Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-10-31 21:58:26

  rj46 - Użytkownik

rj46
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-28

partycje a instalowane porgramy

Witam,

po przesiadce na debiana, cały czas nie mogę się uporać jak to jest z aplikacjami,
utworzyłem sobie dwie partycje pierwsza
/    - 10gb i /home reszta dysku
na partycji roota, nie chcę nic instalować no bo to w koncu partycja systemowa, jednakże instalując wszystko z repo muszę to robić przez roota (chodzi mi o to, że na debianie nie ma sudo, musze sie zalogowac na roota i z roota instalować coś z repo) i aplikacje zamiast zajmować miejsce na /home zaśmiecają /
nie wiem jak się  ztym uporać bo nie długo skończy się miejsce na /


Pozdrawiam

Offline

 

#2  2011-10-31 22:01:53

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: partycje a instalowane porgramy

#1:
Na debianie nie ma sudo?? Jak to:

Kod:

pablo@lena:~$ sudo aptitude search sudo
p   dpsyco-sudo                                                                 - Automate administration of sudo privileges                                            
v   gnome-sudo                                                                  -                                                                                       
p   gnome-sudoku                                                                - Sudoku puzzle game for GNOME                                                          
p   gosa-plugin-sudo                                                            - sudo plugin for GOsa²                                                                 
p   gosa-plugin-sudo-schema                                                     - LDAP schema for GOsa² sudo plugin                                                     
p   kdesudo                                                                     - Nakładka na sudo dla KDE                                                              
p   ksudoku                                                                     - Sudoku puzzle game and solver                                                         
i   sudo                                                                        - Zapewnia ograniczone uprawnienia super użytkownika określonym użytkownikom            
p   sudo-ldap                                                                   - Zapewnia ograniczone uprawnienia super użytkownika określonym użytkownikom            
p   sudoku                                                                      - console based sudoku                                                                  
p   vdr-plugin-sudoku                                                           - Wtyczka do VDR do grania w Sudoku

;)

#2:
Trochę to źle zrobiłeś... Na /home są tylko pliki użytkownika... To o czym mówisz siedzi w /usr . Więc to ten 'korzeń' powinieneś dać gdzieś indziej... Ale nic stracone... Zmniejsz /home i tam zrób /usr i przekopiuj co masz tam i zamountuj... Jak za szybko to jutro napisz wolniej. Dziś padam.

Ostatnio edytowany przez P@blo (2011-10-31 22:04:23)


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#3  2011-10-31 22:08:55

  rj46 - Użytkownik

rj46
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-28

Re: partycje a instalowane porgramy

ok, będę bardzo wdzięczny za pomoc ;)

Offline

 

#4  2011-10-31 22:10:08

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: partycje a instalowane porgramy

Po co od razu wydzielać nowe partycje? Nie łatwiej powiedzieć systemowi, aby zapisywał paczki deb w innym miejscu?

Kod:

mv /var/cache/apt/archives /var/cache/apt/archives_backup
ln -s /home/ty/archives /var/cache/apt/archives

Brzydkie ale dobre:)


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#5  2011-10-31 22:12:43

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: partycje a instalowane porgramy

No tak... Prawda :) Ale to zapisuje paczki które można wyczyścić

Kod:

aptitude clean

Kolega chyba chciał aby binarki lądowały gdzie indziej... Tak sobie to wyobrażam... Tak??


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#6  2011-10-31 22:20:39

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: partycje a instalowane porgramy

Eee…
Po pierwsze, 10 GB powinno być całkiem wystarczające dla większości instalacji Debiana. Zobacz jak to u mnie wygląda:

Kod:

 $ for dir in /*; do if echo "$dir" |grep -q -i 'home\|mnt'; then continue; fi; du --si -cs "$dir" 2>/dev/null; done |grep -v razem |sort -h
0       /dev
0       /null
0       /proc
0       /sys
4,1k    /lib64
4,1k    /selinux
4,1k    /srv
8,2k    /media
17k     /lost+found
680k    /run
3,8M    /lib32
6,3M    /sbin
7,1M    /bin
10M     /etc
23M     /tmp
24M     /boot
89M     /root
127M    /lib
1,7G    /opt
4,5G    /usr
6,0G    /var

(wykluczam /mnt i /home, bo to u mnie osobne partycje i nie chcę, aby zaciemniały wynik)
W /opt mam programy spoza repo, więc on z wyliczeń odpada. Jeżeli chodzi o /var, to aż 5,5 GB zajmuje sam katalog /var/cache/apt/. Jak widać, poza /usr wszystkie inne katalogi zajmują wręcz pomijalną przestrzeń. A /usr/ też nie zajmuje jej tak dużo, żeby 10 GB miało nie wystarczać.

Zacznij może od puszczenia aptitude autoclean (lub aptitude clean). Poczytasz sobie o nich w tekście, który przygotowałem specjalnie na takie okazje.

Po drugie, możesz sobie na partycji /home utworzyć jakiś katalog i w głównym katalogu utworzyć dowiązanie symboliczne do tego na innej partycji. Nie jest to może specjalnie eleganckie, ale proste i powinno działać. Oczywiście musisz zadbać o odpowiednie uprawnienia.

Po trzecie, Debian jak najbardziej ma sudo, tylko domyślnie nie jest ono skonfigurowane w tak bezmyślny sposób jak w Ubuntu.

Po czwarte, uruchomienie instalacji przez sudo bynajmniej nie spowoduje, że pakiety będą instalowane w katalogu domowym użytkownika.

Po piąte, jeżeli Ci aplikacje „zaśmiecają” dysk, to je po prostu usuń.

Offline

 

#7  2011-10-31 22:23:55

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: partycje a instalowane porgramy

Minio napisał(-a):

(...)

Dokładnie! No ale skoro kolega chciał wydziedziczyć programy to chciałem mu pomóc... Co innego, że to niepotrzebne... Też robię masę rzeczy niepotrzebnych... Dla zabawy :D


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#8  2011-10-31 22:38:27

  rj46 - Użytkownik

rj46
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-28

Re: partycje a instalowane porgramy

Dzięki za odpowiedzi,

po prostu chciałbym utrzymywać porządek na moim debianie, nie chciałbym ruszać/zaśmiecać ciągle partycji ' / '

chciałbym wydzielić miejsce dla /usr i /usr/locale , jestem początkujący jak to zrobic ?

Ostatnio edytowany przez rj46 (2011-10-31 23:06:34)

Offline

 

#9  2011-10-31 23:09:09

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: partycje a instalowane porgramy

rj46 napisał(-a):

co będzie odpowiedni, aby raz zrobić i pózniej miec już spokój ?

Dać sporą partycję „/” (20GB to gruba przesada, ale niech już będzie), resztę na /home i tyle… Zawartość pakietów, które instalujesz z repo ma trafiać na partycję/partycje systemową/systemowe, to zupełnie normalne i zamierzone. Na co dzień natomiast odpalasz graficzną sesję użytkownika (nie roota!) i wszystkie programy odpalasz z użytkownika (nie roota!), programy przy pierwszym uruchomieniu tworzą sobie swoje katalogi w /home/nazwa_użytkownika/* i tam trzymają swoje śmieci. Programy odpalone z roota (no czasem jednak czegoś się z roota używa) tworzą swoje katalogi w /root (/root to katalog domowy roota, taki jakby /home/root) i nie należy tego mylić z ogólnie rozumianą zawartością katalogu/partycji „/”.

Offline

 

#10  2011-10-31 23:14:09

  rj46 - Użytkownik

rj46
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-28

Re: partycje a instalowane porgramy

no właśnie instalując aktualnego debiana, radzono mi zrobić tylko partycje / i /home i 10gb miało wystarczyć(/),
ale conky co jakiś czas widzę pokazuję, że zostaję coraz mniej miejsca na /
może lepiej by jednak utworzyć /usr i /usr/locale z miejsca z /home ?

Ostatnio edytowany przez rj46 (2011-10-31 23:14:37)

Offline

 

#11  2011-10-31 23:21:44

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: partycje a instalowane porgramy

Jak Ci na prawdę miejsca brakuje, to twórz. Wcześniej jednak zapoznaj się z artykułem Minia, może okaże się, że zwolni się kilka GB. :) Natomiast zamiast dziubać kolejne partycje czy linkować coś nie wiadomo gdzie, radziłbym raczej zmniejszyć partycję /home i rozszerzyć jej kosztem „/”. Oczywiście wymaga to więcej czasu i zachodu, ale skoro „chcesz utrzymywać porządek w swoim Debianie”…

Offline

 

#12  2011-10-31 23:33:35

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: partycje a instalowane porgramy

WIecie... Kolega ma pewnie dystrybucyjne jajko, cięzki DM, do tego gnome jakiś no i to się mnoży... Wam łatwo starcza 10 jak wy macie własne jajka, flux'y i inne :D xD

Kolego... Zrób jak ArnVaker mówi. Ja mam 20G i się nie przejmuje... Ale aktualnie zajmuje 7G a i tak mam dużą obsadę...


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#13  2011-10-31 23:36:33

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: partycje a instalowane porgramy

Na „własne jajko” zazwyczaj właśnie więcej miejsca potrzeba. :) Sprawdzałeś kiedyś ile źródła ważą? Kilka razy tyle co jajo dystrybucyjne. :P Jasne, można po kompilacji utworzyć pakiety z jajem i nagłówkami, a źródła wywalić… ale gdzieś kompilować to jajo i tak musisz (jakby się uprzeć, to w sumie można w ramie ;)). Zresztą co to za różnica te kilka GB na system przy dzisiejszych dyskach…

Offline

 

#14  2011-10-31 23:41:41

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: partycje a instalowane porgramy

Kod:

pablo@lena:~$ du -h -s /usr/src/linux-3.1/
664M    /usr/src/linux-3.1/

Aż sprawdziłem z ciekawości... :D

Ostatnio edytowany przez P@blo (2011-10-31 23:44:44)


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#15  2011-10-31 23:50:58

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: partycje a instalowane porgramy

Też przestałem się przejmować wielkością partycji systemowej, kiedyś leciałem tak po minimum rozdzielając niektóre części / ale obecnie mam 20GB Debian i 30GB Gentoo na dodatek partycji domowej nie wydzielałem osobnej bo chcę mieć w obu systemach taką samą nazwę użytkownika ale inne pliki konfiguracyjne. Wiec na dane mam zwykłą partycję ext4 a do $HOME porobiłem symlinki najczęściej używanych katalogów.

Pewnie ktoś powie - masakra - ale tak jest wygodnie. Jedynie mógłbym tutaj dorobić obsługę LVM2 ale mi się nie chce.


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#16  2011-11-01 00:43:49

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: partycje a instalowane porgramy

Można też się o coś innego zapytać (co mi się przyda)

Isomaster ma ciekawą funkcję. Jeśli zrobimy ISO, gdzie będą 2 takie same pliki (np. po 350MB) Isomaster nie zrobi 700MB, tylko zrobi 1x 350MB, a drugie to będzie jakieś dolinkowanie (nie wiem czy to funkcja Isomaster czy coś). Czy istnieje taki skrypt w Debianie? :>

Fervi

Offline

 

#17  2011-11-01 07:26:26

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: partycje a instalowane porgramy

rj46 - tu masz zobrazowane jak wyglądają partycje u mnie:

http://img404.imageshack.us/img404/7151/ukads.png

Chodzi głównie o organizację miejsca, by uniknąć niepotrzebnego fragmentowania się plików. Ale jak widać z powyższego wykresu danych w / jest ledwo 500mb :]

Moja partycja /home jest niewielka, to wynika z faktu że trzymam tam tylko i wyłącznie konfigurację użytkownika. Z tego 1,5GB większość to głównie dane pobrane z netu, konfiguracja programów ma może 300-400MB. Nawet katalog .wine mam podlinkowany na inny dysk, by mi nie zaśmiecał /home. Poza tym cały cache z /home, tj katalogi:

/home/morfik/.opera/cache
/home/morfik/.opera/application_cache
/home/morfik/.opera/opcache
/home/morfik/.opera/temporary_downloads
/home/morfik/.cache
/home/morfik/.macromedia
/home/morfik/.mozilla/firefox/mayfjuds.default/Cache/
/home/morfik/.mozilla/firefox/mayfjuds.default/OfflineCache/

Mam podlinkowane na partycję /tmp

Nie chodzi mi byś tworzył sobie 9 partycji systemowych (8 widocznych na skrinie + swap), chciałem ci tylko zobrazować jak wygląda rozlokowanie miejsca w poszczególnych miejscach systemu.

ArnVaker napisał(-a):

Sprawdzałeś kiedyś ile źródła ważą? Kilka razy tyle co jajo dystrybucyjne. :P

Ja ostatnio kompilowałem sobie 3.0.4, źródła po kompilacji zajmowały chyba 6GB. Zrobiłem sobie co prawda paczki, by tego syfu się później pozbyć, jednak stery nvidii ciągle wołały o źródła kernela, mimo że miałem zrobioną paczkę z nagłówkami:]

Ostatnio edytowany przez morfik (2011-11-01 07:30:17)

Offline

 

#18  2011-11-01 11:48:29

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: partycje a instalowane porgramy

Minio napisał(-a):

Po trzecie, Debian jak najbardziej ma sudo, tylko domyślnie nie jest ono skonfigurowane w tak bezmyślny sposób jak w Ubuntu.

Aczkolwiek może być, instalator (chyba w trybie zaawansowanym (sic!)) pyta się czy założyć normalne konto administratora, czy korzystać z sudo.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#19  2011-11-01 12:41:34

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: partycje a instalowane porgramy

P@blo napisał(-a):

WIecie... Kolega ma pewnie dystrybucyjne jajko, cięzki DM, do tego gnome jakiś no i to się mnoży... Wam łatwo starcza 10 jak wy macie własne jajka, flux'y i inne :D xD

Ja mam dystrybucyjne jajko i KDE. Do tego fragmenty GNOME, kilka dodatkowych pakietów z fontami (które swoje ważą) i dystrybucję LaTeX-a. Pewnie jeszcze trochę zbędnych rzeczy się znajdzie. Na partycję podstawową przeznaczyłem 20 GB, ale przy połowie tego bez trudu bym się mieścił, nie starając się przesadnie.

Offline

 

#20  2011-11-01 12:49:03

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: partycje a instalowane porgramy

Tak jeszcze wtrącę - im mniejsze partycje, tym większa fragmentacja plików.

Offline

 

#21  2011-11-01 17:02:11

  rj46 - Użytkownik

rj46
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-28

Re: partycje a instalowane porgramy

dzięki wszystkim za odpowiedzi ;)

może trochę źle sformułowałem pytanie na początku, po prostu chciałbym korzystać z systemu tak aby nie był zaśmiecany, także tutaj mnie trochę wystraszyło to że instalowałem wszystko z pod roota i to umieszczało się na /root
teraz nie bedzie tego problemu,

także chyba 10gb / na systemową styknie, ja trochę panikuję zawsze, i zadaję chaotyczne pytania za co trochę przepraszam:P

a jak coś to mogę podlinkować /usr na /home i oszczedzić sobie troche z /

jeszcze raz dzięki

PS. czytając, widzę, że wspominacie coś o jajkach/kernelach, jako iż siedze na tym z distro czy warto go zmienic ?

Offline

 

#22  2011-11-01 17:13:57

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: partycje a instalowane porgramy

Nie. ;)

Offline

 

#23  2011-11-01 17:31:45

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: partycje a instalowane porgramy

Tak. ;D


ArnVaker napisał(-a):

Nie. ;)

a sam siedzi na swoich xD

Kolega poczyta sobie...

Ostatnio edytowany przez P@blo (2011-11-01 17:34:40)


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)