Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2010-08-03 12:28:57

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

marg1 napisał(-a):

... Fluxboxa niecierpię fuj!!

Przecież go nie używasz...


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#27  2010-08-03 13:02:37

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Uczę się Gnome

Zapewne właśnie dlatego nie używa, zresztą dla mnie tak samo - fluxbox to kupa.


Windows 8.1

Offline

 

#28  2010-08-03 13:04:42

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Uczę się Gnome

hehe, jedziecie po bandzie - azhag Was wykorzeni :P


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#29  2010-08-03 13:09:24

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

Bodzio napisał(-a):

hehe, jedziecie po bandzie - azhag Was wykorzeni :P

Finish them!


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#30  2010-08-03 13:17:45

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Uczę się Gnome

Założę drugie konto...


Windows 8.1

Offline

 

#31  2010-08-03 13:56:02

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Uczę się Gnome

Bodzio napisał(-a):

Jak zrobić, aby aplikacja typu kadu, pidgin - odpalała mi się przy starcie systemu ?

step forward: jak wywoływać polecenia przy zamykaniu gnoma?


linux regd. user #248790

Offline

 

#32  2010-08-03 16:33:05

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Uczę się Gnome

fluxbox tylko pozornie wydaje sie trudny ma dość ładne pliki konfiguracyjne (jak potrzebujesz czegoś szybkiego idealny :])
gnome jest dobra alternatywa jeśli chodzi o przejście z fuuu KDE 4
KDE4 - jedno wielkie fujjjj

Offline

 

#33  2010-08-03 16:52:44

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Uczę się Gnome

Innymi słowy najlepsza jest konsola :)

Bodzio a skąd się wziął pomyśl przejścia na GNOME?


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#34  2010-08-03 16:57:28

  milyges - inż.

milyges
inż.
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2006-04-09
Serwis

Re: Uczę się Gnome

No to flame :)

Dla mnie KDE 4 jest prawie idealne. Nie wiem czemu ludzie uważają że inne niż KDE 3.5 to odrazu złe. Moje KDE 4 działa prawie tak samo jak 3.5 (tj. jeśli chodzi o menu, pulpit, etc.). Wystarczyło poświęcić chwilę na konfiguracje...

Offline

 

#35  2010-08-03 19:40:43

  Kudzu - 1NF:rM@7iON1SP0vvErr

Kudzu
1NF:rM@7iON1SP0vvErr
Skąd: Universe
Zarejestrowany: 2007-01-06

Re: Uczę się Gnome

KDE4 jest bardzo fajnym środowiskiem - szczególnie dla ludzi, którzy chcą przejść z Windowsa na Linuksa. Gnome jest anywindowsowe dlatego ciężej się ludziom przestawić. Też jest dobre.. ale imho strasznie ciężkie - cięższe niż Kde.

Flux po chwili konfiguracji jest bardzo przejrzystym i szybkim menedżerem :) może nie posiada aż takich oczojebnych wodotrysków jak Gnome czy KDE ale również może być piękny :)

Ostatnio edytowany przez kodzik (2010-08-04 07:37:03)


...software is like sex
it's better when it's free..

Offline

 

#36  2010-08-03 19:43:26

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Uczę się Gnome

Mi zaś wydaje się ze gnome jest znacznie lżejsze od KDE4.
Przynajmniej to nowe 2.30


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#37  2010-08-03 19:56:20

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

Gnome jest dobrze przemyślane i kompletne - oferuje praktycznie wszystko, co trzeba. Ma przeglądarkę zdalnych pulpitów (vinagre), nautilus automatycznie wykrywa udostępnione serwery w sieci. W niższych wersjach, jak w lennym zgrzyta trochę network-manager (ma trudności z szyfrowanymi sieciami wifi) ale w wersjach z wyższym numerkiem, jak w ubuntu działa bezproblemowo.

Oczywiście, jego kompletność można uznać za wadę, zwłaszcza gdy nie są potrzebne przeglądarki do pulpitów itp. - może razić jego wielkość. Mnie np. zadziwiało to, że na blaszaku nigdy nie miałem bluetootha, a co za tym idzie nigdy nie uruchamiałem tam usługi bluetooth ale gnome konsekwentnie ładował mi jakiś gnome-bluetooth-aplet czy coś w tym stylu :)

Osobiście zrezygnowałem z gnome, bo nie potrzebuję jego wszystkich możliwości, a to co mi potrzebne osiągam mniejszym nakładem we fluxboksie.

Co do KDE się nie wypowiadam, bo nie używałem, raz odpaliłem slaksa (slax) z livecd z kde ale po przygodach z gnome (ubuntu, fedora, debian) wydało mi się... dziwne.


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#38  2010-08-03 20:45:16

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Uczę się Gnome

A ja na gnome jadę 3 lata, i mogę powiedzieć jedni, przesiadka z WInshita trwała 3 minuty.
Inna sprawa - że nie było to gnome-core, czy gnome-light - wersje minimalne, lecz wersja pełna - jak zwykle w Ubuntu.
W synapticu, po wpisaniu gnome - jest komplet softu: gnome system tools, gnome-net-tool, alcarte i kilkadziesiąt innych.
Wszystkie programy do administrowania programami graficznymi srodowiska - są w System/preferencje (domyślny aplet na pasku gnome).
I wszystko ma polskie nazwy.
Edycja tego menu -alacarte.
Skróty w alacarte i na pulpicie robi się tak samo - prawy klik => nowy skrót => wpisujemy nazwę, polecenie i opcjonalnie komentarz.

To wszystko.

Dla mnie gnome jest 20 razy prostsze od kde4* i prostsze od kde3 - które przez pewien czas używałem.

Jak ktoś potrafi sobie poradzić z WinXP - to z gnome już sobie poradził.

Największy problem: system-administracja-drukowanie - skrót w menu ma ikonę drukarki :)))

Pozdrawiam

PS:
Zeby pidgin wstawła przy starcie?
System-preferencje-programy-startowe ( w starszych wersjach sesje)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2010-08-03 20:47:45)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#39  2010-08-03 20:56:04

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

kodzik napisał(-a):

Gnome jest anywindowsowe dlatego ciężej się ludziom przestawić.

GNOME nie jest antywindowsowy, tylko celuje w prostotę i intuicyjność obsługi. Jednak dla ludzi którzy mają przynajmniej kilka lat doświadczenia z komputerami, którzy są nauczeni pewnych schematów (czasem nielogicznych), może wydawać się "dziwne". GNOME czasami zrywa z utartymi schematami oferując w gruncie rzeczy bardziej intuicyjne rozwiązania. Microsoft od kilku lat robi to samo (najpierw zupełnie nowy interfejs w Office 2007, teraz Windows 7). I bardzo dobrze — mamy już XXI wiek i nie ma powodu powielać schematów interfejsów z lat 80.

kodzik napisał(-a):

Też jest dobre.. ale imho strasznie ciężkie - cięższe niż Kde.

Masz na myśli trudność obsługi czy narzut jakiego dokonuje na zasoby komputera (co przekłada się m.in. na szybkość działania)?

Offline

 

#40  2010-08-03 21:08:43

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Uczę się Gnome

Dobra, aby na chwilę przerwać flame, proszę o informację jak zrobić aby pasek był na dole. Jakoś nie trawię na górze. Poza tym mam okulary progresy i na górę ekranu muszę strasznie głowę zadzierać :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#41  2010-08-03 21:14:33

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

Minio napisał(-a):

..... I bardzo dobrze — mamy już XXI wiek i nie ma powodu powielać schematów interfejsów z lat 80.

...

Nie zgodzę się. Jak mi coś pasuje, to dlaczego mam to zmieniać? Dla mnie office 2007 jest totalnie skopane a wstążka wkur.ia mnie jak mało co, zwłaszcza w połączeniu z monitorem 16:9 - kiedyś lubiłem pracować w excelu mając otwarte 2 arkusze jeden pod drugim po pół ekranu, a ze wstążką to sobie mogę wyświetlić, najwyżej pasek narzędzi i jeden wiersz, bo więcej się nie mieści. W wordzie do tej pory nie wiem, jak dodać do słownika często używane zwroty. Ale to M$ więc oni wszystko wiedzą lepiej od użytkownika :) W linuksie będę się opierał, ile sił :) Najwyżej reanimuję etcha albo przeskoczę na centosa :)

A na serio - jeśli zmiana nie wnosi nic ponad efektowne wodotryski to jest dla mnie zbędna. POtem dochodzi do absurdu, że trzeba mieć 2 GB ramu, żeby system uruchomić :)

Widziałem kiedyś styl "Commodore 64" na openboksa i nawet chcę go zaimportować do fluxboksa, mimo że ten niebieski oczy męczy :)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#42  2010-08-03 21:18:17

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Uczę się Gnome

Dodaj sobie drugi panel na dole.

Pododawaj sobie do niego aplety które masz u góry a potem wyrzuć ten górny.

Nie mam gnome pod ręką aby powiedzieć co i jak kliknąć


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#43  2010-08-03 21:23:06

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Uczę się Gnome

ippo76 napisał(-a):

POtem dochodzi do absurdu, że trzeba mieć 2 GB ramu, żeby system uruchomić :)

Daleko nie szukać. "Komunikator" - niby prosta rzecz, a takie GG ma minimalne wymagania:
- procesor: zalecany co najmniej Pentium III 800 MHz
- pamięć RAM: zalecane co najmniej 512MB

Sorry na takim sprzęcie to Gentoo kompilowałem i działało szybciej niż GG na maszynie z zegarem 1.6GHz i 1GB RAM.

IMHO - zmiany ok, nawet niech będą oczojebne wodotryski - ale każdy szanujący się projekt powinien (w miarę możliwości) zachować kompatybilność wsteczną oraz umożliwiać korzystanie "z archaizmów rodem z lat 80" - np takie KDE - w Gentoo ma specjalnego overlay'a gdzie można sobie skompilować wersję 3.5.x :)


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#44  2010-08-03 21:29:15

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Uczę się Gnome

ilin napisał(-a):

Dodaj sobie drugi panel na dole.

Pododawaj sobie do niego aplety które masz u góry a potem wyrzuć ten górny.

We właściwościach można zmienić położenie.


Windows 8.1

Offline

 

#45  2010-08-03 21:43:28

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

Bodzio napisał(-a):

Dobra, aby na chwilę przerwać flame, proszę o informację jak zrobić aby pasek był na dole. Jakoś nie trawię na górze.

Jakieś cztery lata temu, kiedy używałem GNOME, chyba po prostu go złapałem i sobie przeciągnąłem na dół ;) .

ippo76 napisał(-a):

Ale to M$ więc oni wszystko wiedzą lepiej od użytkownika :)

Dla NOWEGO użytkownika, a to zasadnicza różnica. Wstążki powstały z myślą o ludziach którzy nie mają starych przyzwyczajeń, i wierzę że są dla nich dużo bardziej intuicyjne niż wcześniejsze interfejsy. Nie są natomiast równie intuicyjne dla ludzi którzy z pakietu Office korzystają od ubiegłego wieku.

Niedawno w domu znalazłem polski podręcznik obsługi programu Wordworth 7 przeznaczonego dla Amigi. Jego interfejs — boję się nawet myśleć ile lat temu stworzony — jest niemal identyczny jak interfejs Open Office 3.2.1. Oczywiście były pewne różnice, no i Wordworth nie miał tylu opcji co Writer, ale osoba używająca jednego programu bez trudu mogłaby rozpocząć używanie drugiego. Jest to najlepszy dowód na to że interfejs OOo jest po prostu przestarzały.

Na marginesie zaś mogę dodać, że ja również we wstążkach połapać się nie mogę i nie potrafię stworzyć w nich takich rzeczy jakie potrafię w OOo. Jednak dostrzegam że jest to kwestia moich przyzwyczajeń i pewnych kompetencji, a nie wina spierdolenia interfejsu przez MS.

ippo76 napisał(-a):

A na serio - jeśli zmiana nie wnosi nic ponad efektowne wodotryski to jest dla mnie zbędna. POtem dochodzi do absurdu, że trzeba mieć 2 GB ramu, żeby system uruchomić :)

Ale chyba nie mówisz o wstążkach? Przecież to jest praktyczne przepisanie interfejsu od nowa. Nie można powiedzieć że jedyną zmianą w ich przypadku są wodotryski.

Natomiast zbloatowanie niektórych programów na Windowsa jest faktem który mnie również denerwuje, ale nawet na nim używam oprogramowania które nie obciąża nadmiernie sprzętu.

Offline

 

#46  2010-08-03 21:49:09

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

Minio napisał(-a):

.... Jest to najlepszy dowód na to że interfejs OOo jest po prostu przestarzały.
...

Konstrukcja młotka ma z milion lat ale czy jest przestarzała? Po prostu działa ;) Co najwyżej księgowi będą marudzić, że należy zejść z kosztów, a z drugiej strony marketingowcy będą płakać, że ma fatalny dizajn :)
Koniec OT z mojej strony :)

A propos: oto mutacja gnome w solarisie 10:
http://blog.irwan.name/wp-content/uploads/2007/11/40.png
http://blog.irwan.name/wp-content/uploads/2007/11/42.png

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-08-03 22:04:05)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#47  2010-08-03 22:07:33

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

ippo76 napisał(-a):

Konstrukcja młotka ma z milion lat ale czy jest przestarzała? Po prostu działa ;)

Ja rozumiem że chciałeś się popisać ciętą ripostą, ale popisałeś się tylko ignorancją — naprawdę nie zauważasz kolosalnej różnicy stopnia skomplikowania młotka oraz pakietu biurowego?

Offline

 

#48  2010-08-03 22:22:06

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

Chciałem posłużyć się jakąś prostą analogią... ale trudno, we wstążkach nadzieja ;)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#49  2010-08-03 22:41:06

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Uczę się Gnome

Tylko ta analogia nijak nie pasuje do poruszanego tematu. Jeśli już chcesz do czegoś przyrównać interfejs programu, to bardziej zasadne jest wybranie np. samochodu.

Offline

 

#50  2010-08-03 22:46:55

  Wojteks - Użytkownik

Wojteks
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-01-04

Re: Uczę się Gnome

Daleko nie szukać. "Komunikator" - niby prosta rzecz, a takie GG ma minimalne wymagania:
- procesor: zalecany co najmniej Pentium III 800 MHz
- pamięć RAM: zalecane co najmniej 512MB

Też nie wiedziałem dlaczego te wymagania są takie wysokie (jak na komunikator) do czasu aż nie zobaczyłem GG na własne oczy w akcji.

http://iv.pl/images/22386582877781970795_thumb.jpg http://iv.pl/images/66559656524936721855_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez Wojteks (2010-08-03 22:49:10)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)