na każdego dolara, jakiego Intel wyłoży na Arma, koalicja Samsunga Qualcomma i mniejszych licencjobiorców znajdzie co najmniej $3,99, bo po prostu istnienie Arm jest dla nich kwestią przetrwania, chwila, w której Intel czy AMD przejmie Arma, to się dla ich działów produkujących procki bardzo źle skończy.

Także Intel Arma nie kupi, chyba, że wszystkie agendy rządu amerykańskiego rzucą się w załatwianie sprawy formalnie i nieformalnie, przy zupełnym braku zainteresowania innych wpływowych sił i rządów.

Z resztą nie zdziwiłbym się, gdyby trochę drobnych na wykupienie Arma znalazły państwowe lub bliskie rządom koncerny z Chin, Rosji czy np Korei Pd, Izraela albo Niemiec.
Taka technologia też może się bardzo przydać w procesorach dla wojska, min w układach sterowania pocisków samonaprowadzających.
O ile oczywiście rząd Jej Królewskiej Mości jest na tyle durny, żeby taką perłę wypuścić z łap, bo na to też się nie zanosi, chociaż Arm formalnie nie jest państwową firmą, ale to nie oznacza bynajmniej, ze nad tą firmą nie ma rządu i różnych jego wpływów i sznurków, za które ktoś może pociągnąć w razie potrzeby.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-03-01 17:09:59)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#234  2015-06-20 21:44:33

  HAL9000 - Użytkownik

HAL9000
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-22

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Witam.
Szukam dla mamy jakiegoś telefonu z dobrym aparatem fotograficznym czy to z windowsem czy androidem to sprawa drugorzędna. Mama jest zapalonym działkowcem i lubi robić foty kwiatkom, drzewom i innym rzeczom ;-) na działce i szukam takiej maszyny, która będzie potrafiła odróżnić jeden odcień zieleni od innego itd.
Moja obecna motorola moto g tego nie potrafi i zdjęcia jak się przyjrzeć wychodzą dość marne.
Cena? Powiedzmy umiarkowana a najlepiej niska ;-)
Pomożecie towarzysze?

Ostatnio edytowany przez HAL9000 (2015-06-20 21:46:08)


For some reason I'm thinking I'm still 25 but I act like I'm 12.

Offline

 

#235  2015-06-20 22:26:07

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Niska?

Po 200 złotych chodzą różne Nokie. Zwykłe, robią kiepskie zdjęcie, najczęściej z aparatem VGA lub czymś podobnym.
Za 300 złotych idzie kupić coś od Kruger&Matz, ale jeśli jest to Twoja mama, to szukałbym czegoś, co nie będzie wariowało i normalnie działało, czyli za tą cenę to tylko Nokie z Windowsem.
Powyżej 500 można szukać i szukać i znajdzie się masę różnych telefonów, które jednak aparat będą miały bardzo zbliżony, niewiele lepszy od tych za 300.

Musi być telefon? Nie może to być aparat za 300 zł? Ja mam właśnie cyfrówkę za 300 zł i zdjęcia robi nie najgorsze. Jak znam życie z obserwacji, to większość kobiet zawsze ma jakąś torebkę albo coś podobnego i włożyć aparat z telefonem do niej, to żaden problem.


//// Ostatecznie mógłbyś wyhaczyć jakąś starą Nokię z normalną klawiaturą, albo Sony Ericssona. Kilka modeli miało naprawdę piękny aparat. Ale zabawa w używki nie ma zbytnio sensu, bo te telefony padną po roku, może dwóch.
//// Mam K&M Move, starszą wersję, na stronie jest ten z Androidem 4.3. Za godzinkę wrzucę fotki.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2015-06-20 22:29:54)

Offline

 

#236  2015-06-21 04:36:51

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

W cenie 200-300 zł kupisz telefon Nokia N8 dane techniczne aparatu:

Rozdzielczość zdjęć: 12 Mpix
Rozdzielczość filmów: HD 1280x720@25fps
Lampa błyskowa nie jakaś beznadziejna pokroju Dual-LED tylko sensowny Xenon
Optyka: Carl Zeiss F2.8 Tessar a nie jakieś plastikowe badziewia lub obiektywy otworkowe (stosowane w zwykłych Nokiach).

A tak to: sensor 1/1.83" (rozmiar jak w lepszej jakości kompaktach "małpkach" cyfrowych), wbudowany filtr ND (przydatne w bardzo słoneczny dzień by uzyskać nieprzepalone kolory oraz do HDRów), geotagging, funkcja wykrywania twarzy...

Z innych funkcji to ma GPS (dość dokładny), odtwarzanie filmów we wszystkich formatach (poza h.265).

Zdjęcia są bardzo ostre i naturalne. Szczególnie do makro kwiatków, roślin i owadów bardzo dobry telefon. Dla wielu osób wadą może być system Symbian OS (twierdząc, że to martwy system mimo iż mi ciągle przychodzą aktualizacje komunikatora GG, WhatsUp itp... na ten system w Nokii 808PV proponowane w Markecie Nokia App).

Podstawową jak dla mnie wadą jeszcze tego telefonu jest to, że aby wymienić baterię musisz rozkręcić obudowę... Innymi słowy to jedyna chyba Nokia która ma niewymienialną baterię bez konieczności użycia śrubokręta.

Oczywiście wszystko jest kwestią gustu! I wieku mamusi! Bo moja mama z tytułu na wiek nie potrafi poprawnie obsługiwać aparatu w smartfonie dlatego kupiłem jej aparat kompaktowy za ok. 300 zł z dwoma ekranami LCD tak by mogła sobie wygodnie selfie robić i by jej nie zabrakło miejsca to dałem jej 32GB kartę pamięci więc nawet jak się zapomni przy cykaniu fotek to ma miejsce na około 5 000 zdjęć (jedna fotka ma silną kompresję JPG ale w granicach rozsądku, że fotka nie jest mydlana i waży niewiele).

Pavlo950 napisał(-a):

(...) albo Sony Ericssona. Kilka modeli miało naprawdę piękny aparat. (...)

Sony Ericsson K750i albo K850i miały lampy błyskowe ksenonowe takie jak w Nokii N82... I fakt zdjęcia fajne robiły (moja mama miała kiedyś K750i) ale filmy już takie sobie (tu Nokia N82 je przewyższała).

Ostatnio edytowany przez neo86 (2015-06-21 04:47:16)

Offline

 

#237  2015-06-21 08:40:06

  macios4x - Użytkownik

macios4x
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-12-10

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Ja dobieram telefony też właśnie pod kątem fotograficznym. Miałem SE K810i - telefon rewelacja, 7 lat mi służył. Niedawno przerzuciłem się na Nokia N8 - zdjęcia super, bajery - zbędne dla mnie. Gdyby ten stary k810 miał taki aparat to w zyciu bym sie z nim nie rozstał.
A przy okazji - Na tej Nokii często gęsto zaraz po uruchomieniu wyskakuje "Błąd systemu" - i przycisk OK ale najczęsciej nie reaguje tylko zawiesza się. Wie ktoś coś o tym co z tym można by zrobić?


Zwolennik Open Source, użytkownik Arch, Debian

Offline

 

#238  2015-06-21 11:07:25

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

neo86 napisał(-a):

Pavlo950 napisał(-a):

(...) albo Sony Ericssona. Kilka modeli miało naprawdę piękny aparat. (...)

Sony Ericsson K750i albo K850i miały lampy błyskowe ksenonowe takie jak w Nokii N82... I fakt zdjęcia fajne robiły (moja mama miała kiedyś K750i) ale filmy już takie sobie (tu Nokia N82 je przewyższała).

K800 też robił fajne. Był dobry do makro. Jak jeszcze Sony Ericssony egzystowały, to była 'moda' na 'tuning'. Polegało to na modyfikowaniu oprogramowania, coś jak rootowanie androidów. Po wrzuceniu odpowiedniej konfiguracji odpowiadającej za aparat można było uzyskać jeszcze lepsze fotki. Pozwalało to też na - dosłownie - manualny wybór ustawień (ostrość itd) jak w aparatach z "kręconym" obiektywem.

Pavlo950 napisał(-a):

//// Mam K&M Move, starszą wersję, na stronie jest ten z Androidem 4.3. Za godzinkę wrzucę fotki.

Moja wersja to ta z Androidem 4.1. Poniżej zdjęcia:
http://www.zimagez.com/avatar/img20140916173300.jpg http://www.zimagez.com/avatar/img20140916173417.jpg http://www.zimagez.com/avatar/img20140917190549.jpg http://www.zimagez.com/avatar/img20140927163008.jpg http://www.zimagez.com/avatar/img20141107131215.jpg http://www.zimagez.com/avatar/img20150107074227.jpg http://www.zimagez.com/avatar/img20150322174525.jpg http://www.zimagez.com/avatar/img20150502165741.jpg http://www.zimagez.com/avatar/img20150503154116.jpg
A poniżej zdjęcia z K800:
http://www.zimagez.com/avatar/dsc0127424.jpg http://www.zimagez.com/avatar/dsc0132146.jpg http://www.zimagez.com/avatar/dsc0137422.jpg http://www.zimagez.com/avatar/dsc0139530.jpg http://www.zimagez.com/avatar/dsc0125522.jpg
Tych z k800 powinienem mieć więcej, ale nie wiem w którym miejscu się one znajdują. Jakby były potrzebne to mogę poszukać i wrzucić.

macios4x napisał(-a):

Ja dobieram telefony też właśnie pod kątem fotograficznym. Miałem SE K810i - telefon rewelacja, 7 lat mi służył. Niedawno przerzuciłem się na Nokia N8 - zdjęcia super, bajery - zbędne dla mnie. Gdyby ten stary k810 miał taki aparat to w zyciu bym sie z nim nie rozstał.

Dobieranie według aparatu to trochę jak z motyką na słońce. Niby znajdziesz, ale ciężko będzie.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2015-06-21 11:10:22)

Offline

 

#239  2015-06-21 12:03:07

  HAL9000 - Użytkownik

HAL9000
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-22

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Dzięki za sugestie. Ta nokia n8 mnie zainteresowała i chciałem się dowiedzieć czy te egzemplarze sprzedawane obecnie na allegro za kwotę około 350zl to są oryginalne produkty czy jakieś chińskie wyroby nokiopodobne? ;-)

Jak zawsze jednak poszukałem jeszcze trochę i trafiłem na lumie 640 i wielu twierdzi, że to obecnie jeden z lepszych wyborów jeżeli chodzi o aparat. Ktoś widział?, może coś na ten temat powiedzieć?
przykładowe zdjecia http://wmpoweruser.com/nokia-lumia-640-camera-compa … canon-sx50hs/
Dodatkowo gdybym się zdecydował na te lumie to czy operatorzy do windows phone 8 czy jak to się tam obecnie nazywa również dodają te swoje bezużyteczne aplikacje, których się nie da usunąć jak to przynajmniej kiedyś było w przypadku android czy jest to czysty windows?

Ostatnio edytowany przez HAL9000 (2015-06-21 12:09:11)


For some reason I'm thinking I'm still 25 but I act like I'm 12.

Offline

 

#240  2015-06-21 16:19:27

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Prawdziwa N8 bazuje na Symbianie a nokiopodobna chińska podróba ma jakiś zwykły firmware telefoniczny ale nie jest nim Symbian. Poza tym prawdziwa N8 ma obudowę telefonu z aluminium a podróbki są plastikowe. Podróbki też nie posiadają szklanego obiektywu Carl Zeiss a jakieś plastikowe badziewie. Jak już nabędziesz tą nokię to zainstaluj sobie appkę CameraPro. Zdziwisz się co z tej appki na tym telefonie możesz uzyskać za fotki ;)

HAL9000 napisał(-a):

(...) czy operatorzy do windows phone 8 czy jak to się tam obecnie nazywa również dodają te swoje bezużyteczne aplikacje, których się nie da usunąć jak to przynajmniej kiedyś było w przypadku android czy jest to czysty windows?

Tak. W Symbianie też dodają ale wystarczy, że wykonasz tzw. Nokia N8 Symbian Hack (to coś jak root w Androidzie) i możesz pousuwać to co chcesz oraz instalować aplikacje bez podpisu cyfrowego dzięki temu sporo bardzo przydatnych appek możesz zainstalować np. z sourceforge bo tam powoli przenosi się scena Symbiana który jest coraz słabiej wspierany przez firmę Nokia (a w 2016 roku to już w ogóle koniec wsparcia).

Jak coś ja w Nokiach symbianowych siedzę długo. Miałem telefony takie jak Nokia: 6630, N73, N82, N8 a teraz mam od jakichś 2 lat model 808 PureView (także na symbianie). Tyle co wiem to jak coś pytaj na priv jak taką nokię symbianową nabędziesz lub zamiast tu na forum śmiecić nie na temat linuksa Debiana pisz na forum tematycznym o Nokiach. Jest nawet takie jedno polskie forum gdzie wszystkiego się dowiesz na temat Nokii jest TUTAJ. Tam panowie specjaliści nawet podadzą Ci przepis jak przerobić wygląd GUI zmiany obszarów roboczych symbiana na kostkę 3D (coś jak Compiz w linuksie).

Ostatnio edytowany przez neo86 (2015-06-21 16:48:55)

Offline

 

#241  2015-06-21 16:29:53

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

2011

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:19:25)

Offline

 

#242  2015-09-13 16:25:29

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

I stanąłem ostatnio przed dylematem, mam trochę grosza, i Lenovo A820, denerwuje mnie stary android (nie mogę spiąć telefonu z FitBitem bo appka wymaga min KitKata), malejąca już ilość ramu (co chwila potrzeba czyścić cache) i dziury pojawiające się co chwila tytułem popularności platformy.

Teraz stoję przed wyzwaniem chciałbym nabyć sobie telefon gdzieś do 1,5k zł taki bym mógł zapomnieć o braku aktualizacji, odpalać jakie mi się tylko appki podobają, nie ważne jak bardzo udziwnione i żeby komfort korzystania był na wysokim poziomie

Co jest dla mnie ważne?
- Linux pod maską (nie musi to być Andek jeśli userspace zapewni mi taki komfort bym mógł się od niego obyć)
- obsługa Androapek mile widziana (choć niekonieczna)
- System aktualizacji dzięki któremu przestanę wreszcie rwać sobie włosy z głowy(bezpieczeństwo względne)
- mile widziana możliwość wpięcia monitora (to raczej już jest ogarniane przez wszystko) i ustawienia być może z czasem jakiegoś pracowniczego środowiska (ot podstawowa konsola, jakiś interpreter ruby/pythona, SSH) - może być opcja wchrootowania 2-go systemu (jak na andku jest opcja instalacji np. debiana)
- opcja spięcia tego sprzętu z jakimś smartbandem(eg. MiBand) albo fitbitem
- sprawne działanie
- gdyby trafiła się wodoodporność, to byłoby nieźle, ale to jest 3-ciorzędna rzecz

Jak dotąd myślałem o Ubuntu Phone by Meizu (mx4), OnePlusOne i Asusie Zenfone 2, zastanawiam się tylko który wybrać, bo szukam telefonu na co najmniej 3 lata który by pracował znośnie i dawał jakieś pole manewru, co do wymienionych, to mam pewne obawy:
-Ubuntu Phone - niby mógłbym sam sobie klecić jakieś appki, ale telefon kupuje się do używania i ułatwienia pracy, a nie by sobie jej dokładać
-OPO - już chwilę na rynku jest i zastanawiam się jak jeszcze dlugo ten smartfon będzie żyć, żebym za rok nie został np. bez upgrade-ów...
-Asus Zenfone - nie mam pojęcia jak bardzo Asus przejmuje się aktualizacjami, poza tym procesor intela to przy np. grach (choć pewnie grać nie będę bo nie wiem kiedy znajdę na to czas) będzie dostawać po doopie z tytułu translacji instrukcji z ARM na x86 jeśli dobrze wiem?

Jestem otwarty na sugestie i inne propozycje, może mieliście kontakt z tym sprzętem i możecie coś więcej powiedzieć na jego temat  :)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#243  2015-09-13 16:39:17

  Hepita - Użytkownik

Hepita
Użytkownik
Skąd: 127.0.0.1
Zarejestrowany: 2014-10-30

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Ja bym szukał czegoś co ma oficjalny port Cyanogena 12 i jest popularne, tak żeby Cyanogen 13 i 14 też wyszły na niego.


Arch Linux + KDE Plasma 5.12@Core i5 4460 + GTX 750 Ti + 4 GB RAM

Offline

 

#244  2015-09-13 16:41:06

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Te założenia w teorii powinno spełniać OPO, ono ma Cyana wgranego jako domyślny system, tylko nie wiem jak z dalszym wsparciem, może ktoś tu wie więcej, to coś dopowie ;)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#245  2015-09-13 17:17:46

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

thomsson napisał(-a):

- System aktualizacji dzięki któremu przestanę wreszcie rwać sobie włosy z głowy(bezpieczeństwo względne)

Jedyne telefony które w miarę regularnie dostają aktualizacje do najnowszych wersji Androida to te z serii Moto, Nexus oraz — w mniejszym stopniu — Xperia Z od Sony. Może jeszcze jakieś niszowych producentów, którymi się nie interesowałem.

Przy czym Motorola została sprzedana w zeszłym roku Lenovo, więc ciągłość aktualizacji chyba nadal pozostaje pod znakiem zapytania.

Wszystkie modele Xperia Z są wodoodporne, ale ta seria jest pokryta szkłem z obu stron; szkłem, które rzekomo ma tendencję do samoczynnego pękania. Ta kwestionowana wada ma być poprawiona dopiero w nadchodzącym Xperia Z5, ale on z kolei będzie poza zasięgiem Twojego budżetu.

thomsson napisał(-a):

- mile widziana możliwość wpięcia monitora (to raczej już jest ogarniane przez wszystko) i ustawienia być może z czasem jakiegoś pracowniczego środowiska (ot podstawowa konsola, jakiś interpreter ruby/pythona, SSH) - może być opcja wchrootowania 2-go systemu (jak na andku jest opcja instalacji np. debiana)

Aby podłączyć kabel do monitora prawdopodobnie będziesz potrzebował kabla i/lub przejściówki. Poza tym przecież nie będziesz pisał na telefoniku, bo komfort pracy żaden, wiec potrzebujesz jeszcze klawiatury i, opcjonalnie, myszy. Nie wiem gdzie zamierzasz korzystać z tego zestawu, ale większość bibliotek, pracowni komputerowych i osób prywatnych, a przynajmniej moich znajomych, jednak nie ma sprzętu na Bluetooth. Więc najlepiej żebyś miał własny.

I nagle z mobilnego biura mieszczącego się w kieszeni robi się tona sprzętu, który musisz nosić w plecaku.

To już chyba lepiej zainwestować w mały komputerek, LiveUSB albo przechowywać najpotrzebniejsze dane na pendrive lub w chmurze. Ale Twoje pieniądze i Twój wybór.

thomsson napisał(-a):

szukam telefonu na co najmniej 3 lata który by pracował znośnie

Może źle odczytuję Twoje intencje, ale poszukujesz telefonu który będzie działał przez najbliższe 3 lata i stale otrzymywał aktualizacje Androida?

Zapomnij. Wg GSMarena istnieje cały jeden telefon z 2012 roku który oficjalnie dostał Androida 5.1. Jeżeli myślisz że nowsze modele będą dłużej wspierane przez producentów, to się mylisz.

Oczywiście mówię o oficjalnych aktualizacjach udostępnianych przez producenta. Jeżeli nie boisz się customowych ROM-ów jak Cyanogenmod, to sprawa pewnie wygląda inaczej.

thomsson napisał(-a):

poza tym procesor intela to przy np. grach (choć pewnie grać nie będę bo nie wiem kiedy znajdę na to czas) będzie dostawać po doopie z tytułu translacji instrukcji z ARM na x86 jeśli dobrze wiem?

W Androidzie 5 aplikacje są kompilowane do kodu maszynowego w momencie instalacji, więc wydajność powinna być znośna.

Ale musisz się zdecydować. Albo chcesz wydajnego telefonu do gier, albo gry Cię nie interesują. Jak będziesz oczekiwał telefonu do gier, na którym w sumie nie masz czasu grać, ale fajnie by było mieć możliwość gdyby jednak ten czas był, to nigdy nic nie znajdziesz.

Offline

 

#246  2015-09-13 17:27:59

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

2240

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:24:20)

Offline

 

#247  2015-09-13 19:12:06

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Zapomnij. Wg GSMarena istnieje cały jeden telefon z 2012 roku który oficjalnie dostał Androida 5.1. Jeżeli myślisz że nowsze modele będą dłużej wspierane przez producentów, to się mylisz.

W okresie 2012 - 2015 to akurat normalne, większość telefonów mających mniej niż 1GB RAM i procek 1 -2 rdzeniowy, jest po prostu za mała na Andka 4.

Dopiero teraz się to zmienia, jeśli najtańsze smartfony mają mieć chipy klasy np Snapdragona 210 (Qualcom) albo podobnej klasy procki innych producentów, to ten problem zniknie, z prostego powodu:
4 rdzenie po 1.1Ghz, max 2GB RAM, LTE, BT4, GPU Andreno 304
- nie wiem, jaki Linux miałby na tym nie chodzić, nie tylko Android, ale nawet Ubuntu z KDE by na tym chodziło.

Po prostu >=1GB RAM i 4 rdzenie, GPU 1280x720, to jest ta granica, od której może na tym działać prawie każdy współczesny system operacyjny.
Z drugiej strony można np do Moto Defy+ wgrać Andoida 5, ale muli na tym fonie tak, że jest praktycznie nie do użytku.

Z drugiej strony najcięższym Androidem w historii była wersja 4x, Lolipop dlatego tak długo powstawał, że miał docelowo sprawnie chodzić sprawnie na Smartfonie z 512MB RAM, i rywalizować na dolnej półce z Firefox OS.
To się na razie nie udało ale nieźle wyznacza kierunek dla przyszłych wersji, Android z resztą nie może być systemem cięższym od Debiana czy Ubuntu, bo to w sposób oczywisty mogłoby zakończyć jego karierę. :D
Na razie Linux w pochodzie na sprzęt mobilny jest hamowany przez Xorga, ale ten stan rzeczy się zmienia, czego dowodem może być SalfishOS.

Jedynym wyzwaniem dla Linuxa mobilnego była zgodność z Appkami na Andka, ale ten stan rzeczy też się zmienia z powodu Libhybris i Dex2jar.

Dlatego smartfon z min 4 rdzeniami i 2GB ram będzie zgodny z całkiem sporą paletą systemów operacyjnych przez długie lata, wliczając w to kilka następnych wersji Andka (Dalvik podobno ma docelowo być przepisany na C/C++).

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#248  2015-09-13 19:59:56

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

Jacekalex napisał(-a):

Na razie Linux w pochodzie na sprzęt mobilny jest hamowany przez Xorga, ale ten stan rzeczy się zmienia, czego dowodem może być SalfishOS.

Linux jest hamowany przez całkowity brak sterowników i politykę producentów urządzeń mobilnych, którzy praktycznie zamknęli tę platformę.

Offline

 

#249  2015-09-13 20:12:01

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

yossarian napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

Na razie Linux w pochodzie na sprzęt mobilny jest hamowany przez Xorga, ale ten stan rzeczy się zmienia, czego dowodem może być SalfishOS.

Linux jest hamowany przez całkowity brak sterowników i politykę producentów urządzeń mobilnych, którzy praktycznie zamknęli tę platformę.

Zależy których, Nvidia Tegra ma stery w jaju,  problem jest z GPU Andreno od Qualcoma i nowsze chipy Mediatek.
Intel z resztą jest coraz bliżej smartfonów, nawet widziałem jakąś komórkę Asusa z Intelem Atomem na pokładzie.

Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby bloba z Androida przenieść do Linuxa, mam na myśli firmware do Andreno.
Ster FreeDreno z resztą dostał już OpenGL ES3 i OpenGL 4.
Świat na szczęście nie kończy się na Qualcomie, a i ten pewnie zmięknie w najbliższym czasie, jak poczuje konkurencję na karku, podobnie Mediatek.

Nowy Samsung Galaxy 6 z resztą pożegnał się z Qualcomem, ma samsungowego Exynosa, który pewnie też ma stery do Tizena - też Linuxa.

Także jestem w tej sprawie optymistą.

Zwłaszcza, że stery się tworzy do kernela, a ten w Linuxie i Androidzie jest identyczny, więc wszystkie sterowniki i bloby pewnie mogą fruwać do Linuxa.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-02-06 06:58:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#250  2015-09-13 23:20:00

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Jaki telefon (smartfon) kupić ?

@Minio: z tymi grami to w sumie pies tańcował, ale faktycznie jeśli chce mieć telefon na który będą aktualizacje (przez nie rozumiem również prężną scenę  zmodyfikowanego oprogramowania ) to musi być on raczej z górnej półki i do tego baaardzo popularny.

Jeśli chodzi o mobilne biuro to rozumiem to jako ze mógłbym obraz przerzucić na monitor a pracować na klawiaturzei myszy USB/BT, z tego co wiem można nabyć takie mniejsze klawiatury i w tym wypadku miałbym mniej do dźwigania w stosunku do mojego 15calowego samsunga sprzed 3 lat, ale to jest póki co w krainie rozmyślań więc ten aspekt można pominąć (a jeśli będzie mi na tym zależeć, to sam opracuje stosowne rozwiązania )

Podsumowując chciałbym coś znaleźć co nie spowoduje, ze będę w takiej klatce jak teraz chociażby, ze mam telefon, jest zagrożenie (EG. Stagefight) a ja w sumie nic nie mogę z tym zrobić, bo na mój telefon nie dostanie Romu innego niż oparty o android 4.2, chce po prostu telefon wydajny a jednocześnie z dość plastyczną kwestia systemową że gdy bedę odczuwać potrzebę/konieczność zmiany jakiś rzeczy w systemie to nie będę przyspawany do tego co jest i nie będę chciał tego rozbić o ziemie po 2 latach używania, bo np muli :)

(I słusznie zauważył uzytkownikubunt chodziło mi właśnie o appki które wykorzystują NDK)

Wiec w sumie kwestia jest doboru takiego sprzętu i społeczności żeby spełnić te warunki, myślałem o OPO ze wzgledu na specyfikę powstania (mała firma która ma juz swoich wyznawcow, fajnym hardware i Cyanogena domyślnie), ale może ktoś ma inne propozycje? Albo np ma refferala na OP2 ? Budżet może być bardziej elastyczny, ale też nie chce wariować, bo nie ma sensu IMO inwestować 2k+ zł w smartfon
:)

Pozdro


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)