Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-01-30 19:21:33

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Rozdzielczość TTY zmienia się po uruchomieniu X

Dzisiaj zaktualizowałem swojego Testinga, otrzymując nową wersję xorga oraz sterowników kart graficznych. Nowe wersje są fajne, bo są nowe i niwelują stare problemy. Ale w zamian oferują nowe...

W terminalu (TTY — tym po wciśnięciu Ctrl+Alt+F[1-6]) zawsze miałem zupełnie standardową rozdzielczość. Zdaje się 640x480. Nigdy nie używałem żadnych framebufferów ani nic w tym stylu. Nigdy nie modyfikowałem odpowiadającej za to opcji w GRUB-ie. Jednak teraz, po aktualizacji, mam taką tylko do pierwszego uruchomienia serwera X. Po jego włączeniu (przez startx) i przejściu na którąkolwiek z konsol tekstowych, rozdzielczość na nich skacze na wyżyny — wydaje mi się że jest to maksymalna rozdzielczość obsługiwana przez moją kartę graficzną, 1600x1200. Oczywiście do włączenia serwera X rozdzielczość w konsoli jest taka jaka być powinna, czyli standardowo standardowa.

Na razie zauważyłem że rozdzielczość w konsoli jest niezależna od rozdzielczości ustawionej przez serwer X.

Niby nie jest to wielki problem, ponieważ TTY i tak używam tylko do aktualizacji systemu i ewentualnego grzebania w konfigach, ale jednak wolałbym móc sobie ustawić rozdzielczość w nim na jakąś mniejszą. Bo aktualnie mam tak małe literki, że muszę się niemal przytulać do monitora.

Mogę podać jakieś logi albo konfigi — tylko powiedzcie które.

Ktoś się spotkał z podobnym problemem? Wie jak go rozwiązać i podzieliłby się tą wiedzą?

Offline

 

#2  2010-01-30 22:14:01

  Graveer - Użytkownik

Graveer
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2009-12-19
Serwis

Re: Rozdzielczość TTY zmienia się po uruchomieniu X

A jakby tak na sztywno ustawić w /boot/grub/grub.cfg :

Kod:

set gfxpayload=640x480x32

Governments of the Industrial World, you weary giants of flesh and steel, I come from Cyberspace, the new home of Mind. On behalf of the future, I ask you of the past to leave us alone. You are not welcome among us. You have no sovereignty where we gather.

Offline

 

#3  2010-01-31 02:00:49

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Rozdzielczość TTY zmienia się po uruchomieniu X

To rozwiązuje mój problem. Ctrl+Alt+F[1-6] przestają robić cokolwiek (na ekranie pozostaje nieodświeżany widok z Xów), w związku z czym nie muszę się martwić zbyt małymi literkami w konsoli.

A serio — niestety, nietrafiony.

Offline

 

#4  2010-02-21 21:37:17

  leshniak - Nowy użytkownik

leshniak
Nowy użytkownik
Skąd: /dev/null
Zarejestrowany: 2010-02-21

Re: Rozdzielczość TTY zmienia się po uruchomieniu X

Ja również spotkałem się z tym problemem i jak na razie nie znalazłem rozwiązania. Oprócz wspomnianego wyżej objawu dochodzi wykrzaczanie się polskich znaków, na to jednorazowo pomaga:

Kod:

# dpkg-reconfigure console-setup

Jakieś solucje?

Ostatnio edytowany przez leshniak (2010-02-21 21:37:44)

Offline

 

#5  2010-02-21 22:05:05

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Rozdzielczość TTY zmienia się po uruchomieniu X

Spróbujcie ustawić uvesafb z rozdzielczością np 640x480, jak to zrobić macie podane tutaj:

http://dug.net.pl/tekst/90/uvesafb_w_debianie/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)