Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-03-27 15:26:14

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Nowy internet

Witajcie
Za jakiś czas będzie mi się kończyła umowa z Netią.
Nauczony przykrymi doświadczeniami z TP i Netią mam zamiar zmienić dostawcę. Tak się zastanawiam nad sieciami komórkowymi.
Ponieważ nie jestem fanem torrentów i filmów nie ściągam, a net jest mi potrzebny do nadzoru nad forum, portalem i dupereli. Dlatego prośba o jakieś dorady w tej sprawie.
Dodatkowym plusem jest to, że jak pojadę w świat z laptopem, to neta mam wszędzie.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#2  2010-03-27 15:40:49

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Nowy internet

NIE NIE NIE!!! Bodzio zlituj się nad sobą, chyba że chcesz mieć 14 kB transferu ;) Nie polecam, powiem więcej odradzam z całą stanowczością, no chyba, że naprawdę nie zależy Ci na prędkości, ale ja już u paru ludzi widziałem jak "wspaniale" funkcjonują te blueconnecty i inne orange internety, a mieszkam jak by nie było na dużym osiedlu :)
Raczej odradzam też wszelkie sieci bezprzewodowe, no chyba że naprawdę nie ma innej możliwości - wtedy to inna sprawa...


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#3  2010-03-27 16:34:07

  iacobus - Członek DUG

iacobus
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: Nowy internet

W pracy mam bezprzewodowy Orange na modemie Icon 225 (Business Everywhere). Działa bardzo humorzaście - raz jest 230 KB/s a czasem 15. W porównaniu do osiedlowej sieci, do której jestem podłączony w domu jest nieekonomicznie - 5 MB/s  mam za 45 zł. Może więc warto poszukać małych/lokalnych ISP?

Ostatnio edytowany przez iacobus (2010-03-27 16:35:01)


Unix is user-friendly — it’s just choosy about who its friends are.

Offline

 

#4  2010-03-27 17:06:42

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Nowy internet

Bodzio zapraszam do mnie do biura  jakas atrakcyjna oferta sieznajdie :]
Co to internetu z tel kom generalnie mam ale na czarna godzine bo i tak i tak place za ten tel a iternet sie przydaje ale jako glowny dostep do netu to odradzam :P

Np bedziech chial zrobic upload jakiejs fotki na forum i sie nie doczekasz ;p

Offline

 

#5  2010-03-27 17:15:16

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Nowy internet

Tzn. tak - oprócz stacjonarnego, mam oczywiście przez komórkę na karcie simdata. Chodzi to nawet nieźle na starym telefonie na EDGE. Mam zamiar teraz naprawić sobie Samsunga i będę miał HSDPA.
Drogie to też nie jest bo kosztuje 5 groszy za 100kb transferu sumowanego.
Do Eli pójdę w pokłony :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#6  2010-03-27 17:52:00

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Nowy internet

Testowałem CDMA i byłem zaskoczony normalnie 225 a tam było 980 :)

Offline

 

#7  2010-03-27 18:04:30

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Nowy internet

Pod linuksem to cdma? jaki terminal?


Windows 8.1

Offline

 

#8  2010-03-27 18:17:46

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Nowy internet

hmmm niestety w firmie testowałem tylko na win :(

Offline

 

#9  2010-03-27 19:45:22

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Nowy internet

Z netem komórkowym to jest loteria - w jednym miejscu idzie kilka Mbps, w drugim kilka Kbps ;], w jeszcze innym wcale, do tego dochodzą limity transferu - które, nawet jak mało ściągasz, mogą dać się we znaki...

Co do Wifi to bym nie przekreślał - zależy to od providera, jak jest ok, dba o sieć i nie stosuje jakiegoś masakrycznego overbookingu to powinno chodzić ładnie, inna sprawa że czasami trafi się na matoła który łącze 256 Kbps podzieli na (UWAGA...) 70 osób ;p

Najlepiej było by znaleźć jakiegoś dostawcę tv kablowej jeśli mieszkasz w bloku - ci najczęściej dają naprawdę dobre warunki za małe pieniążki... ;]

Offline

 

#10  2010-03-27 20:17:09

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Nowy internet

Huk napisał(-a):

Najlepiej było by znaleźć jakiegoś dostawcę tv kablowej jeśli mieszkasz w bloku - ci najczęściej dają naprawdę dobre warunki za małe pieniążki... ;]

To właśnie Biexi :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#11  2010-03-27 20:23:19

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Nowy internet

Ja niedługo będę miał z kabłowki net 10 Mbit za 39 zł - tylko nie kwapią się coś mnie podłączyć czekam na montera i wyalienowuję się od wszelkich pseudo niedopracowanych technologii bezprzewodowych i dziwnych modułów jądra i dziwnych menadżerów sieciowych :)
bo tego naszego zasranego Mikrotika za jakieś horendalnie wysokie piniądze nie potrafimy skonfigurować, jakiś problem między anteną bazową 5 GHz a AP 2,4 GHz i ni chu nie wiadomo o co chodzi, a to pogoda nie taka a to drzewko przeszkadza :)\
Dej se spokój z technologiami bezprzeowodowymi, to wszystko jest jeszcze raczkujące i niedopracowane - takie mam wrażenie.


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#12  2010-03-27 20:42:56

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Nowy internet

Tylko że na świecie działa :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#13  2010-03-27 20:50:41

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Nowy internet

Polska to nie Świat... Kurica nie ptica...


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#14  2010-03-27 20:58:02

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Nowy internet

@marg1:

Stawiam raczej że admin cwaniak któremu nie chce się inwestować w kolejne AP i antenę wciska kit - realia są takie że dobrze skonfigurowany AP (a w wypadku układu: Debian+Atheros802.11g+hostapd+dhcp+iptables - nie ma większego problemu dla osoby chociaż ciut się na tym znającej, aby uzyskać AP z WPA i filtracją po macach) +dobry zasięg i wifi naprawdę potrafi śmigać bardzo dobrze - oczywiście do netu.

Ostatnio edytowany przez Huk (2010-03-27 21:00:22)

Offline

 

#15  2010-03-27 21:03:09

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Nowy internet

Guzik :) zapraszam do nas, może coś wniesiesz do konfiguracji - my juz nie potrafimy, naprawdę sam przejrzałem już tyle artykułów, że wedle najlepszej wiedzy jest wszystko dobrze, to dlaczego jest tak źle?
jest nas ok w tej chwili 15 użytkowników, więc nie ma już sensu inwestować w kolejne składniki tej sieci, to jest taka prywatna nasza sieć.
Może po prostu uwarunkowania architektoniczne są takie, że nie da się za wiele zdziałać, a może powinno się ustawić wszystko na 2.4 ale my to już odpuszczamy:(


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#16  2010-03-27 21:33:43

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Nowy internet

Ale mam rozumieć że macie sieć jaką? N,G,A? Jeżeli jest antena 5 Ghz to chyba zalecene/wymagane jest korzystanie z sieci w tym  paśmie. Może trochę przesadziłem - ale skoro mnie konfiguracja hostapd z karta za 30 zł zajęła parę minut i wszystko śmiga to chyba nie jest to aż tak skomplikowane - oczywiście teoria to jedno a praktyka w może być różna ;]

Offline

 

#17  2010-03-27 21:40:38

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Nowy internet

Mamy 2 anteny bazowe 5 po między nimi most WDS bo inaczej nie da rady musi tak ze względu na usytuowanie sprzętu. Jedna pracuje na 2,4 druga na 5 i jest problem że traci się często połączenie między anteną 2,4 a userami, którzy mają karty 2,4 albo łączą się po kablu poprzez repeater. Tak to w skrócie wygląda.

Być może jeden repeater na kilku userów nie wystarczy, ale ja jako że łączę się bezpośrednio z tym 2,4 też tracę sygnał, to nie rozumiem, a jestem na przeciw ten anteny.
Odległość między mną a anteną 2,4 to jakieś ja wiem 30 metrów, a między antenami bazowymi to może 50 metrów góra...

Ostatnio edytowany przez marg1 (2010-03-27 21:53:38)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#18  2010-03-27 22:23:49

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Nowy internet

No to fakt faktem - dość dziwne. Z drugiej strony - samemu przez blisko dwa lata korzystałem z dość rozległej sieci Wifi i problemów z łączeniem, czy problemów pomiędzy reapeater'ami nie było - tylko overbooking był straszny (sieć B czyli realnie do 6 Mbps a userów 70, net od 128 do 512 Kbps na usera).

Offline

 

#19  2010-03-27 22:38:33

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Nowy internet

Wiesz, nasz admin naprawdę nie jest w ciemię bity, jeżeli on twierdzi, że czegoś nie potrafi zrobić do końca, bo sieci bezprzewodowe to nie jest jego domena, to tym bardziej ja niczego nie wniosę. I tu właśnie nie chodzi o niską prędkość, bo jak połączenie jest, to prędkości są takie, jak być powinny. Ale zastanawia mnie, że podobno z tych anten można wyciągnąć 150km zasięgu a u nas to nie działa na tak małych odległościach.
Być może ten sprzęt jest "za dobry" na takie odległości, podobno sygnał radiowy z takich anten staje się pełnowartościowy dopiero na większych odległościach. Nie wiem.
Osobiście jest mi tej sieci żal, bo była to nasza inicjatywa - pieniądze praca i jeszcze raz pieniądze. Sygnał z tych anten powinien pozabijać wszystkie istoty żywe w okolicy, a tu się zasięg traci.
I stąd moja opinia, że jednak nie warto się ładować w technologie bezprzewodowe no chyba, że naprawdę nie ma wyjścia.
A po kablu to i pingi krótsze i bezpieczniej :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#20  2010-03-28 01:28:15

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Nowy internet

era z option icon 225, pod linuksem zero problemu, używam w centrum gdyni - transfer praktycznie do 350 kB/s. może być nawet jako główny net, są tylko dwa ale:
1. limit pobieranych danych
2. jesteś za natem (bez zew. ip) i eranet zmienia ip co chwila zrywając sesje


linux regd. user #248790

Offline

 

#21  2010-03-28 08:53:13

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Nowy internet

W orange
1. możesz włączyć zewnętrzne ip (zdaje się, że vpn to się nazywa)
2. nie zrywa sesji, podobno co poniektórzy mieli non-stop przez kilka tygodni, zależy jeszcze od obciążenia sieci, danego bts-a
3. polityka tego dziadostwa zabija, do tego stopnia, że teoretycznie bardziej opłacalne mi było podpisanie nowej umowy niż przedłużenie
ale może to problem z modemem i linuksem, że tak zrywa połączenie?
Jakich skryptów używasz? zastanawiam się nad zmianą modemu i może bym kupił tego optiona. Myślałem o cdma, ale terminale które są na alledrogo raczej kiepsko działają pod linuksem.


Windows 8.1

Offline

 

#22  2010-03-28 11:11:16

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Nowy internet

Orange zwykłe zrywa zawsze około 24

Offline

 

#23  2010-03-28 12:05:51

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Nowy internet

marg1 - najprawdopodobniej masz przesterowany sygnal (za wysoki)

Offline

 

#24  2010-03-28 21:35:30

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Nowy internet

@marg1
jak na moje niewprawne oko, źle skonfigurowany MT i (lub) tak jak mówi BiExi masz przesterowany sygnał

pracuje w sieci gdzie cały szkielet sieci jest oparty o MT (głownie 5 GHz), odległość miedzy bazami są dość spore (czasami trzeba jechać 40 min autem przez las xD), a admin ponoć zrobił link od Mierzęcic(koło Pyrzowic) do Tarnowskich gór gdzie pingi chodziły 2cyfrowo :P
a sami klienci też są czasem dość daleko, tak, ze się nie da bez lornetki wycelować i działa, leci 5 Mbps, czasami wiecej

często mamy takie problemy, ze jak klient mieszka przy bazie to musimy dać gorszy sprzęt albo skręcić sygnał inaczej nie ruszy

więc skręć trochę moc i zobacz


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#25  2010-03-29 13:40:44

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: Nowy internet

wracając do tematu Bodzia :P To ja muszę ci powiedzieć tak że jeśli nie wykorzystujesz internetu do ściągania plików większych niż 2 megabajty. Potrafisz się kontrolować gdzie wchodzisz żeby nie przekroczyć transferu w 1 dzień (np you tube) Wyłączysz flasha Z optymalizujesz sobie grafikę do stanu oglądalności a nie dokładności to śmiało możesz zacząć zabawę W np play  ma dużo transferu za rozsądne pieniądze prędkość 1 mega spokojnie ci wystarczy do www.

Pozdrawiam


http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)