Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-02-15 19:09:01

  Tomeku - Użytkownik

Tomeku
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-06-07

Procent (%) rezerwacji bloków - partycja niesystemowa

Czy ustawienie 0% na rezerwacje bloków na partycji niesystemowej nie pogorszy pracy systemu, nie zwiększy fragmentacji partycji?

Mam zamiar zrobić coś takiego:

Kod:

tune2fs -c 0 -m 0 /dev/sda2
rm -r lost&found

Może lepiej zostawić 1% ?

Czy taką operację da się bezproblemowo przeprowadzić na partycji z danymi bez ich utraty? System plików ext3 w przyszłości ext4.

Offline

 

#2  2010-02-15 19:17:17

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Procent (%) rezerwacji bloków - partycja niesystemowa

Mam na dwóch partycjach, 340GB i 80GB, obie na ext4 ustawione na 0% i wszystko gra, tyle że do zapełnienia to im jeszcze daleko...

A w kwestii wywalania lost&found - po co?

Offline

 

#3  2010-02-15 19:19:58

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Procent (%) rezerwacji bloków - partycja niesystemowa

lost&found się odtworzy.

rezerwacja miejsca na partycji innej niż / praktycznie nie ma sensu (ew. jeszcze /tmp, jeśli jest na osobnej)

Ostatnio edytowany przez azhag (2010-02-15 19:23:35)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2010-02-15 21:16:10

  Tomeku - Użytkownik

Tomeku
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-06-07

Re: Procent (%) rezerwacji bloków - partycja niesystemowa

Dziękuję za odpowiedzi.

Jeszcze chciałbym się upewnić, czy wykonanie tej operacji jest bezpieczne dla danych znajdujących się na partycji?

Offline

 

#5  2010-02-15 22:17:37

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Procent (%) rezerwacji bloków - partycja niesystemowa

jest bezpieczne dla danych, ale jak nie zarezerwujesz tych 5% to przy zapełnionym systemie plików stopień fragmentacji wzrośnie ci nie tyle znacząco, co bardzo znacząco ;)

jeśli nie jest to naprawdę mała partycja to nie warto oszczędzać


linux regd. user #248790

Offline

 

#6  2010-02-15 22:37:05

  Tomeku - Użytkownik

Tomeku
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-06-07

Re: Procent (%) rezerwacji bloków - partycja niesystemowa

No i mam teraz sprzeczne informacje. Rezerwacja ta zajmuje mi ponad 6GB na partycji, a w chwili obecnej każdy GB dla mnie się liczy. Oczywiście nie mam zamiaru zapychać partycji do stanu wolnego 0kB. Myślę, że 1GB wolnego miejsca zawsze będzie.

Offline

 

#7  2010-02-16 00:42:30

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Procent (%) rezerwacji bloków - partycja niesystemowa

hm. za http://e2fsprogs.sourceforge.net/ext2intro.html:

"Ext2fs reserves some blocks for the super user (root). Normally, 5% of the blocks are reserved. This allows the administrator to recover easily from situations where user processes fill up filesystems."

wygląda na to, że aby usunąć część danych z systemu plików, potrzebna jest na nim pewna ilość wolnego miejsca ;]

jeśli 6 GB to dla ciebie dużo, to na wszelki zostaw chociaż 1% - "stracisz" wtedy 1,2 GB

zwróć uwagę, że ilość bloków zarezerwowanych dla superusera możesz zmienić nie tylko przy tworzeniu systemu plików (wulgarnie nazywanym "formatowaniem"), ale także w trakcie jego pracy za pomocą tune2fs z opcją -m


linux regd. user #248790

Offline

 

#8  2010-02-16 07:54:42

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Procent (%) rezerwacji bloków - partycja niesystemowa

rychu napisał(-a):

jest bezpieczne dla danych, ale jak nie zarezerwujesz tych 5% to przy zapełnionym systemie plików stopień fragmentacji wzrośnie ci nie tyle znacząco, co bardzo znacząco ;)

Inne niż ExtX systemy plików radzą sobie z fragmentacją bez rezerwowania miejsca.

Dla mnie sensem rezerwacji miejsca jest zabezpieczenie przed całkowitym zapełnieniem partycji przez użytkownika, co może doprowadzić do awarii systemu (np. zapełniona partycja /, przez co nie można zapisać danych w jakimś witalnym dla systemu katalogu).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)