Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-03-29 20:00:24

  suchy - Użytkownik

suchy
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-02-23

[lenny] kontroler ide na pci oraz montowanie dysku przez usb

Witam
sorki na wtepie za taki pokrecony tytul ale mam w sumie dwa pytania ktore sie ze soba wiaza, a nie chcialem z tego powodu zakladac dwuch watkow. ale przejdzmy do sedna ;)
mam 3 dyski twarde (ide) 2 dwa napedy optyczne. zeby podpiac ten ostatni zakupilem sobie jakis czas temu dodatkowy kontroler na pci (chipset 'ite' jakby co) problem powstal jedynie tego typu ze podczas bootowania linuks mial w zwyczaju pomylic napedy :| tzn dyski podpiete do plyty (hda i hdb) oraz dysk podpiety do kontrolera (hde) nagle jakos magicznie zamienialy sie na hde hdf oraz hda ( z ktorego to "hda" linuks sie probowal odpalic oczywiscie z nieduzym skutkiem ;) ). Kumpel poradzil mi zeby wpiac ten kontroler w ostatni slot pci (najdalszy od agp) - nie wiem w czym to mialo cos zmienic ale o dziwo pomoglo. zdarzalo mu sie jeszcze poknocic oznaczenia ale raczej zadko (raz na 10-15 bootowan) i restart kompa pomagal. bylo to upierdliwe ale do wytrzymania. po wczorajszym upgradzie kernela do 2.6.24 sprawa sie skomplikowala...
nie idzie wogle zabootowac systemu, caly czas przestawia dyski. doczytalem gdzies na stronie debiana ze to jest bug na ktory jak narazie nie maja sposobu.
a niech im tam, no mowi sie trudno, pomyslalem o obudowie dysku do podlaczenia go przez usb ale tu wynikl kolejny problem.
skoro juz bede mial ten dysk na zewnatrz to nie ma potrzeby wlaczania i wylaczania go (mowie o zasilaniu) za kazdym razem.
to jest maly (60gb) dysk ktory do tej pory funkcjonowal jako pojemnik na mniej uzywane dane i nie za czesto sie z niego korzysta. z tym ze chcialbym dla pozadku zeby dysk zawsze montowal sie pod ta sama etykieta (np sda9) bo jak najpierw wlacze pendriva a dopiero pozniej dysk to poieszaja mi sie wpisy w fstab.
tak wiec pierwsze pytanko po tym sporym wywodzie brzmi :
czy ktos jakims cudem zna sposob na ten kontroler dysku?
a drugie:
jak zrobic zeby uzadzenia podlaczone do danego slotu usb tworzyly zawsze konkretne uzadzenia sdaX a nie dynamicznie w kolejnosci podlaczania uzadzen?

pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi

Offline

 

#2  2008-03-29 20:15:09

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: [lenny] kontroler ide na pci oraz montowanie dysku przez usb

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=5671

patrz --> podpowiedź czadmana.


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#3  2008-03-30 22:39:50

  suchy - Użytkownik

suchy
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-02-23

Re: [lenny] kontroler ide na pci oraz montowanie dysku przez usb

dzieki za info. dzisiaj walczylem z tematem i dziala prawie idealnie ;)
zczytalem wszystkie UUID napedow i wstawilem do fstab. Po uruchomieniu kompa ( z zalaczonym dodatkowym kontrolerem ide) literki dyskow sa oczywiscie zamienione, ale idze odpalic system i wszystko rusza cacy. Jednak przy starcie wywala mi komunikat:

Kod:

Begin: Running /Scripts/local-premount
resume: libgcrypt version : 1.2.3
resume: could not stat the resume device file
please type in the file name to try again or press Enter to boot the system:

po wcisnieciu enter system dalej sie bootoje i wszystko jest ok. Co zrobic zeby zlikwidowac ten komunikat i wogle to o co mu chodzi?

dzieki jeszcze raz

Offline

 

#4  2008-03-30 23:16:33

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: [lenny] kontroler ide na pci oraz montowanie dysku przez usb

Kod:

dpkg-reconfigure initramfs-tools

Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)