Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-11-09 18:46:35

  kondzio14 - Użytkownik

kondzio14
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-14

HP DL380 Serwer

Co myślicie o wyborze takiego serwerka: http://allegro.pl/promocja-hp-dl380-2x-2-8ghz-2gb-2 … 52880174.html
Oczywiście pierwsze skrzypce gra w tym wypadku cena. Stąd taki, a nie inny wybór.

Już mówię o potrzebach/funkcjach jakie miałby pełnić.. Miałby być na nim postawiony autorski serwis wewnętrzny do obsługi klientów. Aplikacja w Java (GWT), więc pewnie jakiś Tomcat etc.. do tego baza danych podpięta (bez większego znaczenia jaka). Jeśli chodzi o samą bazę danych - to nie będzie spuchnięta. Myślę, że do max 200MB danych.

Przestrzeni dyskowej więcej nie potrzebuję, bo rolę Samby pełni dysk sieciowy. Z drugiej strony można poszukać jakiegoś hostingu pod Jave, ale jakoś nie mam zaufania... Chyba, że niesłusznie? Macie jakieś doświadczenie w tej kwestii?

Bardzo proszę o opinie kolegów po fachu ;)

Offline

 

#2  2012-11-09 23:45:48

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: HP DL380 Serwer

Mam sobie serwer z tego sklepu... dzisiaj dokupowałem dysk (też u nich, bo nikt nie sprzedaje pasujących dysków do tego serwera), bo padł dysk w serwerze :) tydzień temu. No i zapomniałem zabrać papierka na gwarancje, a kwitek siedzi w koszu na mieszkaniu i nie mogę zapomnieć, by nie wyrzucić śmieci uprzednio nie wyciągając tego kwitka.

Co do opisu sprzętu: Raid SCSI Smart Array 5i 64MB - to samo było napisane przy moim. Nie mogę nadal się doszukać macierzy iRAID w tym serwerze, ale olałem to już. Powinna być jeszcze macierz LSI Logic, ale jakoś nie znajduje poprawnie dysków wpiętych do macierzy, które wg etykiet są tymi, dyskami co powinny być.

Co do samego sklepu: mają tego towaru na palety. Wchodząc do ich sklepu, możesz się "potknąć" o jakiś komputer. Ogólnie, da się załatwić różne rzeczy i można się dogadać, znają się na tym, co sprzedają (no prawie :).

Inna kwestia: czy masz łącze, z uploadem wystarczającym? I stały IP? I domenę? I DNS gdzieś na zewnątrz? I będziesz brał pod uwagę koszty związane z eksploatacją tego cuda. To ca 500W może brać przy pełnym obciążeniu. Na standby bierze 30W (pomiar na IBM x345). Do tego huczy to jak dobry wyciąg w kuchni.

Ten sprzęt może mieć >7 lat, dyski tyle samo.

Nie mniej jednak, Xeon'y i 4GB RAM z ECC dobrze się sprawują. W zeszłym tygodniu serwer był pod obciążeniem 350% (4 logiczne procesory). Testowałem działanie produktów Atlassian ("zabawki" programistów i firm informatycznych i nie tylko). Dyski też (dopóki nie padną). Maszynka, jak na dobry początek - w porzo. Do produkcji - postarałbym się o nowe, nieużywane dyski. I postawił RAID5. I to jutro uczynię :P I poszukał czegoś lepszego. Te Xeon'y są już... starawe: 32bit, brak VT-x (acz udało się jądro z Xen'em odpalić na nim).

BTW baza danych ma znaczenie. Jeśli to nie ma być system wysokiej dostępności, to nie będzie czuć tego za bardzo. Ale jak Ci przyjdzie obsługiwać tysiące requestów, to wówczas bym się bał. Jeśli myślałeś o MySQL, to weź Postgres'a. Wielkość bazy nie wpływa za bardzo na trudność jej obsługi. Zależy co w niej siedzi. Tysiące wpisów czy kilkanaście wpisów. Indeksy, etc. W sumie, nie zajmuję się bazami danych, więc nie wiem za bardzo :)

Nie mam doświadczenia co do hostingu Java. Jeśli już, to szukałbym VPS'a. Masz stabilne łącze, nie musisz się martwić o sprzęt, nie musisz myśleć o tym, co się stanie, gdy prądu zabraknie, nie musisz się martwić z powodu rachunków za prąd, nie myślisz w ogóle o sprzęcie, masz support. Tobie pozostaje skonfigurować maszynkę (co i tak jest wystarczająco ciekawe zajęcie). A cena jest... zbliżona do ceny utrzymania prywatnego serwera :) a nawet mniej. Tak na oko bardzo podobnie (miesięczny koszt łącza, który prawdopodobnie nie jest łączem dedykowany, bo te kosztują, równa się z kosztem miesięcznej opłaty za VPS dobrej jakości).

Jeśli jednak masz zapał i chęci i nerwy i łącze i IP'ik i domenę i DNS'y i prąd i miejsce na tą maszynkę i pieniądze i czas, to można zacząć myśleć :)

P.s. swojego serwera nie używam na produkcji, jest to secondary backup. Miał służyć jako faktyczny serwer, by przenieść część operacji wykonywanych obecnie na shared hostingu, na niego. Ale brakło paru czynników z powyższej listy, bo się nie udało załatwić ich. W zeszły weekend zapowiadało się, że się uda (łącze jest, nie jest dedykowane, ale może być, upload wystarczający do celów prywatnych, DNS'y się udało magicznie zrobić, domena jest normalna, miejsce nawet się znajdzie, gorzej z prądem). Ale padł dysk (jeden z 3 w macierzy). No cóż, blisko 10 lat dysk ma/miał :) Tym samym nauczył mnie dwóch rzeczy: używać RAID5 i poprawka finansowa na wymianę dysków, jeśli sprzęt ma służyć.

P.s.2 nie jestem po fachu, ino relacjonuję swoje przeboje z próbami instalacji tego typu serwera :)

Offline

 

#3  2012-11-10 06:31:35

  kondzio14 - Użytkownik

kondzio14
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-14

Re: HP DL380 Serwer

@paoolo dzięki za odpowiedź ;)
W gruncie rzeczy to chyba muszę przyznać Ci rację. Po co kłopot na głowę sobie ściągać :)

Poważnie rozważam 3 oferty:
https://biznes-host.pl/?s=zamow_vps
http://www.hekko.pl/serwery_vps.html
http://www.1and1.pl/VirtualServerS?linkOrigin=Virtu … ordernow=true

Rocznie 200-300zł, wydaję się być najbardziej atrakcyjna pozycja z pierwszego linku.
Rozumiem, że na takim serwerku hulaj dusza...

Ale jak Ci przyjdzie obsługiwać tysiące requestów, to wówczas bym się bał. Jeśli myślałeś o MySQL, to weź Postgres'a.

Raczej skłaniałbym się Postgresa, bo odkąd Oracle trzyma łapę nad MySQL to jakoś nie ufam ;) Ale Uzasadnij proszę swoją wypowiedź.

Ostatnio edytowany przez kondzio14 (2012-11-10 06:33:28)

Offline

 

#4  2012-11-10 08:52:40

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: HP DL380 Serwer

Oracle nie ma tu nic do rzeczy. Dowodu na zastosowanie Postgres'a bardziej niż MySQL też za bardzo nie potrafię, jedynie na podstawie spostrzeżenia, że mimo wszystko, psql zachowa się stabilniej niż mysql.

VPS:
http://www.ovh.com/fr/index.xml (ta firma znana jest z jakości, jakieś 10 lat temu zakładałem tam konto free60, od tamtego czasu nie słyszałem złej opinii za bardzo, ale drogie to)
http://dreamhost.com/ (też dobre, ale drogie)
http://linuxpl.com/ (stąd mam shared hosting, opinie są podzielone co do tej firmy, moja jest na neutralna/pozytywna)
http://simplevps.pl/ (tutaj mam wątpliwości)

Przejrzałem Twoje, ten Hekko wygląda najciekawiej (konkretne wartości co do procesora, pamięci RAM oraz dysku, ale brak informacji o łączu). Tylko uwaga: w pierwszym roku korzystania jest tak tanio, później masz +50% :)

Offline

 

#5  2012-11-10 10:13:45

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: HP DL380 Serwer

kondzio14 napisał(-a):

Raczej skłaniałbym się Postgresa, bo odkąd Oracle trzyma łapę nad MySQL to jakoś nie ufam ;)

W razie katastrofy możesz zwiać na MariaDB.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#6  2012-11-10 10:30:02

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: HP DL380 Serwer

azhag napisał(-a):

kondzio14 napisał(-a):

Raczej skłaniałbym się Postgresa, bo odkąd Oracle trzyma łapę nad MySQL to jakoś nie ufam ;)

W razie katastrofy możesz zwiać na MariaDB.

MariaDB działa bardzo grzecznie, z niej nie trzeba będzie nigdzie zwiewać (w przeciwieństwie do Oracla).
Z Mysqla można też w razie czego  zwiać na PerconaDB.

Za to diabelnie trudno zwiać z CMSem opartym na Mysql w kierunku Postgresa, jeśli ten CMS nie ma natywnej obsługi Postgresa.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-11-10 10:43:52)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2012-11-10 12:37:43

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: HP DL380 Serwer

A. Ten Tomcat żre RAM. Obacz ile Ci zajmuje aplikacja i obmyśl ile go potrzebujesz na VPS'ie.

Offline

 

#8  2012-11-10 15:43:12

  kondzio14 - Użytkownik

kondzio14
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-14

Re: HP DL380 Serwer

Przejrzałem Twoje, ten Hekko wygląda najciekawiej (konkretne wartości co do procesora, pamięci RAM oraz dysku, ale brak informacji o łączu). Tylko uwaga: w pierwszym roku korzystania jest tak tanio, później masz +50% :)

A tutaj nie: https://biznes-host.pl/?s=zamow_vps ? Też konkret.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)