Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-02-23 10:04:00

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

[WIFI] Atheros, pci i odkręcana antena

Witam

Właśnie zauważyłem, że latem jakieś 300 m od mojej "rezydencji" będzie darmowy hotspot - już 2 w okolicy.

W związku z tym pytanie: jaka karta do kompa, (o ile nie możliwe to zewnętrzny AP), który grzecznie chodzi z madwifi /ath* i ma

odkręcaną antenę

- mam na myśli podłączenie przez bezpiecznik gazowy do anteny (najlepiej drabinki logarytmicznej) na dachu.

Wszelkie znaki na ziemi wskazują, że to wykonalne, ale nigdy nie kombinowałem z taką instalacją.
Poza tym może być problem z kablem, do telewizora (w komputerze) idzie tego około 20 m.
Nie liczę na super jakość takiego rozwiązania (po drodze do hotspota linia tramwajowa, skrzyżowanie, obok firma ochroniarska z solidną radiostacją, i centrum handlowe, gdzie każdy sklep ma jakieś wifi, do tego siec 3g),
w podobnej odległości (około 500 m) jest straż miejska.

Ale jak złapię choćby wróbla ;) - warto spróbować (doświadczenie bezcenne).

Wszelkie porady i sugestie mile widziane ;)))

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-02-23 10:30:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#2  2011-02-23 10:14:45

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: [WIFI] Atheros, pci i odkręcana antena

Kod:

03:07.0 Ethernet controller [0200]: Atheros Communications Inc. AR2413 802.11bg NIC [168c:001a] (rev 01)

Subsystem: Atheros Communications Inc. TP-Link TL-WN510G Wireless CardBus Adapter

Nie sugeruj się tym że 'cardbus'; ja mam wersję na PCI i PCMCIA ;)

Offline

 

#3  2011-02-23 10:25:09

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: [WIFI] Atheros, pci i odkręcana antena

20 m pomiędzy anteną a komputerem :) albo drogo wyjdzie albo zjesz prawie cały zysk tej anteny. Ja kiedyś miałem średniej klasy kabel i z 5-7  metrów i chodziło kiepsko, teraz mam obok anteny AP i kabel rzędu 20cm dobry (a nawet bym powiedział bardzo dobry) i teraz o dziwo potrafi złapać prawie za przesłoniętym szerokością blokiem z dużej płyty. "Walcz" o każdy centymetr kabla koncentryka.

Offline

 

#4  2011-02-23 10:40:36

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [WIFI] Atheros, pci i odkręcana antena

Jeśli chodzi o koncentryk, to potrafię skołować kilka wersji - znam źródło dobrego kabla satelitarnego - z rdzeniem z linki miedzianej, ekran miedziany,
który obrabia 2.2 Ghz - także w przypadku 2.4 ghz chyba dałby rady.
Jeśli hotspot będzie miał 5Ghz - to będzie trudniej coś wykombinować.
Konieczność dachu wynika z faktu, że mam okna po drugiej stronie budynku, w każdym razie hotspot ma pokryć teren tak, żeby sygnał łapały lapki  w kawiarni, po drugiej stronie ulicy (40m).

W takiej sytuacji raczej spodziewam się 2.4 Ghz - 5 Ghz ma mniejszy zasięg od nadajnika.
Ja mogę antenę umieścić koło telewizyjnej - około 14 m nad ziemią, budynek - na którym będzie antena hotspota ma 5 pięter po 4 m, widzę go z dachu, w linii prostej, bez żadnych przeszkód, także logarytmiczna chwyci na pewno. Antena hotspota będzie około 22 m nad ziemią.
Z kablem może być kłopot, ale coś wykombinuję, najwyżej jakiś wzmacniacz, na antenie.

Jeśli możecie polecić jakąś antenę logarytmiczną do wifi, to wszelkie rady również mile widziane. ;)

Kartę wolałbym mieć w kompie, na wypadek, gdyby z crona co 15 minut trzeba było mac zmieniać ;)

Ewentualnie, czy to cudo się powinno nadać?

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-02-23 11:22:26)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2011-02-23 10:44:35

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [WIFI] Atheros, pci i odkręcana antena

Nie chcę być złym prorokiem ale 300m do AP to cholernie daleko oczywiście zakładam że ten AP będzie miał standardową antenkę routerową (gain 2dBi czasami 4-5dBi), a w takim wypadku nawet kierunkowa na dachu raczej nie pomoże... a jak po drodze są jakieś przeszkody to w ogóle szkoda gadać...

Anyway - ja bym patrzał za TP-Link'ami - one NAJCZĘŚCIEJ mają chipy Atherosa, i działają z ath5k.

EDIT:

Napisałem to zanim dodałeś posta ;] w takim razie, ma to szansę zadziałać.

Ostatnio edytowany przez Huk (2011-02-23 10:46:19)

Offline

 

#6  2011-02-23 11:30:04

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [WIFI] Atheros, pci i odkręcana antena

Co do atherosów - to tplinka biorę pod uwagę przede wszystkim, tylko interesująca jest opcja podłączenia anteny dachowej, np z gotowych coś takiego - choć ze względów praktycznych (sąsiedzi) logarytmiczna byłaby lepsza (wygląd telewizyjnej).

Mnie najbardziej martwi kabel, bo jeśli w odległości około 50 m ode mnie ma to być łapane przez lapki i urządzenia przenośne na poziomie gruntu,(potwierdzona wersja), to ja mam do anteny linię prostą, po drodze nawet drzewka ani krzaczka nie ma.
Inna sprawa, ze to centrum miasta, Górny Śląsk, także w powietrzu można siekierę powiesić.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-02-23 11:30:22)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2011-02-23 13:21:48

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: [WIFI] Atheros, pci i odkręcana antena

U mnie taka antenka z jednej strony (2 piętro) z drugiej antena dookolna jakieś 20dBi. Dookulna ma obok AP z zasilaniem POE, a Yagi kabel średniej klasy około 3 m, po drodze zachacz lekko o dach bloku, i lekko drzewo, odległość pomiędzy punktami około 200m. działało powyżej 50%. Karta w kompie hmmm jakaś noname. Prędkość wynegocjowana około 2-6Mb

Offline

 

#8  2011-02-23 13:42:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [WIFI] Atheros, pci i odkręcana antena

A u mnie - na hotspocie na pewno (publiczny, za kasę z UE) - będzie większy i solidniejszy, ino odległość około ~400m - długi kabel ~23, bezpiecznik gazowy, a w okolicy można nie tylko siekierę, ale i kamaza powiesić.

Reasumując, ta antenka 18dbi ma pełne prawo nie uciągnąć takiego bajzlu,
bezpieczniej będzie wziąść to, albo poszukać jeszcze solidniejszej anteny.

Edyta:
Skleroza nie boli:
Na google maps piechotą do hotspota mam równe 500 metrów z zakrętem, w linii prostej będzie około 20 - 30 mniej, także odległość ~480.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-02-24 04:10:14)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)